Przedstawiciele Kowieńskiej Szkoły Informatyki (KITM) wrócili z nagrodami z największego europejskiego konkursu umiejętności „EuroSkills”. Programista sieciowy Titas Petrauskas zajął niewiarygodnie wysokie trzecie miejsce.
Konkurs mistrzowski
„Chciałbym pogratulować niezwykłego osiągnięcia, które wymagało dużo pracy” – powiedział dyrektor KITM Juozapas Dambrauskas podczas ceremonii uhonorowania T. Petrauskasa i jego nauczyciela, eksperta EuroSkills Martynasa Kašelionisa.
To historyczne zwycięstwo, pierwszy medal zdobyty przez Litwinów w dziedzinie IT w tym prestiżowym konkursie.
„EuroSkills” to największy konkurs doskonałości zawodowej organizowany w Europie. Organizowane jest co dwa lata. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się po raz ósmy.
W zawodach mogą brać udział młodzi ludzie do 25. roku życia. Po przystąpieniu do konkursu nie można już brać w nim udziału.
Temat sztucznej inteligencji
Absolwent KITM T. Petrauskas, który pozostał w szkole jako nauczyciel programowania, zgłosił się do konkursu w kategorii tworzenie stron internetowych.
Titasa Petrauskasa. Zdjęcie partnera
„Byłem w nastroju, aby poważnie rzucić sobie wyzwanie i pokazać, na co mnie stać” – powiedział T. Petrauskas, który pomyślnie wykonał wszystkie sześć zadań. Pięć było indywidualistami, ostatni był w grupie. Facet dodał, że żyje z programowania: „Hobby to programowanie, praca to programowanie, wszystkie myśli to programowanie”.
Pan Kašelionis, profesor programowania w KITM, który pomagał zwycięzcy przygotować się do konkursu, towarzyszył mu i pełnił funkcję sędziego
Jako ekspert EuroSkills wraz z przedstawicielami kilku innych krajów został po raz drugi zaproszony do oceny zadań zrealizowanych przez uczestników.
„W dziedzinie programowania Litwa wysłała na konkurs swojego przedstawiciela dopiero po raz drugi i po raz drugi – z medalem. „Titas panował nad emocjami, podejmował właściwe decyzje we właściwym czasie” – cieszy się pan Kašelionis. W tym roku wszystkie zadania postawione programistom były powiązane z tematyką sztucznej inteligencji.
W dziedzinie programowania Litwa wysłała swojego reprezentanta na konkurs dopiero po raz drugi i po raz drugi – z medalem.
Celem T. Petrauskasa było wejście do pierwszej piątki, więc oczekiwania zostały w pełni spełnione. „To wydarzenie na bardzo wysokim poziomie. Konkurs pozwala poznać młode talenty z tej samej dziedziny i z różnych krajów Europy, porównać ich siłę, możliwości, reakcję i mistrzostwo” – stwierdził ekspert.
Wyniki konkursu pozwalają szkołom i pedagogom sprawdzić, czy idą w dobrym kierunku w pracy z uczniami. Medal ten po raz kolejny udowadnia, że Litwa jest krajem programistów. „Chcemy, możemy i jesteśmy zdolni” – powiedział Kašelionis.
Według niego mocną stroną nauki KITM jest to, że szkoła przywiązuje dużą wagę do aspektu praktycznego: profesjonalnej wiedzy i umiejętności, pracy zespołowej, współpracy z biznesem, skutecznego reagowania na bieżące potrzeby biznesowe.
Pięć dni
Zawody odbywały się w dniach 5-9 września. Gdańsk, Polska. Rywalizowali reprezentanci z 32 krajów.
W sumie wzięło w nich udział około 600 młodych ludzi podzielonych na 43 różne kategorie, podzielone według indywidualnych umiejętności i zawodu. Podczas zawodów możesz nauczyć się różnych umiejętności i samodzielnie spróbować różnych rzeczy. Przyjęto około 100 000 osób z Polski i zagranicy. goście.
Litewski zespół składał się z przedstawicieli dziesięciu różnych zawodów: stolarzy, kwiaciarni, krawców, programistów, mechatroników, spawaczy, techników motoryzacyjnych, kosmetyczek, fryzjerów, kucharzy.
Mykolas Laurinavičius, mechanik samochodowy i przedstawiciel Wileńskiej Szkoły Mechaniki i Handlu Samochodowego, w tym roku dobrze spisał się w konkursie, zdobywając złoty medal. Spawacz Dalius Jutelis zdobył medal mistrzowski.
Litwini ostatni raz zdobyli medale w konkursie EuroSkills w 2010 roku. Następnie zdobył srebro w zawodach mechaników samochodowych.
Konkursy EuroSkills organizowane są przez WorldSkills Europe, część globalnego ruchu World-Skills. Celem tych konkursów jest doskonalenie umiejętności zawodowych.
Organizacja koncentruje się na młodych ludziach, edukatorach, współpracuje z rządami i przedstawicielami przemysłu oraz przyczynia się do szkolenia wykwalifikowanych pracowników, którzy odpowiadają dzisiejszym potrzebom i są niezbędni w szybko zmieniającym się świecie technologii i biznesu.
Zdjęcie KITM.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”