„Litgrid”: W zeszłym tygodniu hurtowa cena prądu na Litwie wzrosła o 82 proc.

W tym czasie hurtowa cena energii elektrycznej na Łotwie kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena wzrosła o 26 proc. od 63 EUR/MWh do 79 EUR/MWh.

Po piątkowym wyłączeniu reaktora jądrowego Olkiluoto-2 w Finlandii dotychczasowe strumienie importu energii elektrycznej z krajów północnego Bałtyku zostały zastąpione innymi źródłami. Przy spokojniejszych wiatrach i małej produkcji turbin wiatrowych wzrosła produkcja elektrowni cieplnych i import z Polski.

„Produkcja energii wiatrowej, zmniejszona w zeszłym tygodniu o prawie połowę, została zastąpiona innymi źródłami. Deficyt został częściowo pokryty przez lokalne elektrownie słoneczne, w wysokości około 50 proc. Elektrownie cieplne, które zwiększyły produkcję. Tranzyt z Polski na Łotwę również wzrosła. Co ciekawe, największe przepływy z Polski przez Litwę miały miejsce pod koniec tygodnia. Nietypowe zjawisko miało także miejsce w związku z piątkowym porannym wyłączeniem reaktora jądrowego Olkiluoto-2 o mocy 890 MW w Finlandii. W wyniku tych znaczących zakłóceń w na północy napływ taniego importu ze Skandynawii do krajów bałtyckich zmniejszył się i został zastąpiony droższą energią elektryczną z Europy Środkowej.

W piątek wyłączono także elektrownię Auvere o mocy 274 MW w Estonii. W ostatnich miesiącach zakład ten był poddawany częstym naprawom, ale problemy wydają się nadal występować. Ze względu na brak produkcji w regionie kompleks Elektrėnai zapewnił w weekend produkcję energii elektrycznej na Litwie” – powiedział Liutauras Varanavičius, dyrektor działu strategii Litgrid.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie w zeszłym tygodniu pozostało na podobnym poziomie jak w zeszłym tygodniu i wyniosło 210 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 44 proc. zużycia energii elektrycznej w kraju. W zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano łącznie 93 GWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 2 procent. mniej w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy produkcja krajowa osiągnęła poziom 95 GWh.

W zeszłym tygodniu na Litwie najwięcej prądu wyprodukowały elektrownie słoneczne, ich produkcja wzrosła o 12 proc. z 27 GWh do 30 GWh. W większym stopniu – o około 50 proc. – wzrosła produkcja elektrowni cieplnych. z 19 GWh do 29 GWh. Produkcja z farm wiatrowych spadła jednak o około 45 procent. z 31 GWh do 17 GWh. W ciągu tygodnia elektrownie słoneczne wyprodukowały 32 proc. Elektrownie cieplne – 31%, elektrownie wiatrowe – 18%, elektrownie wodne – 10% i pozostałe elektrownie – 9% energii elektrycznej produkowanej na Litwie.

Według (słodkiego) stosunku importu do eksportu 57 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu do poprzedniego tygodnia łączna wielkość importu wzrosła o 4 proc. ze 160 GWh do 167 GWh. Różnicując import kraju, 69 proc. energii elektrycznej trafiło do kraju ze Skandynawii połączeniem NordBalt, czyli 26 proc. – z Polski, a pozostałe 5 proc. sprowadzono przez granicę z Łotwą.

Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy wzrósł o 51 proc. z 29 GWh do 43 GWh. 76 proc. litewskiego eksportu trafiło na Łotwę, a pozostałe 24 proc. na Łotwę. eksport do Polski poprzez LitPol Link.

W przypadku przesyłu energii elektrycznej wykorzystanie przepustowości łącza „LitPol Link” osiągnęło 18 proc. wobec Polski i 52 proc. w stronę Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 0 procent. Jadę do Szwecji i na 100 procent. w stronę Litwy.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *