Po kontroli przeprowadzonej przez inspektorów Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa w Kłajpedzie okazało się, że obóz był zaopatrywany w żywność zgodnie z umową firmy, która zarejestrowała działalność w zakresie gospodarki żywnością Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa w Kłajpedzie, jednak organizatorzy obozu obozu, który zajmował się także gospodarką żywnościową (rozdawaniem otrzymanych posiłków dzieciom), nie zarejestrował ich w Ministerstwie Wyżywienia i Rolnictwa.
Inspektorzy stwierdzili także, że dostarczana żywność była przechowywana na terenie obozu w nieodpowiednich warunkach, odnotowano także inne naruszenia: higieny ogólnej, identyfikowalności posiłków (nie dostarczono dokumentów, z których można było dowiedzieć się, czy dzieci zjadły posiłki). ). podane w menu), procedury samokontroli.
W toku śledztwa przeprowadzono także kontrolę w firmie dostarczającej żywność do obozu. Podczas kontroli stwierdzono ogólne naruszenia zasad higieny, identyfikowalności surowców i technologii. Przedsiębiorstwo ma obowiązek usunąć stwierdzone braki w ustalonym terminie.
Pobrano próbki żywności i powierzchni służących do kontaktu z żywnością (myjki). Sprawa jest nadal w toku.
W jaki sposób rodzice mogą upewnić się, że obóz, na który rozważają wysłanie swoich dzieci, lub firma zapewniająca im wyżywienie posiada niezbędne pozwolenia?
Przygotowywanie i obsługa żywności w obozie wypoczynkowym jest możliwa wyłącznie po wydaniu zezwolenia VMVT na taką działalność. Informacje te można zweryfikować w Rejestrze Podmiotów Przetwórstwa Spożywczego opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa, dostępnym tutaj.
Jeżeli organizator obozów wypoczynkowych nie planuje samodzielnie przygotowywać i zapewniać dzieciom posiłków, istnieje możliwość zawarcia umów o świadczenie usług cateringowych z firmami zajmującymi się tą działalnością. Należy jednak pamiętać, że umowy można zawierać wyłącznie z firmami, które nie znajdują się na liście nierzetelnych podmiotów zajmujących się żywnością.
Organizatorom obozu przypominamy:
* na obozach wypoczynkowych dla dzieci jadłospis powinien być opracowany zgodnie z zalecaną dzienną wartością energetyczną i odżywczą, a przygotowanie posiłków i różnorodność potraw powinny odpowiadać cechom fizjologicznym dzieci i zasadom zdrowego odżywiania. W razie potrzeby organizowane są spersonalizowane posiłki.
* na obozach dzieci muszą być karmione co najmniej 4 razy dziennie, co 3,5-4 godziny, zgodnie z jadłospisem zatwierdzonym przez kierownika obozu wypoczynkowego.
*w przypadku intensywnego uprawiania sportu przez dzieci na obozie wypoczynkowym, jadłospisy dla tych dzieci układane są z uwzględnieniem zwiększonego zapotrzebowania energetycznego. Podczas wędrówki dzieciom należy zapewnić żywność i wodę do picia. Na wycieczkę nie wolno wnosić łatwo psujących się produktów spożywczych (nabiał, wędliny, słodycze itp.).
* Organizator obozu ma obowiązek zapewnić warunki higieniczne umożliwiające dzieciom stały dostęp do wody pitnej.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”