Zdjęcie: Andras Kralla (Aripaev / Scanpix Baltics).
Fiński operator gazu ziemnego poinformował w niedzielę, że w wyniku podejrzenia wycieku tymczasowo zamknął gazociąg prowadzący z Estonii, przerywając dostawy gazu jedynym pozostałym rurociągiem w kraju po odcięciu importu z Rosji.
Dodano podrozdział „Przewodnik po sieci bursztynu: podaż na Litwie jest stabilna”
„Na podstawie obserwacji istnieje podejrzenie wycieku w podmorskim gazociągu łączącym Finlandię z Estonią” – stwierdził w oświadczeniu państwowy Gasgrid.
Jak wynika z komunikatu, w nocy zaobserwowano niezwykły spadek ciśnienia w gazociągu Balticconnector, który jest obecnie badany wspólnie z estońskim partnerem Elering.
Gasgrid dodał, że fiński system gazu ziemnego jest stabilny i posiada wystarczające rezerwy w terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w porcie Inkoo.
w 2019 r. BalticConnector to jedyny kanał importu gazu do Finlandii nieposiadający terminalu LNG w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę w 2022 r. W maju import z Rosji został zawieszony.
Rosja odcięła dostawy gazu po tym, jak Finlandia odmówiła zapłaty w rublach, co jest warunkiem nałożonym na „wrogie kraje”, w tym członków Unii Europejskiej, w celu obejścia zachodnich sankcji finansowych nałożonych na rosyjski bank centralny.
Gaz ziemny odpowiada za około 5% zużycia energii w Finlandii, wykorzystywanej głównie w przemyśle oraz do produkcji ciepła i energii elektrycznej.
Elering stwierdził, że wydarzenie to nie ma wpływu na dostawy gazu do estońskich odbiorców. Po tymczasowym zamknięciu Balticconnectora estońscy odbiorcy będą zaopatrywani w gaz z Łotwy – podała spółka.
Balticconnector, gazociąg o długości 150 km, który połączył sieci Estonii i Finlandii przez Morze Bałtyckie, rozpoczął działalność w 2020 r. w styczniu
Zarządca Amber Grid: dostawy na Litwę są stabilne
Po zamknięciu gazociągu łączącego Finlandię z Estonią w związku z podejrzeniem wycieku spowodowanego burzą dostawy gazu na Litwę pozostają stabilne – mówi Nemunas Biknius, dyrektor operatora systemu przesyłowego Amber Grid.
„Dostawy gazu na Litwie są stabilne – gaz do naszego systemu dostarczany jest z terminalu w Kłajpedzie – 100 GWh oraz połączeniem GIPL z Polski – 22 GWh. Litwa zużywa 55 GWh, a na Łotwę transportujemy 67 GWh” – napisał na portalu sieć społecznościowa Facebook.
„Wczoraj w nocy nad regionem przeszła silna burza. Rano gazociąg „Balticconnector” łączący Finlandię z Estonią, biegnący po dnie Morza Bałtyckiego, został zamknięty w związku z podejrzeniem wycieku. Jestem przekonany, że przywódcy sąsiedzi operatorzy przekażą więcej szczegółów i uzasadnienie tak szybko, jak to będzie możliwe” – dodał N. Biknius.
Według N. Bikniausa gazociąg ten zdominował w ostatnim czasie przepływ z Finlandii do krajów bałtyckich – gaz przesyłany był tam z fińskiego terminalu LNG do łotewskiego podziemnego magazynu gazu. Według dyrektora Amber Grid podziemny magazyn gazu na Łotwie jest zapełniony w 94,5% i zawiera 21,3 TWh gazu, który dotarł latem tego roku poprzez terminale na Litwie, w Finlandii oraz połączenie z Polską. Repozytorium jest nadal zapełniane. Gaz magazynowany latem jest z reguły wykorzystywany w sezonie grzewczym.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”