Szawle i Poniewież rozpoczynają obchody rocznicy miasta

W Szawlach i Poniewieżu rozpoczynają się w piątek trzydniowe obchody rocznicowe.

Poniewież obchodzi w tym roku 520-lecie swego istnienia, pierwsza wzmianka o nim pojawiła się 7 września 1503 r., kiedy wielki książę litewski i król polski Aleksander Jagiełłoty, pomiędzy Niewieżym a Lėvensem, podarował ziemię proboszczowi z Ramygały i zmusił go do wybudowania kościoła. kościół.

Motto tegorocznego festiwalu brzmi: „Poniewież brzmi dobrze”.

W piątek w mieście zaczną działać jarmarki i odbędzie się festiwal edukacyjny „Labas!”. „Jestem lalką”, otwarte zostaną wystawy, rozpocznie się republikański festiwal filmów krótkometrażowych „Ja + Miasto = Kino”, rozpoczną się mistrzostwa i turnieje, na placu Laisvė odbędzie się akcja „Śpiewamy balkony” – muzycy i śpiewacy Poniewieża wystąpią na balkonach.

W sobotę w mieście zaplanowano występy taneczne, cyrkowe i teatralne, przy Centrum Sztuki Stasis Eidrigevičiaus otwarta zostanie przestrzeń firmy Arginta Engineering – w autobusie edukacyjnym będzie można wypróbować technologie inżynieryjne.

Zgodnie z zapowiedzią gminy występy muzyczne mają przypaść do gustu melomanom w różnym wieku i o różnych gustach muzycznych – przez trzy dni będą odtwarzane piosenki popularnych litewskich artystów i zespołów, muzyczne improwizacje, bity tworzone przez DJ-ów, a w różnych przestrzeniach miasta zamienią się w parkiety taneczne.

Instytucje miejskie Poniewieża będą otwarte dla zwiedzających – odbędą się dni otwarte. Pod Pomnikiem Aleksandra można porozmawiać z władzami miasta, poznać miejskie innowacje i wziąć udział w loterii.

Marsz obywatelski planowany jest na sobotni wieczór.

Oprócz rozrywki i zabawy w weekend w Poniewieżu zaplanowano wiele wydarzeń sportowych. W mieście odbędą się międzynarodowe mistrzostwa w podnoszeniu ciężarów, mecze zapaśnicze grecko-rzymskie, mecze piłki nożnej, mistrzostwa Litwy w triathlonie na dystansie standardowym, walki strongmanów, mecze piłki nożnej i turniej pań.

Gmina obiecuje, że po wydarzeniach mieszkańcy będą mogli wrócić do domu bezpłatną komunikacją miejską.

Władze miasta Szawle obiecują mieszkańcom hałaśliwy i pogodny weekend – 787. rocznica będzie uczczona koncertami, festiwalami, wernisażami wystaw i innymi wydarzeniami.

„Tysiące protestujących ubranych w oryginalne kostiumy wyjdą na centralne ulice miasta. Jubileusz drugi rok z rzędu rozpocznie się hucznym wspólnym otwarciem, na które zaprosi festiwal wizji artystycznej „Magiczny Park” do mistycznego świata” – ogłosiła gmina.

Według niej na uroczystość zostali zaproszeni zwycięzcy ubiegłorocznej Eurowizji, Orkiestra Kałuska Ukrainy.

W tym roku „Šiauliai dienos 787” powraca pod hasłem „Šiauliai świeci”, co stało się już tradycją.

Na piątkowy wieczór zaplanowano jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych punktów rocznicy: uroczysty marsz i konwój zmotoryzowany. Weźmie w nim udział 70 delegacji, łącznie 4500 osób i ponad 160 różnych pojazdów.

Na scenie w parku centralnym zaplanowano inaugurację festiwalu „Śpiewający Szawle”, gdzie chóry miejskich placówek oświatowych wykonają znane pieśni wraz ze śpiewakami Gytisem Paškevičiusem i Liudsem Mikalauskasem.

Po raz czwarty Song Park rozświetli się artystycznym pokazem jasnych i niepowtarzalnych, ręcznie robionych dekoracji. Kolorowe i oryginalne prace stworzą mistyczną atmosferę i sprawią, że poczujesz się jak w bajce. W tegorocznych kompozycjach będzie można zobaczyć kolorowe wizualizacje kwiatów, wzorów galaktyk i inne artystyczne wizje, stworzą efekt 3D i tym samym zapewnią odwiedzającym park niezapomniane widowisko.

Na Placu Zmartwychwstania wystąpią amatorskie grupy artystyczne i artyści z regionu szawlskiego dla urodzinowych gości miasta Szawle.

W sobotę służby specjalne Państwowej Wyższej Szkoły w Szawlach zaprezentują swój sprzęt, armia litewska swoją broń, będzie można wziąć udział w różnorodnych interaktywnych grach i zadaniach edukacyjnych.

Już drugi rok z rzędu Centrum Informacji Turystycznej w Szawlach zaprasza do odwiedzenia targów turystycznych, a także licznych koncertów kameralnych, wystaw, wycieczek i quizów przez cały weekend.

Władze miasta Szawle ostrzegają, że w związku z wydarzeniami w niektórych miejscach będą ograniczenia w ruchu.

Szawle, czwarte co do wielkości miasto na Litwie, swoją historię sięga Bitwy o Słońce, która miała miejsce 22 września 1236 roku.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *