Międzynarodowa wystawa „Wilno, Wilno, Wilno 1918-1948. Jedno miasto – wiele historii”.
Wystawę przygotowały Narodowa Galeria Sztuki i Muzeum Narodowe w Krakowie, prace wypożyczono z litewskich i polskich muzeów, archiwów i innych instytucji.
Jak podaje Narodowe Muzeum Sztuki Litwy, wystawa i towarzyszący jej katalog prezentują zachowaną dokumentację artystyczną Wilna międzywojennego, wojennego i wczesnopowojennego w litewskich i polskich instytucjach pamięci: dzieła malarstwa, grafiki, fotografii artystycznej i rzeźby.
Wystawa „Wilno, Wilno, Wilno 1918-1948. Jedno miasto, wiele historii” prezentowana była tego lata w Muzeum Narodowym w Krakowie i jest obecnie otwarta w Wilnie.
Wystawa ukazuje, jak artyści tego wieloetnicznego i wielokulturowego miasta postrzegali ówczesne Wilno.
Zdaniem Narodowego Muzeum Sztuki Litwy zbiorowy obraz Wilna w okresie międzywojennym tworzyli głównie przedstawiciele kultury polskiej, jednak bardzo istotną część tego obrazu stanowią dzieła świadczące z punktu widzenia wilnian litewskich, litewskich, narodowości żydowskiej, białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej i innych.
Poprzez obrazy tworzone przez współczesnych, głównie dzieła sztuki i fotografie, wystawa przedstawia Wilno w latach 1918-1948, kiedy miasto przeszło z rąk do rąk, znalazło się w granicach Polski, następnie Litwy i było okupowane przez nazistów i Sowietów. Okupacje i wojny radykalnie zmieniły skład i strukturę społeczną ludności oraz pozostawiły znaczący ślad w materialnym ciele Wilna: jego architekturze i urbanistyce.
Na wystawę wybrano ponad 250 dzieł z najważniejszych litewskich i polskich muzeów, bibliotek i archiwów.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.