„I Know What the Bird in the Cage Sings” zostało uznane przez magazyn Time za jedną ze 100 najlepszych książek non-fiction wszechczasów, książka była nominowana do nagrody US National Book Award, a obecnie ukazała się w języku litewskim ( przetłumaczone z języka angielskiego przez Linę Būgienė, wydawnictwo Kitos knogi), czytamy w komunikacie prasowym.
Książka „Wiem, co śpiewa ptak w klatce” jest pierwszą z siedmiu książek autobiograficznych pana Angelou. Opisuje swoje dzieciństwo i młodość na południu Stanów Zjednoczonych. Tutaj pani Angelou doświadczyła wielu trudności – to one ukształtowały kobietę o silnym charakterze. Podczas Wielkiego Kryzysu, po rozwodzie rodziców, młoda dziewczyna i jej starszy brat zostali wysłani do pobożnej babci w jednym z zakątków południa Ameryki. Tutaj dorastali, byli karmieni i ubrani, ale emocjonalnie zaniedbani. Po powrocie do matki w St. Louis życie pani Angelou zostało wywrócone do góry nogami, gdy została zgwałcona przez znacznie starszego mężczyznę, partnera jej matki.
Ta autobiografia, opublikowana w 1969 roku, zszokowała amerykańską publiczność i przez dziesięć lat po publikacji została zakazana w niektórych szkołach i bibliotekach, głównie ze względu na przedstawione w niej sceny przemocy. Choć autorka dzieli się swoimi pierwszymi doświadczeniami jako osoby dorosłej, odtwarza w książce ciekawskie i naiwne spojrzenie młodej dziewczyny. Ze współczuciem dla siebie i innych wyznaje swoją historię, potrafi śmiać się z siebie, dostrzega wady ówczesnego społeczeństwa i znajduje nieoczekiwane wyjścia z bolesnych sytuacji życiowych. To historia kobiety niezniszczalnej, potrafiącej patrzeć na świat błyszczącymi oczami.
Pani Angelou (prawdziwe nazwisko Marguerite Annie Johnson, 1928-2014) prowadziła imponujące życie i dziś ma status ikony kultury amerykańskiej. Jej lista działań jest długa: pisarka, poetka, działaczka na rzecz praw obywatelskich współpracująca z Martinem Lutherem Kingiem i Malcolmem X, a także aktorka, muzyk, tancerka, producentka i reżyserka sztuk teatralnych, filmów i programów telewizyjnych. Otrzymała nagrodę za całokształt twórczości z rąk prezydentów USA Billa Clintona i Baracka Obamy. w 2022 r. Wyemitowano specjalny zestaw ćwierćdolarów amerykańskich, a pani Angelou została pierwszą czarną kobietą, która pojawiła się na amerykańskiej monecie.
„Wiedziała, że dzieląc się swoją prawdą, zbliżyła się do wielkich prawd ludzkości dotyczących pragnień, straty, bezpieczeństwa, nadziei, cudów, przesądów, tajemnicy i ostatecznie samopoznania. Uświadomiwszy sobie, kim naprawdę jesteśmy i wyzwolenie, jakie niesie miłość .” – pisze we wstępie do książki słynna prezenterka telewizyjna Oprah Winfrey. Współczucie, miłość i chęć wzajemnego zrozumienia pomogły Panu Angelou przetrwać przeciwności losu. Motywy te znajdują także odzwierciedlenie w jego autobiografii „I Know What the Caged Bird Sings”.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.