Zdjęcie V
Według danych operatora sieci przesyłowej gazu Amber Grid zapotrzebowanie na litewski gaz w dalszym ciągu spada, natomiast wzrósł przepływ na północ.
W styczniu na Litwie zużyto 9,3 TWh gazu, czyli o 22% mniej niż w pierwszych trzech kwartałach 2022 r., kiedy zapotrzebowanie na gaz ziemny osiągnęło prawie 12 TWh.
Zdaniem operatora, krajowe zużycie gazu spadło na skutek złej zimowej pogody, wysokich cen gazu w pierwszych miesiącach roku oraz niewielkiego spadku zużycia gazu do ogrzewania i ogrzewania miast.
Na trzy zmiany gazociągiem przesłano 16,6 terawatogodzin (TWh) na Łotwę w celu magazynowania gazu w magazynie Inukalnií oraz na potrzeby Morza Bałtyckiego i Finlandii. To o 26% więcej w porównaniu do roku 2022. Odpowiednio trzy cztery.
sezon grzewczy już się rozpoczyna, dlatego dostawcy wkrótce zaczną korzystać z gazu zmagazynowanego w łotewskich magazynach. Do tego czasu nieprzerwany przepływ gazu przebiegał przez Litwę na Łotwę. Przez cały rok dostawcy wydobywali gaz ze składowiska w Inukalní, aby być gotowym na czas, gdy miasta będą go najbardziej potrzebować. Ponadto magazyny wewnętrzne będą ważnym zasobem dla wszystkich graczy na rynku bałtyckim w związku z incydentem na Morzu Bałtyckim, który tymczasowo uniemożliwił połączenie Balticconnector z Finlandią, stwierdził w raporcie Nemunas Biknius, dyrektor Amber Grid.
Dane z Gas Infrastructure Europe pokazują, że Europa i region bałtycki posiadają głównie rezerwowe rezerwy gazu: magazyn gazu Inukalní na Łotwie jest zapełniony w 96%, czyli prawie 22 TWh gazu. Europejskie magazyny gazu są już zapełnione w 98%, to bardzo wysokie wskaźniki w porównaniu do sytuacji w poprzednich latach.
W okresie suszy w 2023 r. litewskim systemem przesyłowym przesłano łącznie 28,8 TWh gazu, nie licząc tranzytu w rejonie Karaliaus. To prawie tyle samo, co w zeszłym roku, w tym samym czasie, kiedy na Litwę dostarczono 29,6 TWh. Większość importowanego gazu (ok. 67%) trafiała następnie tranzytem do pozostałych krajów Unii Europejskiej.
Gazociąg GIPL łączący Litwę z Polską przetransportował w styczniu 2023 r. do Europy 2,6 TWh, a na Litwę 2,8 TWh.
W pierwszych trzech latach 2023 roku 87% (25 TWh) gazu transportowanego systemem pochodziło z terminala LNG w Kłajpedzie, głównego źródła dostaw gazu dla Litwy. Przepływ na Łotwę wynosi 4% (1 TWh), do Polski 10% (2,8 TWh).
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”