Zdjęcie z Shutterstock.
W ubiegłym tygodniu energetyka wiatrowa niemal codziennie biła rekordy, a w niedzielne popołudnie, po raz drugi po katastrofie w elektrowni jądrowej Ignalina, produkcja energii elektrycznej na Litwie była zaledwie o godzinę niższa od końcowego zużycia.
28 października średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej Nord Pool w porównaniu do poprzedniego tygodnia spadła o 26%, z 90 EUR/MWh do 67 EUR/MWh bez opłat transportowych i innych kosztów. Według operatora sieci przesyłowej energii elektrycznej Litgrid ceny hurtowe energii elektrycznej na Łotwie i w Estonii ewoluowały w taki sam sposób jak na Litwie.
Ceny energii elektrycznej spadają także w innych częściach Europy. W Polsce średnia cena tygodniowa wynosi 76,67 Eur/MWh, w Niemczech 74,20 Eur/MWh, a we Francji 78,76 Eur/MWh.
Dzięki rekordowej produkcji lokalnej w zeszłym tygodniu wyprodukowaliśmy około dwóch trzecich energii elektrycznej potrzebnej w lokalnych elektrowniach, choć niewielką jej ilość importujemy. Jest to niezwykły wynik, ponieważ produkcja energii słonecznej w ostatnim czasie znacznie spadła, podobnie jak produkcja energii cieplnej. Coraz bardziej godne ubolewania jest to, że przy znacznej produkcji zasobów odnawialnych odnotowaliśmy w weekend ujemne ceny energii elektrycznej na Litwie – przytoczył raport Liutauras Varanaviius, szef działu strategii Litgrid.
Inni eksperci zwrócili uwagę na fakt, że cena spada z powodu deszczowej pogody.
Największy wpływ na cenę energii elektrycznej w krajach bałtyckich miał wzrost produkcji energii wiatrowej w regionie. W tym czasie wzrost cen w regionie Nord Pool był o 7% wyższy, a zużycie energii elektrycznej w regionie o 7%. Ze względu na wyższe niż niskie opady, które pozytywnie wpływają na produkcję energii wodnej i napełnianie zbiorników, cena systemu pozostała wysoka – komentuje Artras Zatulinas, szef działu rozwiązań biznesowych w firmie zajmującej się rozwiązaniami energetycznymi Elektrum Lietuva.
Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 67% zużycia energii elektrycznej opalanej ropą naftową. W zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano ogółem 135 GWh energii elektrycznej, o 53% więcej niż w poprzednim tygodniu, kiedy lokalna produkcja osiągnęła 88 GWh.
Na Litwie farmy wiatrowe wyprodukowały w zeszłym tygodniu najwięcej energii elektrycznej, a ich produkcja wzrosła ponad dwukrotnie z 37 GWh do 88 GWh. Produkcja elektrowni wodnych pozostała stabilna i wyniosła około 12 GWh. Produkcja oświetlonej energii elektrycznej spadła o 10%, z 16 GWh do 14 GWh. Produkcja energii słonecznej również spadła o około 29%, z 16 GWh do 12 GWh.
W ciągu tygodnia energia wiatrowa wyprodukowała 65% energii elektrycznej wyprodukowanej na Litwie, energia cieplna 10%, energia słoneczna 9%, energia wodna 9% i inne energie 7%.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia łączny import spadł o 9%, ze 154 GWh do 140 GWh. Rozróżniając import ropy naftowej, 81% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii połączeniem NordBalt, 16% importowano przez granicę z Polską, a pozostałe 3% trafiało na Łotwę.
Całkowity przepływ energii elektrycznej na Litwę wzrósł ponad dwukrotnie, z 28 GWh do 64 GWh. 54% eksportu trafiło na Łotwę, a 46% eksportu na Litwę trafiło do Polski poprzez złącze LitPol Link.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”