„Podpisy cyfrowe nie są nowością, są stosowane od dziesięcioleci. Jednak technologia podpisów cyfrowych nie rozwinęła się zbytnio na przestrzeni lat. Dopiero teraz stosowanie podpisów cyfrowych stało się naprawdę powszechne” – powiedział Ernestas Vaškevičius, kierownik działu sprzedaży detalicznej w firmie Neste Lietuva.
Według niego dotychczas dokumenty do rejestru produktów naftowych trzeba było wypełniać na nośnikach komputerowych, a po zakończeniu dnia pracy dane z tych rejestrów trzeba było drukować. Następnie musiały zostać podpisane przez upoważnionego przez organizację pracownika, podpisane dokumenty zszyć w akta, ponumerować strony i przechowywać dokumentację przez 10 lat.
„Taki proces wymagał wydrukowania ponad 30 000 arkuszy raportów i różnych dokumentów rocznie. Nie satysfakcjonowało nas to ani ze względu na kryteria zrównoważonego rozwoju, ani ze względu na niewykorzystane możliwości wydajności w epoce cyfrowej” – wyjaśnił przedstawiciel Neste Lietuva .
Według niego poszukiwano alternatywnego rozwiązania mającego moc prawną, które pozwoliłoby nam uniezależnić się od działania różnych dostawców podpisu kwalifikowanego, nie wymagałoby urządzenia mobilnego, dodatkowych kodów, danych osobowych, numeru telefonu.
„Mając to na uwadze, oceniliśmy zalety CorpoSign, które spełniło założone przez nas kryteria: ciągłość działania technologii, prosta zasada działania, szybszy i wydajniejszy proces podpisywania dokumentów” – powiedział E.Vaškevičius.
„Neste Lietuva” wylicza, że taka decyzja pozwoliłaby zaoszczędzić dziesiątki tysięcy euro pod względem finansowym lub uratować 4 dojrzałe drzewa i prawie 13 tys. litrów wody rocznie.
Szansę tę otworzyła Państwowa Inspekcja Skarbowa (VMI), która wysłuchała zgłaszanych przez spółkę problemów i zdecydowała, że rejestry rozliczeniowe paliw będą podpisywane podpisem cyfrowym opartym na technologii blockchain.
„Administrator skarbowy stale komunikuje się ze swoimi klientami i bierze pod uwagę zgłaszane problemy i sugestie. W ten sposób przyczyniamy się do konkretnych rozwiązań, które skutecznie zmniejszają obciążenia administracyjne i kształtują dobre praktyki instytucjonalne” – mówi Žygintas Grekas, dyrektor ds. Departament Administracji Akcyzy VMI.
Rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że zachowując wszystkie elektroniczne zdobycze. Zgodnie ze standardami niezawodności zastosowanymi w podpisie, możliwe jest podpisanie certyfikatem wystawionym przez firmę, łączącym osobę fizyczną z osobą prawną, unikając w ten sposób stosowania podpisu osobistego. Dodatkowo istnieje możliwość ograniczenia zakresu certyfikatu podpisu, czyli upoważnienia do jego wykorzystania wyłącznie do podpisywania określonych dokumentów.
Równie ważny jest fakt, że CorpoSign można wdrożyć jako rozwiązanie programowe w ramach infrastruktury posiadanej lub wykorzystywanej przez firmę. Nie musisz już płacić za każdy podpis lub opłatę za usługę abonamentową.
„Szacujemy, że w zależności od wymaganej liczby podpisów e-mail, nasze rozwiązanie w porównaniu z usługami podpisywania e-Dokumentów zwróci się już po roku”, powiedział Rišardas Bedulskis, dyrektor ds. rozwiązań „Aktywnie pracujemy również nad zaoferowaniem CorpoSign jako usługi które byłyby dostępne publicznie za opłatą abonamentową.”
Technicznie rzecz biorąc, podpisanie dokumentu odbywa się poprzez utworzenie jego skrótu, który jest podpisany prywatnym (tajnym) kluczem, a ten podpisany skrót jest umieszczany w łańcuchu bloków za pomocą inteligentnego kontraktu. Nikt, nawet sam właściciel, nie może modyfikować podsumowań podpisanych dokumentów umieszczonych w blockchainie.
Odbiorca podpisanego dokumentu może po podpisaniu sprawdzić, czy otrzymany dokument nie został naruszony, dopasowując także podsumowanie otrzymanego dokumentu do tego zapisanego w blockchainie. Jeśli streszczenia nie są zgodne, dokument jest sfałszowany.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”