Przewodniczący komisji Kazys Starkevičius twierdzi, że pozytywny przykład polskiej służby mediacyjnej pokazuje, że taki model mógłby zostać zastosowany także na Litwie. Według niego usługi te działają obecnie w dwóch krajach Unii Europejskiej (UE) – Polsce i Bułgarii, a także w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA) i Kanadzie.
„Celem jest przeniesienie tego dobrego doświadczenia na Litwę. Na Litwie działa ponad 101 000 firm. W małych i średnich przedsiębiorstwach zatrudnionych jest do 720 000 osób. osób i czy istnieją niejasności biurokratyczne i prawne, to na Litwie istnieje tylko w jeden sposób – decyduje sąd, a w Polsce istnieje urząd ombudsmana, który rozwiązuje sprawy, które można rozwiązać bez sądu i za zgodą wszystkich stron” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej K. Starkevičius.
„U nas takiej usługi nie ma, mimo że debata toczy się już dobrą dekadę. (…) Chcemy podkreślić zalety tej usługi i w przyszłości zmienić przepisy tak, aby takie usługi usługa pojawia się także na Litwie” – podkreślił.
Polityk zapewnił, że utworzenie takiej służby nie wymaga zwiększenia liczby etatów – jego zdaniem może to być kolejna funkcja urzędu kontrolera Sejmu.
„Nie powiedziałbym, że konieczne jest zwiększanie liczby etatów, można by skorzystać z już istniejących służb, np. działającej dzisiaj Służby Kontroli Sejmu (ELTA). Być może jedną z funkcji mogłyby się tam pojawić, jeśli poprawimy ramy prawne” – wyjaśniła kuratorka.
„Najważniejsza jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom” – powiedział.
Tymczasem Laima Mogenienė, „chłopka” i członkini Komisji Ekonomicznej, podkreśliła, że urząd rzecznika będzie pomagał w systematycznym rozwiązywaniu problemów małych i średnich przedsiębiorstw oraz, w razie potrzeby, korygowaniu ram prawnych. .
„Instytucja rzecznika praw obywatelskich to realne wsparcie państwa nie dla najbardziej zaawansowanej i innowacyjnej firmy, ale dla firmy, która ma problemy w relacjach z instytucjami rządowymi. Problemów jest wiele, są częste i to właśnie instytucja ombudsmana może pomóc w ich systematycznym rozwiązywaniu…. Dostrzeganie problemów jednostek, zrozumienie luk systemowych, które należy wypełnić w podstawie prawnej i gdzie indziej” – zapewniła.
Szef polskiej służby: ważne, żeby instytucja była niezależna od rządu
Adam Abramowiczius, szef Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, podkreślił znaczenie niezależności tej instytucji od rządu. Powiedział, że w Polsce ombudsman wybierany jest na 6 lat i nie może być odwołany, co nie uzależnia go od rządu.
„Ważne jest, aby ta instytucja była niezależna od rządu. U nas niezależność została podkreślona przez fakt, że ombudsman wybierany jest na 6 lat i nie może być odwołany. W naszym prawie jest konstrukcja, zgodnie z którą Mediator powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Gospodarki” – wyjaśnił A. Abramowicz.
„Przywódcy wszystkich krajów nie lubią krytyki, więc gdyby była to instytucja zależna od rządu i można byłoby usunąć ombudsmana, jego pozycja byłaby znacznie słabsza: należałby do rządu, a nie do przedsiębiorców” – powiedział. .
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”