W miarę zbliżania się Dnia Turystyki chodzi o wzrost ruchu turystycznego i popularność „Nocnych Tancerzy”.

W zwykły dzień roboczy dzwoni telefon w Centrum Informacji Turystycznej w Alytusie. „Witajcie, obliczyliśmy, że minęły już dwa tygodnie i uważamy, że Nocny Taniec powinien odbyć się w Alytusie.” Czy oni tam naprawdę przyjdą, bo zamówiliśmy minibus?” – pyta dyrektor Centrum Informacji Turystycznej kobieta mówiąca w dialekcie suahili. specjalistka ds. turystyki Birutė Malaškevičiūtė. Birutė nie słyszała o tak popularnych „Nocach Nocy”. wśród osób starszych, które miały się odbyć w najbliższej przyszłości, dlatego gdy zdecydowała się zapytać w Alytusskim Centrum Kultury, obiecała, że ​​oddzwoni.

„Niestety w tym tygodniu „Nocni Tancerze” nie odbędą się w Alytusie – informuje Birutė po oddzwonieniu do kobiety i słyszy: „Antanasie, odwołaj minibus, „Nocnych Tancerzy” nie będzie w Alytusie”.

A to tylko jedna z wielu wywołujących uśmiech sytuacji, z którymi pracownicy tego centrum muszą się borykać niemal codziennie, ale tym razem nie chodzi o nich… Gdy Dzień zbliża się do światowej turystyki, dowiedzieliśmy się, jak Centrum Turystyki w Alytusie żyje – ilu przyjmuje turystów, jakie wycieczki czy atrakcje, miejsca, które ich najbardziej interesują i jakie pamiątki przywożą zazwyczaj goście powracający ze stolicy Dzukii.

Czyli o wszystkim od początku. W ciągu prawie dziewięciu miesięcy tego roku Centrum Informacji Turystycznej w Alytusie odwiedziło około 3000 osób. odwiedzających, w wycieczkach i pieszych wędrówkach wzięło udział ponad 1700 osób. W zeszłym roku centrum odwiedziło około 4000 osób. goście. W różnorodnych wycieczkach i pieszych wędrówkach wzięło udział kolejnych 1320 osób.

Z jakich krajów turyści najczęściej odwiedzają Alytus?

Większość gości Centrum Informacji Turystycznej w Alytusie, którzy dzwonią, piszą i biorą udział w wycieczkach, to Litwini. W ubiegłym roku było ich około 4800. Przyjęto także ponad 600 turystów z różnych krajów. Pracownicy Centrum Turysty litewskiej i zagranicznej zorganizowali 83 wycieczki i wędrówki trwające od trzech do pięciu godzin w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku i 47 w roku poprzednim.

Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej w Alytusie Lena Valentaitė-Gudzinevičienė zauważa, że ​​liczba turystów zagranicznych, która w czasie pandemii znacznie spadła, nie wróciła jeszcze do poprzedniego poziomu, ale liczba turystów nocujących w hotelach miasta Alytus wzrosło. wzrosła w ciągu ostatniego roku. W zeszłym roku w ciągu siedmiu miesięcy odwiedziło je prawie 7100 turystów, a w tym roku ponad 7600, więc w tym samym okresie w porównaniu z rokiem ubiegłym napływ turystów wzrósł o około 6,5 proc.

Miasto Alytus odwiedzają głównie turyści z sąsiedniej Polski, a także liczni goście z Ukrainy, Estonii i Hiszpanii.

Na urodzinowej wycieczce? Dlaczego nie!

Zdaniem Kornelijasa Volertaitė-Peciulevičienė, dyrektora ds. turystyki Centrum Informacji Turystycznej w Alytusie, turyści przyjeżdżający do Centrum Informacji Turystycznej interesują się przede wszystkim atrakcjami miasta Alytus, przyjeżdżając rowerem – szlaki, ścieżki rowerowe, trasy, miejsca, gdzie może zatrzymać się, aby odpocząć lub napić się wody.

Turystów interesuje także kuchnia żucka. Często pytają, gdzie w Alytusie można skosztować dżuki bandas lub innych tradycyjnych potraw. Rodziny odwiedzające Alytus często zainteresowane są rozrywką dla dzieci.

Zdaniem dyrektora Centrum Informacji Turystycznej w Alytusie. Specjalista ds. turystyki B. Malaškevičiūtė, który zwykle przyjeżdża do Alytusa, rezerwuje wycieczki krajoznawcze, podczas których zwiedza najpiękniejsze miejsca stolicy Dzukii – Kopiec Alytus, Most Białej Róży, Ogród Miejski itp. .Malaškevičiūtė.

Specjalista ds. turystyki zauważa, że ​​wycieczki rekreacyjne stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne.

„O ile wcześniej turyści lubili intensywne wycieczki bez dodatkowych rozrywek, dziś po spacerze po mieście turyści nie spieszą się z wyjazdem – udają się do kawiarni lub restauracji, aby skosztować potraw lub skosztować napojów” – wyjaśnia B. Malaškevičiūtė.

Coraz większą popularnością cieszą się także wycieczki organizowane przez pracowników firmy. Liderzy biznesu zazwyczaj zamawiają je pracownikom, aby upamiętnić ważne dla firmy daty. Na wycieczki wybierają się nawet mieszkańcy Alyty, którzy organizują spotkania kolegów lub grup. „Nawet świętując urodziny, ludzie chcą nie tylko usiąść przy stole, ale także coś zobaczyć i doświadczyć, dlatego chętnie wybierają się na wycieczkę krajoznawczą” – mówi B. Malaškevičiūtė o zmieniających się potrzebach odwiedzających Centrum.

Zauważając, że coraz więcej osób obchodzących urodziny chce rozpocząć wakacje nie od siedzenia przy stole z bliskimi czy przyjaciółmi, ale od wyjazdu na wycieczkę, Zespół Informacji Turystycznej zaczął przygotowywać specjalną ofertę na urodziny, którą zaprezentuje wkrótce . mieszkańcom Alysti i gościom miasta odwiedzającym centrum.

Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej w Alytusie L. Valentaitė-Gudzinevičienė cieszy się, że zainteresowanie turystów wycieczkami stale rośnie, a zdaniem dyrektorki wzrasta jeszcze bardziej, ponieważ z ust rozeszła się wieść o B. Malaškevičiūtė, miłej pracownik. od centrum, które nimi kieruje.

„Chciałbym podziękować przewodnikowi, który poprowadził oprowadzanie podczas Festiwalu Miasta Alytus. Nie pamiętam nazwiska przewodnika, ale doskonale pamiętam opowieści o Alytusie, kopcu, Alytupisie itp. Doceniaj i chroń tych wspaniałych pracowników” – listy z podziękowaniami lub podobne wiadomości od turystów, którzy odwiedzili miasto Alytus, otrzymuje Centrum Informacji Turystycznej.

Region Alytus jest prezentowany na wystawach turystycznych

Co roku pracownicy Centrum Informacji Turystycznej Alytus prezentują region Alytus na wystawach turystycznych organizowanych na Litwie.

W tym roku region Alytus był prezentowany w największych miastach kraju – Wilnie, Kownie, Szawlach podczas wakacji miejskich, na międzynarodowych targach turystyki, podróży i aktywnego wypoczynku „Adventur 2023” oraz na targach turystycznych „Wakacje na Litwie”. ” zorganizowanej w ramach Targów Książki w Wilnie i Kownie.

Jeszcze przed pandemią pracownicy Centrum Informacji Turystycznej w Alytusie prezentowali region Alytus na międzynarodowych wystawach turystycznych odbywających się w Polsce, na Łotwie, w Estonii i Niemczech, ale obecnie, przynajmniej na razie, ograniczają się do udziału jedynie w wystawach organizowanych w naszym kraju. kraj.

Publikacje o regionie Alytus – dla młodych i starych

Choć dla wielu turystów Alytus jest jak przystanek pośredni, przez który, jak przyznają, jedynie przejeżdżają, zachwyceni pięknem miasta, po chwili wracają tu na dłużej – aby zobaczyć zabytki lub dobrze się bawić.

„Po wizycie w Alytusie turyści są zaskoczeni i mówią, że nie spodziewali się tego, co zobaczyli. Najczęściej porównują nasze miasto z innymi kurortami” – mówi urzędnik ds. turystyki K. Volertaitė-Peciulevičienė.

Odwiedzając Centrum Informacji Turystycznej Alytus, turyści mogą znaleźć dużą liczbę publikacji na temat regionu Alytus. Aby zwiększyć zainteresowanie turystów miejscami wartymi odwiedzenia w regionie Alytus, Biuro Turystyczne poszukuje coraz ciekawszych rozwiązań wydawniczych i stale zwiększa liczbę tych publikacji.

Centrum Informacji Turystycznej może zatem zaoferować ciekawe publikacje dla młodszych i starszych. W tym roku ukazała się nowa publikacja „Su meile, Alytus”, a ostatnio liczba publikacji przeznaczonych dla turystów została uzupełniona o kolorowanki przeznaczone dla najmłodszych zwiedzających z atrakcjami miasta Alytus, do których ilustracje przygotowała firma Alytus artysta Arūnas Vaitkus.

W tym roku Biuro Turystyczne powinno zaproponować turystom kolejną nową publikację skierowaną do rodzin z małymi dziećmi. Będzie zawierał informacje na temat rozrywek rodzinnych.

„Mimo że świat się zmienia, publikacje drukowane pozostają najpopularniejsze. Turystów bardziej interesują publikacje zawierające skoncentrowane informacje o mieście i mapy” – wyjaśnia dyrektor Centrum Informacji Turystycznej L. Valentaitė-Gudzinevičienė.

Turyści odwiedzający Centrum Informacji Turystycznej często zatrzymują się przy sprzedawanych tu pamiątkach. Kupują głównie torby materiałowe, magnesy, długopisy, koszulki z napisem „Alytus-Myliu”, chętnie wybierają filiżanki i herbaty ziołowe.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *