Najwyższe wskaźniki (>30 przypadków/100 000 mieszkańców) rzeżączki w 2018 r. stwierdzono w czterech krajach: Wielkiej Brytanii (93), Irlandii (50), Danii (38) i Norwegii (31). Najniższą zapadalność (<1 przypadek/100 000 mieszkańców) odnotowano w Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Polsce i Rumunii.
W zależności od płci rzeżączkę rozpoznaje się trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najwięcej przypadków odnotowano u osób w wieku 25–34 lat. (37%) oraz osoby w wieku 15-24 lata. (34%) w grupach wiekowych. 15–19 lat We wszystkich grupach wiekowych zapadalność była większa u kobiet niż u mężczyzn, a najwyższa u osób w wieku 20–24 lat. współczynniki zachorowalności poszczególnych osób określane są wśród mężczyzn.
Według sposobu przenoszenia rzeżączki prawie połowę (48%) zakażonych stanowili mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami (MSM), przy czym 43% prawdopodobnie zostało zakażonych w wyniku stosunku heteroseksualnego, a pozostałe 9%. nie ustalono możliwego sposobu zakażenia. Odsetek VSV wahał się od 10 procent. (na Litwie, w Rumunii, na Słowacji) do 70 proc. i nie tylko (we Francji, Islandii i Holandii). w 2018 r. po raz pierwszy wśród osób zakażonych w wyniku kontaktu heteroseksualnego stwierdzono więcej kobiet niż mężczyzn – odpowiednio 22 i 21 proc.
Rzeżączka jest drugą po chlamydii dróg moczowych i narządów płciowych najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową w krajach UE/EOG. W ciągu ostatniej dekady (2009-2018) zapadalność na rzeżączkę w krajach UE/EOG wzrosła trzykrotnie: z 8,5 w 2009 r. do 26,4 m2 w 2018 r. W sumie we wspomnianym okresie zidentyfikowano 629 145 przypadków rzeżączki.
W raporcie zauważono, że wysoka i rosnąca liczba zachorowań w krajach UE/EOG wskazuje na powszechne ryzykowne zachowania seksualne i pilną potrzebę wprowadzenia środków zapobiegawczych, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W raporcie monitorującym ECDC zauważono, że w niektórych krajach częstość występowania rzeżączki lekoopornej wzrasta i stanowi to trudny problem na przyszłość.
Według Centrum Chorób Zakaźnych i AIDS (ULAC) wskaźnik zachorowalności na rzeżączkę w latach 2017-2018 przypadał na ten okres, na Litwie niewiele się zmieniło: odpowiednio 2,5 i 2,6 przypadków na 100 000 mieszkańców. populacja. w 2019 r. częstość występowania rzeżączki ponownie spadła do 2,0 przypadków na 100 000 mieszkańców. populacja.
Lekarze ULAC przypominają, że zakażenie gonokokowe (syn. rzeżączka) to infekcja przenoszona drogą płciową, wywoływana przez bakterię N. gonorrhoeae. Zakażenie jest przenoszone podczas każdego rodzaju stosunku płciowego. Kobieta w ciąży chora na rzeżączkę może podczas porodu przenieść infekcję na noworodka. Rzeżączka zwiększa ryzyko zakażenia wirusem HIV.
W zależności od tego, w jaki sposób dana osoba została zakażona, czynniki wywołujące rzeżączkę wpływają na cewkę moczową, szyjkę macicy, odbytnicę, gardło lub spojówkę. Objawy kliniczne nie występują w 50% przypadków. kobiet i 10 proc. mężczyzn. Najczęstsze objawy u kobiet to zwiększona i zmieniona wydzielina z pochwy, bolesne oddawanie moczu i krwawienie pomiędzy miesiączkami. U mężczyzn – ropna wydzielina z cewki moczowej, pieczenie, bolesne oddawanie moczu. Objawy zakażenia gonokokowego podczas seksu analnego mogą obejmować swędzenie odbytu, oddawanie moczu, krwawienie lub bolesne wypróżnienia zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet.
Nieleczona rzeżączka powoduje problemy ze zdrowiem seksualnym i rozrodczym, powikłane niepłodnością, ciążą pozamaciczną (poza macicą), infekcją stawów.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”