Proponuje się zezwolenie producentom wyrobów tytoniowych na udział w walce z przemytem i nielegalnym handlem papierosami.

„Proponuje się wprowadzenie wyjątków (dla producentów wyrobów tytoniowych – ELTA) w zakresie sponsoringu i zapewnienie możliwości udzielania wsparcia instytucjom państwowym lub instytucjom zwalczającym przemyt i nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi lub pokrewnymi”, zaprezentowany na spotkaniu Komisja ds. Zdrowia Sejmu.

„Zdolność legalnych przedsiębiorstw do wspierania organów regulacyjnych byłaby bardzo pożądana. Jeśli chodzi o zakup sprzętu, a także określone szkolenia, kursy i podobną pomoc niefinansową, której można udzielić urzędnikom publicznym, uznanie za legalny produkt naruszenia”, A. Neverauskas opowiadał się za proponowaną nowelizacją ustawy.

Według niego taka praktyka jest przyjęta w krajach sąsiednich. Przemyt papierosów – podkreśliła A. Neverauskas – stanowi poważny problem na Litwie.

„Chciałbym podkreślić, że nasze kraje sąsiadujące, np. Polska, Łotwa, Estonia, nie mają żadnych problemów i zastrzeżeń, przepisy pozwalają producentom wyrobów tytoniowych pomóc w zapobieganiu przemytowi” – ​​podkreśla.

„Przemyt papierosów to na Litwie bardzo duży problem. Zajmują się tym służby celne, straż graniczna i policja. Jeśli spojrzymy na ich zatrzymania, to co roku pokazujemy rekordową liczbę nielegalnych produktów zatrzymanych na granicy lub na granicy. „w środku kraju” – argumentował.

Veryga: to narzędzie manipulacji

Jednak projektowi ustawy zaproponowanej przez R. Žemaitaitisa sprzeciwił się członek Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŽS) Aurelijus Veryga. Według niego, gdyby koncerny tytoniowe mogły wspierać instytucje, miałyby możliwość wpływania na decyzje podejmowane przez polityków. Dlatego zamiast przyjąć taki projekt ustawy, „chłopi” wzywali do zwiększenia finansowania instytucji bezpieczeństwa państwa.

„Można zgłosić wniosek – w miarę braku pieniędzy – o podwyższenie akcyzy i wszystkie te pieniądze Ministerstwo Finansów może przeznaczyć na system spraw wewnętrznych – na ochronę granic lub policję. nie będzie potrzeby wiązania się z firmami tytoniowymi, które jak tylko udzielą tego wsparcia, następnego dnia idą do polityków i powiedzą im, jak bardzo są odpowiedzialni społecznie i odpowiedzialni, że nie można wobec nich zastosować żadnych środków kontroli” – powiedział A. Veryga na posiedzeniu Komisji Zdrowia.

„Bo jeśli je zastosujemy, to konsumpcja spadnie, co od razu przełoży się na zmniejszenie wsparcia dla policji, służby granicznej czy czegokolwiek innego. To po prostu narzędzie manipulacji. Myślę, że takiej propozycji nie można nie zaakceptować” – podkreślił. poseł na Sejm.

Ministerstwo Zdrowia (SAM) nalegało, aby organizatorzy projektu skontaktowali się z Sekretariatem Ramowej Konwencji Antytytoniowej, który będzie musiał ocenić, czy Litwa nie naruszy konwencji, przyjmując taką zmianę prawa.

„Aby uniknąć w przyszłości ewentualnej sprzeczności pomiędzy postanowieniami projektu ustawy a Konwencją o podstawach ograniczenia użycia tytoniu, ministerstwo zaproponowało skontaktowanie się z sekretariatem konwencji w celu uzyskania opinii w sprawie, czy takie przepisy prawne nie byłoby sprzeczne z samą konwencją. Po wyjaśnieniu można byłoby podjąć decyzję” – powiedziała Jelena Talačkienė, przedstawicielka SAM.

W środę Komisja ds. Zdrowia Sejmu podjęła decyzję o zaproponowaniu ulepszenia projektu ustawy, zwracając się do Sekretariatu Ramowej Konwencji o ograniczeniu użycia tytoniu. Po zakończeniu prac sekretariatu członkowie komisji będą musieli kontynuować dyskusję nad projektem.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *