„Wczoraj zacząłem o tym rozmawiać z szefową KE, panią Von der Leyen. Dziś rozmawialiśmy z polskim premierem Morawieckim o niedawnej decyzji o przeniesieniu kontroli granicznej, kontroli sanitarnej i dalszych wymagań z granicy polsko-ukraińskiej do portów Ukrainy krajów bałtyckich” – powiedziała G. Nausėda, która uczestniczy w Radzie Europejskiej. szczyt, do dziennikarzy.
„W czwartek mówiłem o możliwości wniesienia przez Komisję Europejską wkładu finansowego w poprawę infrastruktury i usunięcie niektórych „wąskich gardeł” w transporcie ukraińskiego zboża do portów w krajach bałtyckich. Myślę, że wszystko idzie całkiem dobrze i mam nadzieję, że uda nam się to osiągnąć może stać się nie teoretyczną, ale praktyczną alternatywą w przypadku, gdy główne kanały tranzytu zboża na południe, na Morzu Czarnym, pozostaną zamknięte” – podkreśla. .
Głowa państwa podkreśliła, że Litwa jest gotowa wnieść swój wkład, aby Ukraina otrzymała wspomniane wsparcie, a Polska solidaryzuje się w tej sprawie.
Normalizują się stosunki między Polską a Ukrainą
Ponadto mówiąc o stosunkach między Polską a Ukrainą, które w ostatnich tygodniach uległy pogorszeniu, głowa państwa zapewniał, że ulegają one normalizacji i że oba kraje czynią wysiłki, aby powrócić do „normalnego dialogu”. Według niego wszystko powinno zostać rozstrzygnięte po wyborach do polskiego parlamentu.
„Myślę, że trochę za bardzo wyolbrzymiamy eskalację stosunków między obydwoma krajami. Przy dynamice ostatnich tygodni widać, że wszystko wraca do normy. Musimy zrozumieć, że wkrótce w Polsce odbędą się wybory do parlamentu , że sytuacja jest wystarczająco napięta i że te ostatnie dni będą decydujące” – oznajmił prezydent.
„Poczekajmy na wybory, na ich wyniki i myślę, że wszystko powinno wrócić do normy. W interesie Ukrainy i Polski jest przede wszystkim normalizacja stosunków. Widzę, że oba kraje czynią wysiłki, aby powrócić do normalnego dialogu” – dodał. zauważył.
ELTA przypomina, że 17 lipca Moskwa wycofała się z umowy zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskich produktów z portów Morza Czarnego. W odpowiedzi Minister Spraw Zagranicznych Gabrielius Landsbergis, Minister Rolnictwa Kęstutis Navickas i Pan Skuodis złożyli propozycje dotyczące eksportu ukraińskiego zboża do WE.
Według danych Komisji Europejskiej od maja do czerwca ubiegłego roku Ukraina wyeksportowała prawie 82 mln produktów, a zaimportowała 29 mln korytarzami solidarności. ton towarów. Tymi szlakami wyeksportowano około 41 milionów sztuk. ton zboża, 65 proc. – Wzdłuż korytarza Dunaju. Resztę transportowano transportem drogowym i kolejowym. Większość zboża jest transportowana przez Dunaj przez rumuńskie porty.
We wtorek ogłoszono, że z granicy ukraińsko-polskiej do portu w Kłajpedzie zostanie przeniesiona kontrola weterynaryjna, sanitarna i fitosanitarna dla wszystkich produktów rolnych wpływających do tego portu.
Temat ten był poruszany podczas spotkania ukraińskiego Ministra Polityki Rolnej i Żywności Mykoły Solskiego, polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa oraz litewskiego Ministra Rolnictwa Kęstutisa Navickasa, poinformowało Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy.
Kontrola zostanie przekazana w ciągu najbliższych dwóch dni. Decyzja ta przyspieszy tranzyt przez Polskę.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”