Sportowcy przygotowują się do Igrzysk Europejskich: zapoznali się z zasadami i możliwościami portali społecznościowych

E. Petkus i D. Gudzinevičiūtė. ZDJĘCIE: Saulius Cirba

Skład reprezentacji Litwy na Igrzyska Europejskie stale się powiększa. Obecnie oczekuje się, że na imprezie w Krakowie w Polsce weźmie udział 135 sportowców, ale liczba ta może wzrosnąć.

W poniedziałek odbyło się seminarium dla sportowców i personelu obsługi udającego się na Igrzyska, podczas którego uczestnicy zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami technicznymi, przepisami antydopingowymi, zespołem medycznym i możliwościami stojącymi przed sportowcami.

„Do igrzysk zostało bardzo mało czasu, będziemy mieli rekordową drużynę i wierzymy, że każdy z Was da z siebie wszystko, a nawet trochę więcej. A my będziemy Was wspierać i wspierać” – pogratulował mistrz olimpijski i prezes MŚ Litewskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego (NLOC) Dainy Gudzinevičiūtė uczestnikom zgromadzonym wirtualnie w siedzibie LTOK.

Trzecie Igrzyska Europejskie odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca w województwach krakowskim, małopolskim i śląskim. Rywalizować tu będzie 7300 sportowców z 48 krajów Europy. Podobnie jak na innych wydarzeniach Stowarzyszenia Europejskich Narodowych Komitetów Olimpijskich, nie będzie przedstawicieli Rosji, która rozpoczęła wojnę na Ukrainie, ani Białorusi, która wspiera jej działania.

„Przygotowania do Igrzysk Europejskich były pełne wyzwań zarówno dla organizatorów, jak i dla nas. Sprowadzimy reprezentację narodową, która będzie prawie dwukrotnie liczniejsza niż w poprzednich rozgrywkach, zawodnicy będą rozproszeni po sześciu wioskach. Jak w każdym wydarzeniu, w którym uczestniczymy, naszym celem jest zapewnienie naszym zawodnikom jak najlepszych warunków zakwaterowania i treningu oraz umożliwienie im bez rozpraszania się zdobywania medali dla Litwy” – powiedział Einius Petkus, szef litewskiej misji.

W sumie na Igrzyskach rywalizowanych będzie 19 dyscyplin olimpijskich i 8 sportów nieolimpijskich. Odbędzie się 12 Mistrzostw Europy, a co najmniej 18 dyscyplin sportowych będzie miało szansę rywalizować o udział w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Zawodnicy będą zakwaterowani w akademikach, ośrodkach sportowych lub hotelach. Przykładowo w Krakowie, gdzie będzie największe stężenie uczestników, wioska sportowa zlokalizowana będzie na terenie akademików. We wsi znajdować się będzie sala gimnastyczna, przychodnia i stołówka na 1800 miejsc.

To właśnie w Krakowie swoją siedzibę będą mieli szefowie misji litewskiej i tam też będzie mieścić się gabinet lekarski. Na mecze pojedzie pięcioosobowy zespół doświadczonych lekarzy sportowych. Główny lekarz Paulius Petraitis, lekarze Mantvydas Šilkūnas i Alma Kajėnienė, fizjoterapeuci Laura Gedminaitė i Marius Matulionis będą pracować w różnych obiektach Igrzysk. Zespoły koszykówki 3×3, rugby, kajakarstwa, kajakarstwa i boksu zabierają na mecze swoich fizjoterapeutów.

Podczas seminarium Prezes Litewskiej Federacji Medycyny Sportowej P. Petraitis przedstawił uczestnikom Igrzysk, jak ekipa medyczna planuje pracować podczas imprezy i jaki sprzęt przywiezie do Polski. Wszyscy sportowcy udający się na Igrzyska będą mieli możliwość sprawdzenia stanu zdrowia w laboratorium medycyny sportowej, laboratorium naukowo-badawczym Affidea Clinic, LTeam LAB i laboratorium Medicina Practica.

Przed każdą imprezą sportową, w której udział organizuje LTOK, uczestnicy zapoznawani są z przepisami i innowacjami antydopingowymi. Dyrektor Litewskiej Agencji Antydopingowej Rūta Banytė przedstawiła zasady i procedury, które będą obowiązywać na Igrzyskach Europejskich.

Druga część seminarium poświęcona była edukacji. Dyrektor ds. relacji zewnętrznych LTOC Vaida Mačianskienė zaprezentowała platformę dla sportowców Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) „Athlete 365”. Na tej platformie sportowcy mogą komunikować się ze sobą, otrzymywać ekskluzywne oferty od MKOl i jego partnerów, dowiedzieć się o możliwościach pracy lub szkolenia oraz ubiegać się o stypendia. Tymczasem ekspert ds. marketingu Dominyka Venciūtė opowiadała o mediach społecznościowych i brandingu podczas praktycznego seminarium edukacyjnego.

Zawodniczka pięcioboju I. Serapinaitė.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *