Litgrid: Cena prądu na Litwie wzrosła w sierpniu o 22%.

Stacja transformatorowa w Wilnie. Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).

W związku z awariami w fińskich i estońskich elektrowniach oraz spadkiem produkcji energii wiatrowej średnia cena energii elektrycznej na Litwie wzrosła w sierpniu o 22% do 102,5 euro za megawatogodzinę (MWh). – ogłosił litewski operator systemu przesyłu energii elektrycznej Litgrid. Czwartek.

Według Liutaursa Varanavičiusa, dyrektora departamentu strategicznego Litgrid, na wzrost cen energii elektrycznej wpłynęły głównie awarie fińskich i estońskich elektrowni oraz ograniczenie produkcji energii wiatrowej.

„Z powodu deszczowej pogody na początku sierpnia produkcja łotewskich elektrowni wodnych, która w ostatnich miesiącach była minimalna, nagle wzrosła. Jednak w drugiej połowie miesiąca, gdy produkcja ze źródeł odnawialnych spadała, ceny energii elektrycznej zaczęły spadać wzrost. A 21 sierpnia zanotowaliśmy najwyższą cenę dzienną za ten miesiąc – 203 euro za megawatogodzinę. Prawdą jest, że tego dnia prąd był jeszcze droższy w Finlandii i Estonii – 244 euro – z powodu nieplanowanej naprawy reaktora w elektrowni atomowej Olkiluoto-2 rozpoczęły się kilka dni temu” – stwierdził w raporcie L. Varanavičius.

Według niego 8 sierpnia cena prądu na Litwie była ujemna i osiągnęła minus 10 euro za MWh.

W tym czasie, po rozpoczęciu remontu 890-megawatowego reaktora w Finlandii, elektrownie cieplne na Litwie, Łotwie i w Estonii znacząco zwiększyły swoją produkcję, co przełożyło się na wzrost cen energii elektrycznej. Dodatkowo do wzrostu cen przyczynił się zwiększony import z Polski.

Na Łotwie w sierpniu cena prądu była taka sama jak na Litwie, w Estonii była nieco niższa i wyniosła 94,4 EUR. Energia elektryczna kosztuje 94 euro w Niemczech, 91 euro we Francji. W Polsce, gdzie cena prądu pozostaje najdroższa w regionie Morza Bałtyckiego, osiągnęła ona poziom 107 euro, natomiast w najtańszych regionach północnej Skandynawii cena prądu oscylowała wokół 20 euro.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie w sierpniu tymczasowo wyniosło 943 GWh, o 7% więcej niż w lipcu.

Produkcja energii elektrycznej na Litwie wzrosła w ciągu miesiąca o 5%, do 461 GWh, a lokalne elektrownie pokrywały 49% zużycia w kraju.

W porównaniu z lipcem produkcja elektrowni wiatrowych spadła w sierpniu o 9% do 153 GWh, elektrowni słonecznych spadła o 20% do 86 GWh, elektrowni wodnych pozostała na podobnym poziomie i osiągnęła 66 GWh, natomiast produkcja elektrowni cieplnych podwoiła się, osiągając 111 GWh. GWh.

Produkcja elektrowni wiatrowych w sierpniu stanowiła 33% całkowitej produkcji lokalnej, elektrowni słonecznych – 19%, elektrowni cieplnych – 24%, elektrowni wodnych – 14%, pozostałych elektrowni – 10%.

Całkowity przepływ importu stanowił 56% spożycia kraju. Import na Litwę wyniósł 728 GWh, o 9% więcej niż w lipcu. Około 70% importowano ze Skandynawii połączeniem NordBalt, 11% z Łotwy, 0% z krajów trzecich i około 19% z Polski. Eksport wzrósł w sierpniu o 23%, do 183 GWh.

Największa część eksportu trafiła na Łotwę (59%), a pozostałe 41% do Polski.


Powielanie informacji agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *