Centrum biznesowe tętnicy.
Wilno to wyjątkowe miasto z głęboką historią, ale nie trzeba historii pielęgnować, miasto musi być takie, jakie było kilka wieków temu, zapewni Wam światowej sławy architekt polski i amerykański Danielis Libeskind. Autor nowoczesnego centrum biznesowego Arery, wybudowanego przy alei Sostins Konstitucijos, podzielił się zasadami, którymi kierował się przy swoim projekcie.
Wilno odwiedziłem kilka razy, odwiedzałem je o każdej porze roku. To bardzo dzikie miasto, z głęboką historią i bardzo silną tożsamością. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Wilno przypomina mi inne miasto, ani skandynawskie, ani polskie. Ma swój charakter: od starych budynków po nowoczesne budynki. Dlatego projektując nowe centrum biznesowe dążymy do stworzenia symbolu nowoczesnej architektury, łączącego w sobie esencję wileńskiej Starówki i wizję miasta przyszłości – wyjaśnia D. Libeskind, który studiował w Nowym Jorku i Berlinie . .
Według Panekova wyjątkowa bryła budynku została wybrana tak, aby ukazać nowoczesność współczesnego Wilna, zachowując jednocześnie ścisłe powiązania z architekturą historyczną.
Dlatego według autora centrum biznesowego przy tworzeniu kompleksu ważne były dla niego nie tylko elementy estetyczne, ale także technologiczna nowoczesność budynku i odpowiedź na nowoczesny miejski styl życia.
Kreme to nie tylko nowoczesny, zrównoważony i zrównoważony budynek, ale przede wszystkim przestrzeń, która jednoczy ludzi, inspiruje ich do nowych dzieł i pomysłów. D. Libeskindas twierdzi, że to dążenie sięga pierwszego etapu projektowania budynku i na nim opierają się wszelkie decyzje.
Wysokość i przeszklenie to elementy miasta przyszłości
Architekt podkreśla, że rozwój Wilna częściowo opiera się na jego historii, jednak jego konserwacja nie jest konieczna i miasto musi pozostać takie, jakie było w XVIII i XIX wieku. Projektując nowoczesne budynki, bardzo ważne jest, aby pomyśleć o otwartych przestrzeniach, w których ludzie mogą spędzać czas i zapewnić wygodną komunikację.
Wileńska dzielnica biznesowa zlokalizowana będzie na prawym brzegu Wilii, a jej budynki będą wyróżniać się na tle miasta. Przestrzeń myślowa ma już swój kształt, sprawia, że część miasta wydaje się istotna. Wysoka i gęsto zabudowana zabudowa, dobrze rozwinięta komunikacja pozwalają ludziom zostawić samochód w domu i tym samym zmienić język. Myślę, że właśnie taka jest perspektywa miasta przyszłości: rozwijać się za pomocą wieżowców, a nie zapełniać cały obszar miejski małą zabudową, uważa D. Libeskindas.
Podobnie jak wiele nowoczesnych drapaczy chmur, fasada nowego centrum biznesowego jest pokryta szkłem. Według recenzenta nie tylko daje poczucie lekkości dla kilku użytkowników, ale także swoimi właściwościami przewyższa słabe ściany.
Szkło to nie tylko materiał, który umieszcza się pomiędzy betonową ścianą. Gdyby było tak jak dawniej, tego typu architektura w ogóle nie nadawałaby się na zimny klimat. Jednak szkło wykonane w nowych technologiach przewyższa słabe ściany pod względem właściwości i jest rozwiązaniem trwalszym. Tworząc centrum biznesowe Artery, pracowaliśmy z jednymi z najlepszych materiałów, które są niezwykle trwałe i posłużą bardzo długo – wyjaśnia D. Libeskindas.
Wybieraj złożone rozwiązania wewnętrzne
Według Mariusa Emaiios, zarządzającego funduszem Lords LB Asset Management, Artery, która zostanie otwarta pod koniec roku, jest niewątpliwie jednym z najbardziej zrównoważonych i nowoczesnych centrów biznesowych w krajach bałtyckich. projekt różni się od innych współczesnych drapaczy chmur nie tylko formą architektoniczną, ale także skomplikowanymi rozwiązaniami wnętrz wybranymi przez D. Libeskinda.
Mieszkańcy Wilna i reszty miasta mogą już docenić zarówno wyjątkową bryłę budynku, jak i wygląd elewacji. Zastosowane potrójne szkło o doskonałych właściwościach izolacyjnych zostało pokryte specjalną powłoką, która zapewnia efekt odblaskowy i pomaga osiągnąć zasadniczy cel budynku przy maksymalnej integralności architektonicznej, wyjaśnia Panekov.
Na dachu siedmiopiętrowego budynku znajduje się niewidoczny wizualnie układ słoneczny. Moduły wykonane specjalnie dla tego centrum biznesowego w niczym nie różnią się od szkła zastosowanego wewnątrz budynku, dzięki czemu przechodnie nie mogą nawet zobaczyć, że część fasady to tak naprawdę elektrownia słoneczna.
Jednym z najbardziej złożonych rozwiązań inżynierskich jest system nawilżania, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji powietrza. W celu zapewnienia optymalnego mikroklimatu na wszystkich kondygnacjach budynku zainstalowano najnowocześniejsze technologie, zapewniające odpowiednią temperaturę powietrza nie przekraczającą 24 stopni. System będzie w stanie jednocześnie ogrzewać jedno pomieszczenie i chłodzić inne. We wszystkich pomieszczeniach monitorowany będzie także poziom dwutlenku węgla i wilgotność. Szacuje się, że koszty ogrzewania i wentylacji w tym centrum biznesowym będą o połowę mniejsze niż w podobnych budynkach, co jest konieczne, aby zamieszkujący je ludzie nie tylko mogli cieszyć się doskonałym mikroklimatem, ale także płacić za to mniej – wyjaśnia pan. emaitis.
Zarządzający funduszem zwraca uwagę na fakt, że centrum biznesowe wyposażone jest w windy wytwarzające energię elektryczną. Regeneracyjne mechanizmy napędowe zaspokoją około 30 proc. zapotrzebowanie na energię elektryczną dla wind.
Prędkość windy wyniesie aż 3 metry na sekundę, a w biurach Baltijo Ali jest ich zaledwie kilka. Co więcej, możliwe będzie ich wywołanie za pomocą aplikacji mobilnej. Jest to szczególnie istotne dla najemców, którzy chcą prywatności, mogą zablokować swoje mieszkanie, aby obcy nie weszli, mówi Panekov.
Planuje się, że nowoczesne centrum biznesowe o powierzchni 22 tys. m², posiadające klasę efektywności energetycznej A+, otrzyma światowy certyfikat zrównoważonego rozwoju BREEAM Excellent New Construction, co świadczy o tym, że budynek spełnia stawiane mu wymagania.
Szczególną uwagę zwraca się na infrastrukturę sąsiadującą
Według Emaiios duże firmy, które chcą zgromadzić swoich pracowników w swoich biurach, stawiają niezwykle wysokie wymagania dotyczące przestrzeni do pracy.
Wszystko jest ważne dla pracowników biurowych i firm, które chcą zaspokoić potrzeby swoich pracowników. Pan Emaitis zapewnia, że są różne usługi, począwszy od komfortowego dojazdu do pracy, po korzystny dla zdrowia mikroklimat czy możliwość posiadania biura.
Zaznacza, że projektując budynek D. Libeskind stawiał sobie za cel stworzenie atrakcyjnej przestrzeni nie tylko dla pracowników, ale także dla mieszkańców i gości miasta. W związku z tym w centrum biznesowym znajdą się przestrzenie publiczne z restauracjami, kawiarniami, strefą handlowo-usługową, a 35-metrowe otwarte atrium będzie otwarte dla mieszkańców i gości miasta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Dużą uwagę przywiązuje się do łatwości i komfortu poruszania się po budynku i poza nim. piwnica centrum biznesowego, która rozciąga się na trzech piętrach, będzie dostępna z Alei Konstitucijos i ulicy Ups, w obu kierunkach ruchu. Kierowcy będą mieli możliwość przejazdu bezpośrednio ulicą Lwowską. Umożliwi to bardziej efektywne rozłożenie potoków ruchu na Alei Konstitucijos. Dodatkowo przejazd podziemny zaplanowano dla rowerzystów i pieszych pomiędzy Aleją Konstitucijos a ulicą Ups.
Jeden z największych w stolicy, kompleks 28 torów ładowania samochodów elektrycznych oraz stacja ładowania hulajnóg elektrycznych, powstanie w Poeminje Park.
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności centrum biznesowego jest niewątpliwie jego lokalizacja. obiekt otoczony jest jedną z najważniejszych ulic miasta, przy której skupiają się litewskie i zagraniczne firmy oraz działają różni usługodawcy. Lokalizacja zapewnia szybką i wygodną komunikację ze wszystkimi częściami stolicy, do Artery można dojechać zarówno komunikacją miejską, jak i komunikacją miejską, rowerami i hulajnogami – mówi pan Emaitis.
Według niego mons. litewski i międzynarodowy. Obecnie podpisano już 70 proc. umów najmu. Tętnica biurowa i przestrzeń handlowa.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”