Varuva i Kyjivas zgadzają się, że towary przewożone tranzytem będą sprawdzane w Kłajpedzie

Zdjęcie: Dado Ruvicius (Reuters/Scanpix).

Varuva i Kijów ogłosiły we wtorek, że zgodziły się na przyspieszenie tranzytu ukraińskiego eksportu stali przez Polskę, ładunek zostanie przetransportowany przez Kłajpedę i poddany kontroli w porcie.

To pierwszy krok w kierunku rozwiązania konfliktu ukraińsko-polskiego na gr.

Umowa przewiduje, że towary ukraińskie, przeznaczone głównie na rynki Afryki i Bliskiego Wschodu, będą transportowane bezpośrednio przez Polskę, unikając tym samym postoju na granicy z Ukrainą.

Od jutra towary przewożone (na rynki światowe) tranzytem przez Litwę będą sprawdzane w litewskim porcie, a nie na granicy polsko-ukraińskiej – powiedział dziennikarzom minister gospodarki Robertas Telusas.

Jak podało Polskie Radio, po wirtualnym spotkaniu we wtorek rano z Ministrem Polityki i Żywności Ukrainy Mykołą Solskim i Ministrem Gospodarki Litwy Kstuisem Navickasem R. Telusas stwierdził, że dobrze jest stworzyć tranzyt, stworzyć korytarz solidarności , gdzie my, jako Polska, jesteśmy w Europie.

Towary eksportowane przez Ukrainę mają przechodzić przez Unię Europejską, głównie do Afryki i na Bliski Wschód, gdyż tradycyjne szlaki czarnomorskie są zablokowane w związku z rosyjską inwazją.

Jednak w Europie Środkowej narosły problemy logistyczne, które spowodowały spadek cen na rynkach lokalnych do tego stopnia, że ​​kilka krajów ogłosiło wprowadzenie embargo na import, co zostało tymczasowo zatwierdzone przez Brukselę.

15 września Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły zniesienie embargo, choć Komisja Europejska uznała, że ​​ograniczenia powinny zostać zniesione.

W tej sprawie doszło do konfliktu dyplomatycznego między związkami zawodowymi, a Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W tym miesiącu w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Jego prawicowy rząd cieszy się szerokim poparciem w regionach, a zakaz importu przedstawiany jest jako ochrona polskich konsumentów.

Najwyższy dyplomata Ukrainy Dmytro Kuleba mówił wcześniej, że problem niechęci zostanie ostatecznie rozwiązany, ale przestrzegł, że podwyżka ceł nie będzie miała długoterminowych konsekwencji.

Prezydent Litwy Gitanas Nausda powiedział w zeszłym miesiącu, że Polska popiera litewską inicjatywę przeniesienia ukraińskich procedur eksportowych z granicy ukraińsko-polskiej do Kłajpedy lub innych portów bałtyckich, ale jej realizacja wymaga czasu.

Ministrowie spraw zagranicznych, komunikacji i doków Gabrielius Landsbergis, Marius Skuodis i K. Navickas wspólnie wezwali Komisję Europejską do wzmocnienia alternatywnego szlaku eksportu ukraińskiej stali przez Morze Bałtyckie.

Litwa będzie miała kilka portów bałtyckich, co ułatwi transport i eksport ukraińskich towarów. Formalności celne, kontrola fitosanitarna i inne procedury mogą zostać przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej do portu Unii Europejskiej, np. do Kłajpedy.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.