„W przeciwieństwie do ubiegłego roku, Apple w tym roku nie skupiał się na wizualnych ulepszeniach interfejsu użytkownika, ale na małych, ale unikalnych funkcjach specjalnie dla urządzeń firmy. Przykładowo, po prostu fizycznie zbliżając jednego iPhone’a do drugiego, możliwe staje się przesyłanie plików lub odtwarzaj film na obu urządzeniach synchronicznie. Oprócz różnych ulepszeń FaceTime i iMessage, możliwe będzie także korzystanie z Apple Maps w trybie offline i ograniczanie „większego dostępu do prywatnych informacji dla aplikacji innych firm. Innymi słowy, dzięki tej aktualizacji firma zamierza jeszcze mocniej „zablokować” użytkownika w swoim ekosystemie” – wyjaśnia Simonas Tilindis, szef eksperta ds. urządzeń inteligentnych w firmie Telia.
1. Tryb uśpienia, który zamienia Twój iPhone w inteligentny wyświetlacz
Telefon upuszczamy prawdopodobnie tylko wtedy, gdy podłączamy go do ładowania. Jednak Apple już wymyśliło, jak uczynić go użytecznym. Po rozpoczęciu ładowania i obróceniu iPhone’a do poziomu iOS 17 uruchomi w smartfonie specjalny tryb „StandBy”, w którym stale będzie wyświetlany zegar, kalendarz, pogoda, a nawet zdjęcia dużą czcionką. Tryb ten będzie można aktywować i nie wyłączy się po pewnym czasie tylko na iPhone’ach 14 Pro i nowszych modelach, ze względu na technologię ekranu LTPO obecną w nowszych urządzeniach.
2. Udostępnianie kontaktów i plików jednym dotknięciem
Pomimo imponującego tempa rozwoju technologicznego, zapisanie wizytówki i numeru telefonu na kartce papieru wciąż nie znika z naszej codzienności. Kalifornijski gigant wpadł na pomysł, aby raz na zawsze położyć temu kres dzięki nowej funkcjonalności NameDrop. W iOS 17, po utworzeniu własnej karty kontaktowej ze zdjęciem, numerem telefonu, adresem e-mail i innymi informacjami, będzie można je wysłać innej osobie, po prostu trzymając iPhone’a blisko jej. Apple tradycyjnie zapewnia poufność tej funkcji: użytkownik będzie mógł wybrać, które dane kontaktowe chce udostępnić jakim osobom.
„Dzięki tej niezwykle praktycznej funkcji Apple stara się wywrzeć lekką presję na zakup „obozu”, że tak powiem, za pośrednictwem innych osób. Oczywiście na konferencjach lub spotkaniach biznesowych, podczas gdy właściciele iPhone’ów swobodnie wymieniają kontakty, użytkownicy Androida poczują się jak białe wrony, a może nawet z drugiej strony poczują się sfrustrowani. Oczywiście możliwe, że Android wkrótce zaoferuje podobne rozwiązanie, ale ze względu na dużą różnorodność urządzeń, stanie się ono popularne w znacznie dłuższym okresie czasu, – uważa S. Tilindis.
Do przytulenia innego iPhone’a oraz w dwóch pozostałych przypadkach – do synchronicznego odtwarzania filmu poprzez SharePlay lub przesłania pliku poprzez AirDrop. Cóż, jeśli ważny dokument lub zdjęcie nie uda się tą drogą przesłać na telefon odbiorcy, gdy jesteście obok siebie, transfer będzie kontynuowany automatycznie przez Internet.
3. Klawiatura, która dokładniej koryguje tekst i pozwala szybciej pisać
iOS już od jakiegoś czasu umożliwia korzystanie z różnych klawiatur innych firm, ale podstawowa klawiatura iPhone’a nie uległa znacznej poprawie na przestrzeni lat. Właściciele smartfonów Apple narzekają na słabą korekcję błędów i brak przewidywania tekstu. Te niedociągnięcia zostaną wyeliminowane w wersji systemu operacyjnego iOS 17.
Według ankietera, jeśli autokorekta klawiatury błędnie poprawi słowo, kliknięcie na nie spowoduje teraz wybranie jego oryginalnej wersji. Klawiatura nowego iPhone’a będzie także próbowała w czasie rzeczywistym odgadnąć, co chcesz wpisać. Jeśli uda jej się odgadnąć słowo, po prostu naciśnij klawisz „Spacja”, a odgadnięte słowo lub jego część zostanie automatycznie wstawione. Z pewnością ta ostatnia funkcja będzie działać chwilowo tylko na klawiaturze angielskiej i tylko na iPhone’ach 12 i nowszych modelach. Według Apple ta funkcja nie działa na starszych urządzeniach ze względu na niewystarczająco zaawansowane procesory.
4. Aktualizacje fabryczne aplikacji Apple
W wersji na iOS 17 aplikacja do czatowania FaceTime umożliwi nie tylko wykonywanie połączeń, ale także pozostawienie wiadomości wideo lub audio, gdy rozmówca nie będzie mógł odpowiedzieć. Jeśli ten ostatni jest na spotkaniu lub nie może w tym czasie słuchać dźwięku, sztuczna inteligencja iPhone’a będzie w stanie przedstawić wypowiadane przez niego słowa w formie tekstowej. Tymczasem iMessage do przesyłania wiadomości wkrótce „nauczy się” wyświetlać długą wiadomość od pierwszej wiadomości zamiast ostatniej. W tej aplikacji do przesyłania wiadomości znajdziesz także wygodny sposób, aby w bezpieczny sposób poinformować bliskich o pomyślnym dotarciu do celu i wysłać naklejki ze swoimi zdjęciami, na których możesz dodatkowo zastosować różne efekty.
Kolejną bardzo wyczekiwaną nowością jest możliwość pobrania Apple Maps w przypadku, gdy podczas podróży nie planuje się posiadania połączenia z Internetem. Użytkownik będzie musiał jedynie wybrać żądany obszar na mapie lub skonfigurować automatyczne zapisywanie tras w ustawieniach. iOS 17 między innymi jeszcze bardziej ograniczy aktywność aplikacji firm trzecich – np. aby wysłać zdjęcie znajomym, użytkownik będzie mógł dać aplikacji do przesyłania wiadomości dostęp tylko do kilku zdjęć, a nie do całej galerii , tak jak to miało miejsce do tej pory.
5. iPhone będzie mógł rozmawiać głosem swojego właściciela
W ustawieniach dostępności iOS 17 użytkownicy znajdą zupełnie nową, a nawet nieco przerażającą funkcję Personal Voice. Poprosi Cię o podyktowanie 150 zdań dostarczonych przez telefon w języku angielskim i pozwoli Twojemu iPhone’owi powtórzyć Twój głos.
„Po włączeniu ustawienia Live Speech i trzykrotnym kliknięciu przycisku zasilania urządzenia na ekranie pojawi się okienko, w którym możesz wpisać żądany tekst za pomocą klawiatury i usłyszeć, jak telefon czyta go głosem, który brzmi jak Ty. To funkcja jest przeznaczona głównie dla użytkowników, których głos jest osłabiony z powodu choroby strun głosowych lub innej patologii, ale można jej używać do nagrywania filmów na TikToku lub Instagramie i w inny kreatywny sposób. To prawda, że nie wszyscy testerzy, którzy wypróbowali tę funkcję, byli pod wrażeniem działania Personal Voice działa – zauważono, że iPhone „mówi” dość „robotycznie” i tylko częściowo przypomina głos właściciela, ale prawdopodobnie zostanie to naprawione przed oficjalną premierą systemu operacyjnego – zdradza S. Tilindis.
Wersja iOS 17 dla wszystkich użytkowników ma pojawić się we wrześniu tego roku, po premierze iPhone’a 15. Nowy system operacyjny będzie można zainstalować na iPhone XS i nowszych smartfonach Apple – w tym roku iPhone X i iPhone 8 nie otrzyma tej aktualizacji i pozostanie z systemem iOS 16.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”