Granica ukraińsko-polska. fot. Władimir Iwanow (VŽ).
Kilkudziesięciu właścicieli firm transportowych zablokowało w poniedziałek trzy kluczowe przejścia graniczne na granicy Polski i Ukrainy, aby zaprotestować przeciwko temu, co uważają za nieuczciwą konkurencję ze strony firm z sąsiedniego kraju.
Ciężarówki ustawiły się na przejściu granicznym w Dorohusku, gdy protestujący, którzy za spadek swoich dochodów obwiniają liberalizację przepisów Unii Europejskiej, zablokowali prawie cały ruch towarowy.
„Chcemy przywrócenia zasad uczciwej konkurencji” – powiedział agencji prasowej AFP w Dorohuske Rafał Mekler, jeden z organizatorów protestu.
Po inwazji Rosji na Ukrainę UE zniosła system zezwoleń umożliwiających ukraińskim firmom transportowym wjazd do bloku.
Według polskich firm w wyniku tej decyzji ukraińscy konkurenci zaczęli masowo wkraczać do tego sektora i ograniczać swoje zyski.
„Ich koszty związane z utrzymaniem ciężarówki, zatrudnieniem kierowcy, założeniem firmy czy opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne są znacznie niższe” – powiedział AFP właściciel firmy transportowej w Dorohusku Marek Okliński.
„Obniżają ceny i odbierają towar, który wcześniej przewoziliśmy” – dodał.
Protestujący zablokowali także przejścia graniczne Hrebene i Korčova, obiecując przepuścić pasażerów i transporty z pomocą humanitarną lub wojskową.
Ministerstwo Infrastruktury stwierdziło, że Warszawa nie jest w stanie spełnić żądań protestujących firm i przywrócić systemu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników w oparciu o przepisy UE.
„Porozumienie zostało zawarte przez UE (…), dlatego w praktyce Polska nie może odnowić systemu zezwoleń z Ukrainą do czasu wygaśnięcia ww. umowy” – czytamy w komunikacie ministerstwa przesłanym AFP. Wzywa demonstrantów do zaprzestania blokad.
Wcześniej VŽ napisał, że polscy przewoźnicy planują od 3 listopada. do rozpoczęcia blokowania wszystkich przejść granicznych między Ukrainą a Polską, powołując się na nadmierną konkurencję wynikającą z „liberalizacji transportu międzynarodowego między Ukrainą a UE”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.
Temat „Logistyka”.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”