„W dobie cyfrowej coraz więcej osób korzysta z technologii, a działania poszukiwawcze pokazują, że księga cmentarna jest odpowiednią usługą. Najczęściej mieszkańcy wyszukują groby bliskich i znajomych, a także udają się tam, aby dowiedzieć się o losach swojej rodziny. korzenie. Zainteresowani miejscem pochówku tej czy innej zmarłej znanej osoby miłośnicy historii poszukują miejsc historycznych z XVIII-XIX w. z cennymi akcentami artystycznymi. Księga cmentarna zawiera nie tylko dokładną lokalizację grobu, ale także zdjęcia on i pomnik” – wyjaśnia Justinas Jasiūnas, menadżer produktu w firmie „Vilniaus planas”, która stworzyła księgę cmentarną.
Dane o pochówkach na cmentarzach miejskich w Wilnie gromadzone były wcześniej w dziennikach papierowych prowadzonych przez firmy zarządzające cmentarzami, dlatego też informacje na ich temat nie były łatwo dostępne dla mieszkańców.
Cyfryzacja cmentarza rozpoczęła się cztery lata temu. W pierwszej kolejności wykonano zdjęcia lotnicze cmentarzy za pomocą dronów, następnie zarysowano miejsca pochówku oraz sfotografowano nagrobki z porysowanych cmentarzy. Jednocześnie sfotografowano księgi pochówków na cmentarzach i zdigitalizowano zawarte w nich informacje, a na koniec połączono zdigitalizowane księgi cmentarne z cmentarzami cyfrowymi.
Przy inwentaryzacji cmentarza głównym i pierwotnym źródłem był wpis do księgi cmentarnej, zawierający urzędowe informacje o zmarłym. J. Jasiūnas podaje, że podczas digitalizacji specjaliści napotkali problem polegający na tym, że w czasach sowieckich wiele nazwisk pisano cyrylicą, a podczas transliteracji tłumaczono je na znaki łacińskie. W toku postępowania ustalono, że nazwiska osób widniejących na nagrobku i w księdze cmentarnej różnią się od siebie. Kiedy więc zauważono rozbieżności w danych zmarłego, zdecydowano się opublikować obie wersje – tę umieszczoną w dzienniku cmentarnym i tę wyrytą na nagrobku.
„Księga cmentarna jest bardzo prosta w obsłudze – wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz nazwisko osoby, której szukasz lub jego część, a system poinformuje nie tylko o cmentarzu, na którym pochowana jest dana osoba zmarła, ale także o numerze miejsca pochówku oraz jego dokładną lokalizację na mapie cmentarza Rejestr ten działa również na urządzeniach mobilnych, gdzie można skorzystać z podanych współrzędnych GPS, na tej podstawie uzyskać link do miejsca, w którym znajduje się cmentarz, a po dotarciu na miejsce cmentarz, nie chodź tam” – wyjaśnia J. Jasiūnas.
Początkowo poszukiwania w księdze cmentarnej można było prowadzić jedynie w języku litewskim, okazało się jednak, że taka funkcjonalność nie jest wystarczająca, gdyż w tamtym czasie mieszkańcy mniejszości narodowych nie mogli korzystać z tej możliwości. Według J. Jasiūnasa, po litewsku, poszukiwania w księdze cmentarnej prowadzone są najczęściej w języku rosyjskim i polskim.
„W tym roku zaktualizowano rejestr miejsc pochówku i przetłumaczono go na język angielski, rosyjski i polski. Dzięki temu można nie tylko otrzymywać informacje w języku obcym, ale także je wyszukiwać. Istnieje także możliwość wpisywania znaków hebrajskich w języku Jeśli nie jest jasne, jak nazwisko zmarłego jest pisane w języku oryginalnym, można je zapisać literami litewskimi, a wyszukiwarka znajdzie to, czego szukasz” – powiedział.
Do księgi cmentarnej wpisywane są także nowe pochówki, gdy osoba sprawująca opiekę nad miejscem pochówku osoby pochowanej zwróci się do administracji cmentarza z informacją o żądanym pochówku, a ta wpisze nowy cmentarz do karty rejestru cmentarza, jeżeli pochówek jest nowy. lub dodaje dane osoby pochowanej do już istniejącego grobu rodzinnego, jeżeli osoba ta jest w nim pochowana.
Zdaniem J. Jasiūnasa każdy mieszkaniec, który skorzystał z stworzonej w publicznym dostępie możliwości zgłoszenia komentarza lub przesłania zdjęcia, może zarówno zamieścić zdjęcie grobu, jak i zgłosić zmiany.
„Informacje o grobie zmarłego są zawsze poprawiane lub uzupełniane podczas przeglądania ogólnodostępnego środowiska księgi cmentarnej. Dotyczy to zarówno pisemnych informacji o zmarłym, jak i zdjęć, jeżeli zmienił się wizerunek kamiennego nagrobka. Można także zgłaszajcie uwagi, jeśli zauważycie inne nieścisłości – mówi przedstawiciel „Vilniaus plano”.
W księdze cmentarzy pojawiła się ciekawa nowość dla administratorów cmentarzy i specjalistów ds. dziedzictwa kulturowego: monitoring cmentarzy zabytkowych. W jego trakcie specjaliści rejestrują zaistniałe naruszenia, oceniają stan obiektu cmentarnego i wprowadzają informacje do systemu. Dzięki temu można zobaczyć, jak i które cmentarze zabytkowe uległy zniszczeniu i wymagają konserwacji.
Dodatkowo, jeśli nagrobek jest chroniony i ekskluzywny, z cennymi akcentami artystycznymi, jego model 3D jest wykonany w taki sposób, aby w przypadku uszkodzenia nagrobka można go było precyzyjnie odrestaurować.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”