EKSKLUZYWNY WYWIAD
L. Milevskis: Regionowi bałtyckiemu grozi stanie się ofiarą odwetowych ambicji Moskwy
Evaldas Labanauskas
Udział
Łukasz Milewski.
Jak wzmocnienie obronności Litwy i innych krajów bałtyckich w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i ambitnych planów Polski wpływa na ogólne bezpieczeństwo regionu i jakie są możliwe scenariusze na przyszłość – stwierdził ekspert ds. obronności i bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii ŁukaszA Milewskma wywiad przeprowadzony w Brukseli przez specjalistę IQ ÉvaldJa PowodzeniaJa.
– 2017 Pan. pisałeś o dylemacie polityki obronnej NATO w krajach bałtyckich. Czy po szczycie NATO w Wilnie można powiedzieć, że ten dylemat został rozwiązany?
– Istotą tego dylematu jest przyjęcie takiego stanowiska, aby można było się bronić, nie prowokując jednocześnie agresywnej i przesadnej reakcji paranoicznej kultury polityczno-strategicznej po drugiej stronie granicy Sojuszu. Jest to dylemat polityczny powiązany z politycznym i strategicznym postrzeganiem Rosji przez NATO. Dopiero w 2017 roku NATO częściowo rozwiązało ten dylemat, próbując znaleźć równowagę pomiędzy optymistami, takimi jak Niemcy, a realistami, takimi jak kraje bałtyckie. Odpowiedzią była grupa bojowa wielkości batalionu w każdym z krajów bałtyckich i w Polsce.
Jednak dylemat ten nigdy nie zniknie, ale ponowna inwazja Rosji na Ukrainę w zeszłym roku spowodowała znaczną zmianę w postrzeganiu jej sojuszników. Wiarygodność Rosji jako partnera zniknęła i nawet od dawna optymistyczni członkowie Sojuszu nie mogą już mieć co do tego pacyfistycznych złudzeń. Wszyscy obecnie uznają, że Rosja stanowi potencjalne zagrożenie, które dla osiągnięcia swoich celów może wykorzystać przeważającą siłę militarną.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”