Zmarł Mircea Snegur, pierwszy prezydent Mołdawii

Zdjęcie: Mircea Sneguras (Scanpix).

W czwartek w wieku 83 lat zmarł Mircea Snegur, pierwszy prezydent niepodległej Mołdawii.

Były komunista, który stał się prozachodnim liberałem, pan Snegur ogłosił niepodległość od Moskwy 27 sierpnia 1991 r., po upadku Związku Radzieckiego.

Z głębokim smutkiem dowiedziałem się wczoraj wieczorem o śmierci pierwszego prezydenta Republiki Mołdawii Mircei Snegur, ogłosiła prezydent Maia Sandu na portalu społecznościowym Facebook.

Dodała, że ​​pan Snegur żył w epoce historycznej i odegrał ważną rolę w promowaniu niepodległości, wolności i suwerenności Republiki Mołdawii.

Sandu twierdzi, że dzień pogrzebu Snegura, który był prezydentem w latach 1990–1996, zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej.

Dodała, że ​​oda pierwszego prezydenta Republiki Mołdawii z 27 sierpnia 1991 roku brzmiała: Niech żyje niepodległa Mołdawia! będzie nadal popychać naród do przodu.

Pan Snegur urodził się 17 stycznia 1940 roku we wsi Trifenesi w północnej Mołdawii.

Wstępując do Komunistycznej Partii Mołdawii, pan Snegur pracował jako agronom.

Jako prezydent przyniósł Mołdawii niepodległość, ale rosyjskojęzyczny region Naddniestrza odmówił pójścia w jego ślady i ogłosił własną niepodległość.

Po krótkiej wojnie domowej Rosja stacjonowała tam swoje wojska. Niepodległość Naddniestrza nie jest uznawana na arenie międzynarodowej.

W grudniu 1996 r. pana Snegura zastąpił prorosyjski prezydent Petru Lusinschi.

Pan Snegur miał dwójkę dzieci. Jego córka Natalia Gherman była wcześniej wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych.

W ubiegłym roku po przekazaniu Ukrainy Rosji o członkostwo w Unii Europejskiej ubiegało się 2,6 mln obywateli.

W 2022 roku zostanie oficjalną kandydatką obok Ukrainy.

Położona pomiędzy Ukrainą a Rumunią, członkiem UE, Mołdawia jest jednym z najbiedniejszych krajów w Europie.

Przez wieki należała do Imperium Osmańskiego, następnie do Rosji, następnie do Rumunii, a w latach 40. XX w. stała się Mołdawską Socjalistyczną Republiką Radziecką.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.