USA sprzedadzą Polsce 12 miliardów. Helikoptery Apache warte USD

Zeskanowane zdjęcie

Stany Zjednoczone zatwierdziły w poniedziałek 12 mld USD Sprzedaż śmigłowców szturmowych Apache do Polski będzie kosztować 11 mld USD (11 mld EUR). Jest to porozumienie militarne z sojusznikiem, które wspiera Ukrainę w jej wojnie z Rosją.

Departament Stanu powiedział Kongresowi, że Polska otrzyma od Boeinga 96 śmigłowców szturmowych Apache AH-64E i powiedział, że sprzedaż została rozświetlona.

Polska zdecydowała się w zeszłym roku na ściganie Apache, aby zastąpić starzejące się sowieckie helikoptery, w obliczu rosnących napięć związanych z rosyjską akcją wojskową na sąsiedniej Ukrainie.

Sprzedaż zwiększy zdolność Polski do przeciwdziałania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie niezawodnych sił zdolnych do odstraszania przeciwników i uczestniczenia w operacjach NATO – poinformował Departament Stanu w oświadczeniu.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził zakup w mediach społecznościowych i dodał, że do czasu zakończenia procedur i dostarczenia zakupionych śmigłowców do Polski, wojsko USA przekaże nam śmigłowce Apache do swojej dyspozycji.

Polska aktywnie wspiera kierowane przez Stany Zjednoczone wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy w walce z rosyjską agresją, głównie poprzez miliardy dolarów amerykańskiej broni dostarczanej Ukrainie, przekraczającej granice Polski.

Polska ogłosiła, że ​​w tym roku planuje przeznaczyć 4% swojego produktu krajowego brutto na obronność, znacznie powyżej celu NATO wynoszącego 2%.

W Birel otrzymał pierwsze czołgi Abrams w ramach umowy o wartości 1,4 mld USD (1,3 mld EUR) na wymianę bojową stosowaną wcześniej przez US Army Postal Corps.

W ubiegłym roku Polska zamówiła kolejne 250 nowocześniejszych czołgów Abrams M1A2, które mają zostać dostarczone do końca 2024 roku. Będzie to pierwsze lotnisko w Stanach Zjednoczonych, które będzie miało te czołgi.

Wojna na Ukrainie nadwerężyła stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską, której konserwatywny rząd był wcześniej w konflikcie z administracją prezydenta Joe Bidena w kwestiach obejmujących prawa osób LGBTQ i wolność mediów.

W oświadczeniu Departament Stanu nazwał Polskę siłą na rzecz stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie.

Kongres ma prawo wkroczyć i zablokować umowę na helikopter, więc nie oczekuje się żadnych sprzeciwów.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.