„Litgrid”: wiosną wzrosła produkcja energii wiatrowej, ceny prądu spadły o 25%

Vjo zyskuje. fot. Władimir Iwanow (V).

W związku z rozwojem energetyki wiatrowej cena produkcji energii elektrycznej na Litwie spadła o 25%, z 117,3 do 87,4 euro za megawatogodzinę (MWh), podał Litgrid. Cena energii elektrycznej była taka sama na Łotwie i w Estonii.

Według Liutaursa Varanaviiusa, dyrektora działu strategii Litgrid, w październiku odnotowano rekordową produkcję energii wiatrowej, która po raz pierwszy osiągnęła jeden gigawat (GWh) na godzinę.

Październik przyniósł rekordową produkcję energii wiatrowej. 6 października o godzinie 21:00 godzinna produkcja energii wiatrowej na Litwie po raz pierwszy przekroczyła 1 GW, poinformował w notatce prasowej L. Varanaviius.

Wietrzna pogoda, która panowała przez cały miesiąc, doprowadziła do podwojenia całkowitej produkcji energii wiatrowej do 369 GWh, co pozwoliło Litwie wyprodukować ponad 64% zużywanej energii elektrycznej.

Do tego czasu najwięcej turbin wiatrowych na Litwie wyprodukowano w marcu, kiedy produkcja osiągnęła 243 GWh. Tak duża produkcja energii wiatrowej i kosztowna generacja z innych źródeł pozwoliła wyprodukować w październiku prawie 650 GWh, co stanowi około 64% zużycia energii elektrycznej na Litwie. W ostatnich miesiącach odsetek ten osiągnął około 50%, wyjaśnia L. Varanaviius.

W październiku na Litwie wyprodukowano 649 GWh energii elektrycznej, o 29% więcej niż we wrześniu (463 GWh), a jej zużycie wzrosło o 9%, do 1017 GWh.

Ze względu na krótki dzień produkcja elektrowni słonecznych w maju spadła o połowę, o 40 GWh mniej niż we wrześniu, produkcja energii cieplnej wzrosła o jedną czwartą do 99 GWh, energii wodnej o około 10%, do 67 GWh, a pozostałych energii o około 10%. . %, przy 67 GWh.

Całkowity przepływ importu w kwietniu wyniósł 45 proc. zużycia ropy naftowej i osiągnęło poziom 624 GWh, czyli o 11% więcej niż we wrześniu. Import do Skandynawii poprzez sieć NordBalt wyniósł około 66%, na Łotwę 16%, do Polski 18%, a jedna trzecia nie była importowana.

Eksport wzrósł w kwietniu trzykrotnie do 174 GWh. Największa część eksportu skierowana była do Polski – 60%, a pozostałe 40%. Łotwa.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *