Zdjęcie: Ints Kalnins (Reuters/Scanpix).
Biorąc pod uwagę szybko rosnące zagrożenie hybrydowe na granicy łotewsko-białoruskiej, Państwowa Służba Straży Granicznej mobilizuje dodatkowych funkcjonariuszy straży granicznej w celu wzmocnienia zewnętrznej ochrony granicy państwowej – powiedział urzędnik.
To proaktywny środek, dzięki któremu zwiększamy naszą obecność i wysyłamy sygnał naszemu społeczeństwu i władzom białoruskim, że to nie będzie żart i że granica między Łotwą a Unią Europejską jest i będzie chroniona, premier Krijanis Karinis — powiedział we wtorek łotewskiej telewizji.
Dodał, że stopniowo wzrasta presja ze strony Białorusi.
Jak zaznaczono, decyzja o mobilizacji dodatkowych sił została podjęta ze względu na gwałtowny wzrost zagrożeń hybrydowych na granicy łotewskiej i białoruskiej, kiedy to w poniedziałek zatrzymano 96 osób przekraczających nielegalnie granicę państwową, a także wyłącznie ze względu na zwiększone zaangażowanie białoruskim władzom w organizowaniu nielegalnego przepływu imigrantów.
Według łotewskich urzędników jest to również związane z informacjami o ryzyku, wskazującymi na możliwy wzrost zagrożeń hybrydowych.
Funkcjonariusze Państwowej Straży Granicznej nie będą mogli wyjeżdżać na urlopy, a ci, którzy przebywają na urlopach, zostaną odesłani z powrotem na urlopy.
Agencja zwróciła się również o dodatkową pomoc do wojska i policji.
Około dwóch lat temu duża liczba migrantów zaczęła przekraczać granicę z Białorusi na Bliski Wschód i Afrykę, Polskę, Łotwę i Litwę, starając się dostać do Unii Europejskiej.
Biorąc pod uwagę napiętą sytuację na granicy z Białorusią, łotewski rząd podjął 1 lutego decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego na najbardziej dostępnych obszarach do 10 sierpnia. Po raz pierwszy został ogłoszony w okolicach Ludzi, Kraslavy i Auktutins Daugava oraz w mieście Daugavpils 11 sierpnia 2021 r., w celu zwalczania gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych przejść granicznych.
Białoruskie władze uważają, że podejmowane przez reżim autorytarnego przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki próby przepychania migrantów przez granice Łotwy, Litwy i Polski są metodą skierowanej przeciwko nim wojny hybrydowej.
Jak informowaliśmy, w ciągu roku łącznie 5799 osób nie zostało wpuszczonych do granicy łotewskiej, a ze względów humanitarnych zezwolono na wjazd 292 osobom.
W ubiegłym roku zatrzymano 5286 osób przed próbą nielegalnego przekroczenia granicy. Ze względów humanitarnych pozwolono na wjazd na Łotwę 217 osobom.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat Środowisko biznesowe
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”