W tej biografii Mayi Angelou, ikony amerykańskiej kultury, traumy z dzieciństwa doświadcza się poprzez miłość i współczucie.

„I Know What the Bird in the Cage Sings” zostało uznane przez magazyn Time za jedną ze 100 najlepszych książek non-fiction wszechczasów, książka była nominowana do nagrody US National Book Award, a obecnie ukazała się w języku litewskim ( przetłumaczone z języka angielskiego przez Linę Būgienė, wydawnictwo Kitos knogi), czytamy w komunikacie prasowym.

Książka „Wiem, co śpiewa ptak w klatce” jest pierwszą z siedmiu książek autobiograficznych pana Angelou. Opisuje swoje dzieciństwo i młodość na południu Stanów Zjednoczonych. Tutaj pani Angelou doświadczyła wielu trudności – to one ukształtowały kobietę o silnym charakterze. Podczas Wielkiego Kryzysu, po rozwodzie rodziców, młoda dziewczyna i jej starszy brat zostali wysłani do pobożnej babci w jednym z zakątków południa Ameryki. Tutaj dorastali, byli karmieni i ubrani, ale emocjonalnie zaniedbani. Po powrocie do matki w St. Louis życie pani Angelou zostało wywrócone do góry nogami, gdy została zgwałcona przez znacznie starszego mężczyznę, partnera jej matki.

Ta autobiografia, opublikowana w 1969 roku, zszokowała amerykańską publiczność i przez dziesięć lat po publikacji została zakazana w niektórych szkołach i bibliotekach, głównie ze względu na przedstawione w niej sceny przemocy. Choć autorka dzieli się swoimi pierwszymi doświadczeniami jako osoby dorosłej, odtwarza w książce ciekawskie i naiwne spojrzenie młodej dziewczyny. Ze współczuciem dla siebie i innych wyznaje swoją historię, potrafi śmiać się z siebie, dostrzega wady ówczesnego społeczeństwa i znajduje nieoczekiwane wyjścia z bolesnych sytuacji życiowych. To historia kobiety niezniszczalnej, potrafiącej patrzeć na świat błyszczącymi oczami.

Pani Angelou (prawdziwe nazwisko Marguerite Annie Johnson, 1928-2014) prowadziła imponujące życie i dziś ma status ikony kultury amerykańskiej. Jej lista działań jest długa: pisarka, poetka, działaczka na rzecz praw obywatelskich współpracująca z Martinem Lutherem Kingiem i Malcolmem X, a także aktorka, muzyk, tancerka, producentka i reżyserka sztuk teatralnych, filmów i programów telewizyjnych. Otrzymała nagrodę za całokształt twórczości z rąk prezydentów USA Billa Clintona i Baracka Obamy. w 2022 r. Wyemitowano specjalny zestaw ćwierćdolarów amerykańskich, a pani Angelou została pierwszą czarną kobietą, która pojawiła się na amerykańskiej monecie.

„Wiedziała, że ​​dzieląc się swoją prawdą, zbliżyła się do wielkich prawd ludzkości dotyczących pragnień, straty, bezpieczeństwa, nadziei, cudów, przesądów, tajemnicy i ostatecznie samopoznania. Uświadomiwszy sobie, kim naprawdę jesteśmy i wyzwolenie, jakie niesie miłość .” – pisze we wstępie do książki słynna prezenterka telewizyjna Oprah Winfrey. Współczucie, miłość i chęć wzajemnego zrozumienia pomogły Panu Angelou przetrwać przeciwności losu. Motywy te znajdują także odzwierciedlenie w jego autobiografii „I Know What the Caged Bird Sings”.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *