W tym roku organizatorzy zapraszają do spojrzenia na architekturę przez pryzmat wygody. Jakie szczegóły sprawiają, że czujemy się dobrze w budynku i jak je zauważamy? Z jakimi wyzwaniami mierzą się architekci, inżynierowie, projektanci i inni deweloperzy, starając się zapewnić komfort użytkowania przestrzeni? Jak postrzegano komfort w przeszłości i jakie wyzwania wiążą się z adaptacją zabytkowej architektury do współczesności?
Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć odwiedzając aż 60 obiektów, w tym obiekty uczestniczące po raz pierwszy.
„Rozwijamy się nie tylko geograficznie, ale także zwiększa się typologia budynków. Wśród nowych obiektów w programie znalazły się cztery placówki oświatowe, takie jak Gimnazjum Pilates czy niedawno otwarty Uniwersytet ISM, a także monumentalne budynki ministerialne czy bardzo dawne przestrzenie wskrzeszone pod dzisiejszą działalność biurową, takie jak biuro „D9 – Artsy Office” Jesteśmy zadowoleni z budynków, które po wielu próbach udało nam się przekonać do udziału w festiwalu, a które przeznaczone są dla określonej wspólnoty wyznaniowej, a mianowicie wileńskiej Synagogi Chóralnej, Seminarium Księży św. Józefa. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z tym, co kryje się za tymi drzwiami” – powiedział Mantas Razgaitis, jeden z liderów projektu festiwalu.
Podczas imprezy goście obejrzeli spektakl taneczno-muzyczny „workpiece” litewskiej tancerki, choreografki Anny-Marijas Adomaitytė oraz szwajcarskiego muzyka Gautiera Teuschera.
Spektakl eksplorujący stan współczesnego ludzkiego ciała w pracy wpisuje się także w artystyczny program festiwalu, który stał się już tradycją, kiedy inne formy sztuki „przemawiają” do architektury i zapraszają do żywych budynków w niekonwencjonalny sposób.
„Od początku chciałem mieć współczesną przestrzeń do wykonania utworu, abyśmy mogli połączyć jego koncepcję z naszymi nowoczesnymi praktykami pracy. Bardzo interesujące jest ujawnienie wykonania w nowym medium z własnymi atrybutami, światłem, kolorami , dźwięki, hałas, nawet aleja Konstitucijos otaczająca budynek, która jest bardzo intensywna, a jednocześnie oferuje widzowi doświadczenie samego budynku w zupełnie inny sposób, niż zakładał pierwotny cel budynku” – o Annie -Marija Adomaitytė mówiła o związku między przestrzenią a procesem artystycznym.
Odbędzie się opowiadanie artystyczne Swedbank w siedzibie w sobotę o 12:00 i 18:00 oraz w niedzielę o 12:00 i 18:00.
Zgromadzonych powitali Lukas Rekevičius, architekt i partner pracowni architektonicznej AKETURI, Tadas Rimdžius, doradca ds. kulturalnych dyrektora administracji miejskiej Wilna oraz Martynas Germanavičius, dyrektor Fundacji Architektonicznej.
Martynas Germanavičius zauważył, że festiwal organizowany w Wilnie wyróżnia się na tle 11 miast europejskiej sieci festiwali jakością, doskonałą komunikacją wizualną i siecią zmotywowanych wolontariuszy i chciał uczcić architekturę w ramach obchodów 700. Wilno: „Chciałbym szukać nie tylko wygodnej i miękkiej strony architektury, ale także godnej obecności w architekturze i chwili miłości, której doświadcza się będąc w architekturze”.
„Wilno to wielowarstwowe, złożone miasto z długą pamięcią, jego DNA jest trudne do ugryzienia. Jego jedyną oczywistą cechą jest to, że ciągle się zmienia. Jak zrozumieć i odczytać to miasto-kameleon – Open House Vilnius oferuje właśnie taką możliwość. festiwal pomaga zrozumieć warstwy Wilna, odczytać jego tkankę, przyjrzeć się mu szczegółowo, głęboko i jakby przez mikroskop” – podkreślił Lukas Rekevičius.
Na festiwalu pojawiło się więcej nowości. „W tym roku festiwal staje się jeszcze bardziej otwarty i dostępny dla zwiedzających w innych językach. Nie dość, że zwiększyliśmy liczbę oprowadzań w języku angielskim, to po raz pierwszy zaprezentujemy aż trzy obiekty, w których odbywać się będą oprowadzania. w języku ukraińskim” ”, powiedziała Rita Tamulevičiūtė, jedna z kierowników projektu Open House Vilnius.
Organizatorzy zapraszają gości na oprowadzanie w języku ukraińskim i angielskim do Orkiestry Filharmonii Narodowej Litwy, do gmachu Związku Kompozytorów i internatu Państwowej Szkoły Artystycznej im. w siedzibie Telia Lietuva, Narodowej Galerii Sztuki i Centrum Dziedzictwa Kulturowego.
Pełna lista budynków i tras weekendu otwartej architektury „Dom Otwarty Wilno”:
Baltic Hearts to centrum biznesowe
Biura wytwórni betonu | dawny warsztat montażowy
Ambasada Republiki Estonii
Internat jest internatem Narodowej Szkoły Artystycznej im. MK Čiurlionisa
ISM Wyższa Szkoła Zarządzania i Ekonomii | dawny Główny Urząd Pocztowy w Wilnie
Dom Kaziosa Varnelisa to muzeum
Budynek Związku Kompozytorów wraz z blokiem domów mieszkalnych
Centrum Dziedzictwa Kulturowego
Sąd Twórców Raugyklos ul.
Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru | Pałac Vileisi
Sąd Apelacyjny Litwy
Budynek administracyjny Związku Spółdzielni Litewskich
Litewska Biblioteka Medyczna
Centralna siedziba Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru
Narodowa Filharmonia Litwy
Litewska Biblioteka Narodowa Martynasa Mažvydasa
Centralna siedziba Litewskiej Narodowej Korporacji Nadawczej
Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny | LNDT
Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej
Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej
Pałac Prezydenta Republiki Litewskiej
Izba Sejmu Republiki Litewskiej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej
Siedziba Rządu Republiki Litewskiej
Ministerstwo Rolnictwa Republiki Litewskiej
Lioteka. Multimedialna biblioteka edukacyjna
Muzeum Dworu Markučiai
Narodowa Galeria Sztuki | Matki Bożej Łaskawej
Merchants’ Club to centrum biznesowe
Centrum rejestracji | Rolnicze Centrum Danych
Kompleks biurowy S7 i siedziba firmy Telia Lietuva
Siedziba banku SEB
Siedziba Swedbanku
Międzywojenny budynek mieszkalny z mieszkaniami V. Krevė-Mickevičiusa i V. Mykolaitisa-Putina
TARTLE I Litewskie Centrum Wiedzy o Sztuce
Wileński Teatr Klasyczny i Galeria Sztuki Cech
Tuskulėnai rymties park kaplica – kolumbarium
Loftowe wnętrze zaprojektowane przez Valdasa Ozarinskasa
Narodowa Agencja Danych
Wileński Mały Teatr Państwowy
Wileńska Synagoga Chóralna
Wileński dworzec kolejowy, składy remontowe i rondo
Wileńska Izba Kultury, Rozrywki i Sportu
Wileńska Izba Małżeńska
Wilna ulica. Seminarium Duchowne Józefa
Wileńska Szkoła Międzynarodowa
Wileńska Elektrociepłownia nr 2
Instytut Chemii, Wydział Chemii i Nauk o Ziemi, VU
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.