Ustępuje z dowództwa polskiej armii – Biznes

Generał Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Wojska Polskiego (w środku). Zdjęcie IMAGO/Scanpix.

Generał Rajmund Andrzejczak, szef sztabu polskiej armii i generał Tomasz Piotrowski, szef operacji wojskowych, złożyli we wtorek do dymisji, na kilka dni przed ważnymi wyborami legislacyjnymi, ogłosili ich przedstawiciele. Powody takiej decyzji nie są komentowane, ale lokalne media podają, że generałowie od jakiegoś czasu nie zgadzają się z Ministrem Obrony Narodowej.

Komunikat uzupełnia kontekst sytuacji, cytat.

Urzędnicy nie sprecyzowali, jakie podejście przyjęto, a polskie media podały, że obaj mężczyźni pokłócili się z ministrem obrony narodowej.

Polskie radio cytuje rzecznika Sztabu Generalnego pułkownika Joanna Klejszmita, który stwierdził, że generał, jak każdy żołnierz, ma prawo zrezygnować z pełnionych obowiązków służbowych bez podania przyczyny.

Polski portal Money pl nazwał dymisję dowództwa wojskowego szokiem dla kraju. Jak podaje Rzeczpospolita, niezgoda w kierownictwie wojskowym rozpoczęła się w maju, kiedy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak jednocześnie oskarżył generała i szefa operacji wojskowych T. Piotrowskiego o zaniedbania w sprawie 2022 r. Rosyjskie rakiety wleciały w grudniu w polską przestrzeń powietrzną. .

Minister obrony Polski powiedział, że generał nie poinformował go o zdarzeniu, w którym nikt nie został ranny, a wojsku nie udało się odnaleźć rakiety. Później przypadkowo odnalazł go cywil.

Jak podają polskie media, polityk chciał usunięcia generała ze stanowiska, na co zgodził się prezydent Andrzej Duda, będący jednocześnie dowódcą polskich sił zbrojnych. Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak wspierał akcję wraz z szefem MON.

Jak podają lokalne media, minister zakazał niedawno T. Piotrowskiemu udziału w decyzjach operacyjnych, m.in. dotyczących wzmocnienia ochrony granicy z Białorusią czy ewakuacji Polaków do Izraela po ataku palestyńskiego ugrupowania bojowników Hamas na to terytorium. weekend.

Generałowie złożyli dymisję na pięć dni przed wyborami do polskiego parlamentu, a media, czytając „Rzeczpospolitą”, podały, że obaj byli przeciwni wykorzystaniu sił zbrojnych w kampanii wyborczej rządu.

(To) jest całkowitym nieszczęściem dla Ministra M. Błaszczaka, który już dawno przekroczył granicę i wykorzystuje polską armię dla celów swojej partii, na platformie społecznościowej X ra Tomasz Siemoniak, były Minister Obrony Narodowej oraz platforma Polskiego opozycyjnej partii Piliei.

O przyjęciu rezygnacji zdecyduje prezydent Andrzej Duda.

We wtorek zwołał spotkanie Biura Bezpieczeństwa Narodowego z premierem i wyższymi ministrami.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.