Własny imieniny Dauginta, Daugintas, Daugintė, Eigas, Eigirda, Eigirdas, Eigirdė, Eigis, Eigys, Milbutas, Milbutė, Milė, Ona, Onė świętują dzisiaj.
26 lipca – św. Anny i św. Joakima. Ceremonia ukończenia.
Ten dzień:
1400 Uniwersytet Krakowski został założony przywilejem króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Jagiełły, który nadal nosi imię Jagiełło.
w 1861 roku urodził się Aleksandras Aleksandrow, językoznawca rosyjski, badacz języka litewskiego, który utrzymywał kontakty z Antanasem Baranauskasem, Vincasem Krevesem, Liudem Girą, badał powstawanie wyrazów litewskich, etymologię ludową, w opracowaniu napisał: „O języku Litewski poeta narodowy Donelaitis”.
w 1919 r. przedstawiciele państw zachodnich ustanowili drugą linię demarkacyjną między Litwą a Polską.
w 1998 r. pozostałości archeologiczne przemycone do Danii zostały sprowadzone z powrotem na Litwę. To 75 znalezisk archeologicznych z różnych epok, wykonanych od VIII wieku pne do XIV wieku naszej ery.
w 2001 r. oficjalną wizytę na Litwie złożył prezydent Francji Jacques Chirac.
w 2001 r. laureat Nagrody Nobla Česlav Miloš, który obchodził swoje 90. urodziny, otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Wilna.
w 2006 roku litewski alpinista Saulius Vilius zdobył jeden z najwyższych szczytów pasma górskiego Karakorum i świata – Gašerbrumę II, którego wysokość wynosi 8035 m. S. Vilius został pierwszym Litwinem, który odwiedził 14. najwyższy szczyt świata.
w 2007 r. Podczas historycznej prezydencji kowieńskiej obchodzono 85. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Litwą a Stanami Zjednoczonymi.
W 2008 roku członkowie Klubu Turystycznego Uniwersytetu Wileńskiego (VU) osiągnęli niezdobyty szczyt w górach Kunlun w zachodnich Chinach i nazwali go na cześć „Klubu Turystycznego VU”. Szczyt o wysokości 6130 metrów jest najwyższym jak dotąd szczytem o litewskiej nazwie.
w 2015 r. Pomnik odsłonięty w Vilkiji to ławeczka w kształcie księgi poświęcona Krzyżakom Pogoni, litewskim ochotnikom, którzy walczyli o wolność Litwy. Na ławce wyryte są nazwiska sześciu kawalerzystów Vytisa Kryžiusa, ochotników z Vilkiji, upamiętniających lata 1919-1920 w tym regionie. bojownicy o wolność. Są to Balys Gembeckas, Adolfas Kačenauskas, Povilas Kriaučiūnas, Stasys Kuzmickas, Kazys Simonaitis i Jonas Blusevičius.
w 2017 roku w Wilnie zmarła Birutė Mackonytė, pisarka i dziennikarka, znana autorka kryminałów. Miała 89 lat.
Cytat dnia: „Nie ma gorszego języka niż przechwalanie się” (Cyceron).
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.