zdjęcie Władimira Iwanowa (VŽ).
Białoruś opublikowała w czwartek dwa słynne XIX-wieczne wiersze o treści ekstremistycznej.
Tysiące Białorusinów zebrało się, by zaprotestować po tym, jak reżim w Mińsku ogłosił zwycięzcą wyborów prezydenckich, które odbyły się trzy lata temu, długoletniego przywódcę kraju Aleksandra Łukaszenkę. Tysiące protestujących zostało uwięzionych lub zmuszonych do ucieczki z kraju po tym, jak władze rozprawiły się z nimi.
Od tego czasu autorytarny prezydent Białorusi A. Łukaszenka nasilił represje wobec osób krytykujących jego reżim.
Białoruska prokuratura uznała wiersze Vincenta Dunin-Marcinkevičiusa „Plyvuc viatry” i „Język starca” (Hutarka staroha dzeda) za ekstremistyczne. Za materiał ekstremistyczny uznaje się również przedmowę napisaną do zbioru krytyka literackiego Jazepy Januskevičius V. Dunina-Marcinkevičius.
„To, co się dzieje, to przejście od dyktatury do reżimu totalitarnego. Ludzie są zastraszani, klasyczne dzieła nawołujące do narodowego oporu są zakazane” – powiedział agencji AFP znawca literatury Alesis Paškevičius.
Wspomniane wiersze napisał K. Duninas-Marcinkevičius w czasie powstania 1863-1864, którego jednym z przywódców był Konstantinas Kalinauskas.
Grupa białoruskich ochotników walczących z siłami rosyjskimi na Ukrainie nosi nawet nazwisko K. Kalinauskasa.
W latach 1863-1864 narodowy opór byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego) wobec potęgi Imperium Rosyjskiego był najbardziej bojowym ruchem narodowo-wyzwoleńczym i najbardziej trwałym w Rosji . Imperium w XIX wieku.
Powstanie objęło Królestwo Polskie (wraz z Użnemunė), Litwę, Białoruś i część Ukrainy. Opór został stłumiony przez Imperium Rosyjskie, ale powstanie ma szczególne znaczenie dla wszystkich narodów, które walczyły z uciskiem.
„Dzisiaj społeczeństwo białoruskie interpretuje ten okres w nowy sposób, łącząc go z wojną na Ukrainie, masowymi represjami na Białorusi i rolą w niej Rosji” – powiedział A. Paškevičius.
W ubiegłym roku A. Łukaszenka zezwolił na wykorzystanie terytorium Białorusi jako przyczółka dla rosyjskiego ataku na Ukrainę.
Autorytarny przywódca Białorusi otrzymał wsparcie od prezydenta Rosji Władimira Putina podczas protestów, które wstrząsnęły jego reżimem w 2020 roku.
Niezależna organizacja praw człowieka „Wiasna” twierdzi, że na Białorusi jest obecnie prawie 1500 więźniów politycznych.
Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”