Ukraińscy ceramiści pokazują obrazy niezłomnego ducha narodu

Wykorzystując mocny kształt męskiego torsu i kruchą ceramikę, tworzy symbole obrońców swojego kraju. Wszyscy są jak naczynia wypełnione odwagą i determinacją. Jednocześnie są to wizerunki silnego mięśnia sercowego, ozdobione ornamentami narodowymi oraz wzorami sprzętu wojskowego i broni.

„Ten projekt artystyczny dotyka dla mnie bolesnego tematu wojny na Ukrainie. Mówię o odważnych ludziach, którzy bronią naszego kraju” – mówi Zinaida Blyzniuk. W swoich pracach artystka przedstawia symbole rosyjskiego kłamstwa (bawełna, „бавовна” ukraiński, motyw) i jednocześnie stara się udowodnić, że zło nie jest nietykalne i niezwyciężone. Na przykład utwór „Postać w zbroi” jest hołdem złożonym historii narodu ukraińskiego i pierwotnej walce z agresją Moskwy. oznacza, że ​​ta walka nie trwa miesiąc czy rok, ona trwa prawie 400 lat.

„Wydarzenia są cykliczne. Po wojnie przychodzi pokój. Wygramy! Ale z tym sąsiadem będziesz musiał żyć. Nie zapominajmy, co oni chcą nam zrobić. Dlatego zawsze będziemy mieć siekierę w naszym domu przed drzwi wejściowe. Będziemy w każdej chwili gotowi do obrony” – mówi ceramik o utworze „Topór pokoju”. Z kolei nadzieja, obok symbolicznych ozdób, pojawiają się niegdyś piękne, ale wyniszczone wojną pejzaże, a motyw samolotów chroniących ukraińskie niebo przeradza się w motyw narodowy.

W 2014 roku Zinaida Blyzniuk ukończyła Narodowy Uniwersytet Techniczny im. Jurija Kondratiuka w Połtawie (Ukraina), gdzie uzyskała tytuł artysty-badacza stosowanej sztuki dekoracyjnej. Pracuje jako ceramik w Ukraińskim Narodowym Muzeum-Parku Ceramiki w Oposzni. Uczestniczyła w międzynarodowych sympozjach i plenerach ceramicznych na Litwie, w Polsce, Azerbejdżanie, Białorusi, Łotwie, Ukrainie. Organizacja wystaw osobistych, tworzenie obiektów monumentalnych w Ukraińskim Narodowym Muzeum-Parku Ceramiki. W 2019 roku brała udział w Międzynarodowym Sympozjum Ceramicznym w Poniewieżu, jej prace znajdują się w kolekcji ceramiki galerii.

W listopadzie 2022 roku artystka przyjechała do rezydencji artystycznej Łotewskiego Centrum Ceramiki Współczesnej w Daugavpils i tam stworzyła ten cykl prac. Wystawa została pokazana w Daugavpils w Wilnie.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Wydziałem Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, Centrum Sztuki im. Marka Rothko w Daugavpils (Łotwa) oraz Łotewskim Centrum Ceramiki Współczesnej.

Wystawa „Brave” Z. Blyzniuka będzie czynna do 27 maja.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *