Łotwa i Polska nie chronią migrantów, przekraczanie granicy z Litwą utrudniają środki techniczne

Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).

Gdy władze łotewskie i polskie liczą dziesiątki nielegalnych migrantów napływających z Białorusi, środki techniczne powstrzymują ich przed próbami przekroczenia granicy z Litwą, mówią urzędnicy i politycy.

Ostrzegają jednak, że ryzyko prowokacji pozostaje.

Według litewskiej straży granicznej władze łotewskie i polskie zawróciły w ostatnich dniach dziesiątki migrantów, aw Polsce liczba ta wzrosła w weekend do 160. granica została zarejestrowana.

Według Państwowej Straży Granicznej (VSAT) wynika to z takich środków, jak bariery fizyczne i systemy nadzoru.

„Zewnętrzne granice Litwy są w pełni chronione przez fizyczną barierę i/lub kontrolowane przez systemy nadzoru. Jesteśmy jednym z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych krajów w UE, jeśli chodzi o ochronę naszych zewnętrznych granic”, powiedział serwis SNB.

Według VSAT cały odcinek granicy nie jest chroniony przez fizyczną barierę na granicy Łotwy i Polski z Białorusią, „w rezultacie te sąsiednie państwa prawdopodobnie staną w obliczu zwiększonego przepływu nielegalnej migracji”.

Z kolei minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė twierdzi, że dezinformacja jest próbą wywołania niepokoju w społeczeństwie.

Powiedziała to po tym, jak straż graniczna zgłosiła we wtorek fałszywe zdjęcie, na którym osoba stojąca na granicy z Białorusią, rzekomo po stronie litewskiej, trzyma w dłoni kurtkę rosyjskiej grupy najemników „Wagner”. Według mieszkańców pogranicza jest to montaż powstały ze zdjęcia zrobionego na granicy litewsko-białoruskiej w 2019 roku.

„Widzimy prowokacje, czy to zdjęcia, czy inne działania” – powiedział minister w środę.

„Jesteśmy naprawdę czujni, jesteśmy gotowi na możliwe prowokacje, ale jednocześnie naprawdę chcę prosić, abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę, że takie metody ataku są możliwe i pouczające, gdy próbują w taki czy inny sposób sprowokować nasze społeczeństwo , aby wywołać niepokój lub strach”, ostrzega A. Bilotaitė.

A. Bilotaitė mówi, że Łotysze podejmują działania, które Litwa już wdrożyła.

„Okazuje się, że sytuacja jest taka, że ​​liczba nielegalnych migrantów dramatycznie wzrosła, a na pewno wzrosła, dziennie stu nielegalnych migrantów próbowało przekroczyć granicę. Zostało to zrealizowane, zaangażowane było wojsko – ona nie była zaangażowana do tego czasu. Teraz to nowe kroki, co już zrobiliśmy „- powiedziała.

„Naprawdę podnieśliśmy poziom czujności, jest cały czas na najwyższym poziomie, zaangażowani są funkcjonariusze i to nie tylko straż graniczna, ale także inni nasi funkcjonariusze, a także wojsko. Jesteśmy gotowi, a teraz najwyraźniej sąsiedzi mogą podejmować kroki, które zostały już podjęte w naszym kraju” – dodała A. Bilotaitė.

Polska zapowiedziała też wcześniej, że na granicy z Białorusią zostanie rozmieszczonych do 10 tys. żołnierzy. Żołnierze Wojska Polskiego i Obrony Terytorialnej. Część z nich będzie bezpośrednio wspierać służbę graniczną i patrol, część będzie stanowić rezerwę.

A. Bilotaitė mówi, że jest w kontakcie z przedstawicielami Łotwy i Polski, aw razie potrzeby litewscy urzędnicy według niej byliby gotowi odpowiedzieć na prośby o pomoc, ale jak dotąd ich nie otrzymano.

„Jeśli dzisiaj pojawią się pewne sytuacje z naszymi sąsiadami, jeśli chodzi o liczbę nielegalnych migrantów, to następnego dnia mogą po prostu przepchnąć się do naszej granicy” – ostrzegła również.

Jednak VSAT twierdzi, że nie widzi zmian na granicy litewsko-białoruskiej, a sytuacja tam pozostaje stabilna.

„Nie ma również danych o wznowieniu lotów do Republiki Białoruś z krajów pochodzenia nielegalnych migrantów” – powiedział serwis BNS.

W 2021 r. prawie 4200 migrantów przybyło nielegalnie na Litwę z Białorusi, ale większość z nich opuściła kraj po ustaniu ograniczeń w przemieszczaniu się.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.