Waruwa. Zdjęcie: Jan Woitas (DPA/Scanpix).
Nastroje w polskim biznesie pozostały w ciągu miesiąca słabe w prawie wszystkich obszarach działalności i wszędzie, z wyjątkiem handlu krajowego, były gorsze od średnich długoterminowych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) na podstawie miesięcznych danych ankietowych.
Najbardziej pesymistyczne oceny wystawiały firmy produkcyjne i budowlane.
W ciągu miesiąca wskaźnik zaufania dla przemysłu przetwórczego wzrósł z minus 12,8 punktu do minus 12,9 punktu, budownictwa z minus 9,5 punktu do minus 10,4 punktu, handlu hurtowego z minus 3,4 punktu do minus 4,8 punktu, gastronomii i zakwaterowania z minus 6,8 punktu do minus 7,8 punktu.
W 2018 roku nastroje konsumentów oraz branży transportowo-logistycznej nieco się poprawiły, ale pozostały negatywne, a wskaźniki wzrosły z minus 3,5 pkt do minus 3,3 pkt i z minus 2,3 pkt do minus 1,4 pkt.
Pozytywne były jedynie oceny przedstawicieli sektora finansowego i informacyjnego oraz ryi. W pierwszym miesiącu wskaźnik zaufania wzrósł z 17,4 do 16,4 pkt, a w drugim z 11,1 do 12,1 pkt.
W ciągu roku (miesięcy w porównaniu do października ubiegłego roku) nastroje poprawiły się we wszystkich obszarach.
Dodatnia wartość wskaźnika wymaga, aby odsetek przedsiębiorców oczekujących poprawy sytuacji ekonomicznej swojego podmiotu w ciągu najbliższych trzech miesięcy lub obserwujących taką poprawę był większy od odsetka przedsiębiorców spodziewających się jej pogorszenia.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat środowiska biznesowego
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”