Również w tym roku swoich słuchaczy zaprasza 18. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Pokrovo Varpai”.

Międzynarodowy festiwal folklorystyczny „Pokrovo varpai” już po raz 18. zachwyci swoją wierną publiczność wyjątkowymi koncertami, programami i występami. Wydarzenia odbędą się w dniach 8-12 listopada w kościele św. Katarzyny, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Uniwersytecie Wileńskim i Urzędzie Miasta Wilna.

8 listopada Festiwal rozpocznie się imponującym koncertem inauguracyjnym Folklore and Present, który odbędzie się w Litewskiej Filharmonii Narodowej. Światowa premiera światowego projektu muzycznego SPELL Mindaugasa Stumbro, opartego na tradycyjnej muzyce ukraińskiej, odbędzie się w Wielkiej Sali LNF. W koncercie na tej samej scenie wystąpią artyści z Litwy, Ukrainy i Sakartvelo: ukraiński zespół folklorystyczny „Sviato”, K. Vardeli String Quartet oraz grupa innych muzyków, w tym grający na puzonie kompozytor Jievaras Jasinskis, Julija Lankė, która gra na puzonie gra na pianinie lub sam, który opanował grę na gitarze klasycznej i arabskim oudzie. Autorem dzieła jest Mindaugas Stumbras. Zespół folklorystyczny „Świato” poprowadzi słuchaczy wyjątkowymi ścieżkami, pełnymi odkryć tradycyjnej muzyki narodu ukraińskiego. Koncert poprowadzi młody, ale znany w swoim kraju i w Europie dyrygent Levans Jagaev z Sakartvelo.

Zdjęcie organizatorów.

W drugiej części koncertu na scenie wystąpią Living Tradition, tradycyjne litewskie i zagraniczne zespoły muzyczne. Słuchacze będą mieli okazję podziwiać unikalne przykłady pieśni ludowych i tradycyjnych choreografii w wykonaniu zespołów folklorystycznych z Armenii, Hiszpanii, Włoch, Polski, Litwy, Norwegii, Sakartvel i Ukrainy.

9 listopada festiwal będzie kontynuowany na Uniwersytecie Wileńskim. Odbędzie się tu konferencja naukowa, której tematem będzie „Osobowość w folklorze: kolekcjoner, interpretator, rzemieślnik, badacz”. Podczas konferencji omówione zostanie także żywe dziedzictwo Wilna – tradycyjna kultura litewskich wspólnot narodowych.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy wieczór arcydzieł śpiewu polifonicznego kartvelai w wykonaniu uwielbianego już przez litewskich słuchaczy zespołu „Bedinera” z regionu Megrelia w sali teatralnej Uniwersytetu Wileńskiego. Ten gatunek muzyki znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zdjęcie organizatorów.

Wieczór przedłuży koncert Unikalne Tradycje, w którym wezmą udział litewskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, a wieczór Tańca Ludowego będzie bogaty w tradycyjne tańce, pieśni i spotkania.

10 listopada Pomieszczenia Centrum Folkloru i Etnografii Litewskich Mniejszości Narodowych staną się laboratorium tradycyjnego śpiewu. A wieczorem w kościele Św. Katarzyny odbędzie się koncert Muzyka dla smakoszy oraz koncert ukraińskiego zespołu folklorystycznego „Drevo” z Kijowa.

11 listopada akcja festiwalu przeniesie się do ratusza w Wilnie. Odbędą się kiermasz sztuki ludowej i dziedzictwa kulinarnego, warsztaty twórcze z tradycyjnego rzemiosła dla dzieci i dorosłych. Podczas koncertu maratońskiego uświetnią artystyczne portrety uczestników festiwalu, a dzień zwieńczy dźwięk pieśni ukraińskich i tradycyjnych pieśni litewskich. To kolejne wyjątkowe przykłady niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, które znalazły się w programie festiwalu.

12 listopada Z okazji 700-lecia Wilna zorganizowane zostaną wycieczki po stolicy naszego kraju dla festiwalowiczów z zagranicy. Uczestnicy odwiedzą miejsca historyczne, kościoły, muzea i galerie Wilna.

Festiwal Pokrovo varpai z wielką radością będzie czekał na swoich wiernych i początkujących słuchaczy.

Organizatorzy serdecznie dziękują partnerom festiwalu: Ministerstwu Kultury Republiki Litewskiej, Radzie Kultury Litwy, Wydziałowi Mniejszości Narodowych Rządu Republiki Litewskiej, Urzędowi Miasta Wilna, Litewskiemu Narodowemu Radiu i Telewizji, Produkcji Europejskiej. Hub UAB, Amirtekas UAB.

Dystrybucja biletów na koncerty w Litewskiej Filharmonii Narodowej i kościele św. Katarzyny kakava.lt.


700 dla Wilna

Ilustracja autorstwa organizatorów.

Program XVIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Pokrovo varpai” (Wilno, Litwa):

Środa 8 listopada 19:00, Litewska Filharmonia Narodowa (ul. Aušros vartų 5) – Folklor i współczesność. Koncert inaugurujący festiwal.

Część 1

Światowa premiera światowego projektu muzycznego SPELL autorstwa Mindaugasa STUMBRO. Oparte na tradycyjnej muzyce ukraińskiej.

Tłumacze:

Ukraiński zespół folklorystyczny SVIATO (dyrektor artystyczny Arina Zacharova):

Tetiana SOPILKA (śpiew etniczny, Ukraina);

Sergey OHRIMCHUK (skrzypce, śpiew etniczny, Ukraina);

Arina ZACHAROVA (śpiew etniczny);

Nikołaj ZACHAROW (śpiew etniczny);

Wiktor ŽABROV (śpiew etniczny);

Luka MEBONIA (śpiew etniczny, Sakartvel);

Giorgi SHANAVA (śpiew etniczny, Sakartvel);

Irena ROKICKA (śpiew etniczny, Norwegia).

K. VARDELI KWARTET SMYCZKOWY (Sakartvel):

Konstantyn EROYAN (skrzypce);

Dawid AKOPIAN (skrzypce II);

Ekaterine GARDAVADZE (altówka);

Giorgi NADAREISHVILI (wiolonczela);

Julija LANKĖ (fortepian);

Jievaras JASINSKIS (puzon);

Gediminas STEPONAVIČIUS (kontrabas);

Laurynas LAPĖ (trąbka);

Karolis SHARKUS (saksofon);

Domantas RAZMUS (perkusja);

Andrius REKAŠIUS (perkusja);

Mindaugas STUMBRAS (gitara klasyczna, arabski oud);

Dyrygent Levan JAGAEV (Sakartvel).

2 części

Żywa tradycja:

Występy litewskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych.

9 listopada, czwartek, godz. 10.00, Uniwersytet Wileński, sala 238 (Uniwersytet przy ul. 3) – Konferencja naukowa. Osobowość folkloru: kolekcjoner, tłumacz, rzemieślnik, badacz. Tradycyjna kultura wspólnot narodowych jest żywym dziedzictwem Wilna.

18 godzin

Sala Teatralna Uniwersytetu Wileńskiego (Uniwersytet przy ul. 3) – Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe UNESCO: Arcydzieła kartwelskiego śpiewu polifonicznego.

o godzinie 19.00.

Sala Teatralna Uniwersytetu Wileńskiego (Uniwersytet przy ul. 3) – Wyjątkowe tradycje. Koncert litewskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych.

Alaus Namai (ul. Goštauto 8), godz. 21:30 – Wieczór tańca ludowego: tradycyjne tańce, pieśni i spotkania.

10 listopadapiątek od 10.00 do 15.00 – Centrum folklorystyczne i etnograficzne litewskich mniejszości narodowych (ul. Stiklių 6).

Tradycyjne laboratorium śpiewu.

18 godzin

Kościół św. Katarzyny (ul. Wileńska 30) – koncert ukraińskiego zespołu folklorystycznego „DREVO” (Kijów, Ukraina).

Muzyka dla smakoszy. Koncert litewskich i zagranicznych zespołów ludowych.

11 listopada, sobota, Ratusz Wileński (ul. Dižioji 31), w godzinach od 11:00 do 19:00. – Wystawa dzieł sztuki popularnej i dziedzictwa kulinarnego.

Kreatywne warsztaty tradycyjnego rzemiosła dla dzieci i dorosłych.

14:00 do 18:00

Portrety artystyczne uczestników festiwalu. Koncert to maraton.

18 godzin

Niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO: Pieśni ukraińskich kozaków. kontrakty litewskie.

12 listopadaNiedziela – Zabytki Wilna, kościoły, muzea, galerie.

10 godzin

WILNO – 700: wycieczki po festiwalu wileńskim dla uczestników zagranicznych.

Zdjęcie organizatorów.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *