STT: procedura wyboru kierowników obiektów i instytucji koncertowych nie zapewnia przejrzystości

Jak poinformował STT, ustalono, że obowiązujące przepisy prawa nie gwarantują bezstronności, obiektywizmu i przejrzystości członków komisji organizujących i przeprowadzających nabór osób na dyrektorów teatrów i instytucji koncertowych państwowych, państwowych i komunalny.

Do takiego wniosku doszedł STT po ocenie opisu procedury zatwierdzonego uchwałą rządu oraz regulaminu pracy komisji zatwierdzonego przez Ministra Kultury.

„W ocenie STT przepisy, zgodnie z którymi większość członków komisji stanowią urzędnicy lub pracownicy podlegli organizatorowi przetargu (bezpośrednio lub pośrednio) mogą prowadzić do decyzji o obiektywizmie decyzji podejmowanych przez komisje może mieć także wpływ fakt, że zgodnie z przepisami na członków komisji nakładany jest tylko jeden wymóg dotyczący kompetencji – „mieć znajomość aktów prawnych regulujących powoływanie kierownika instytucji teatralnej lub koncertowej” , – zgodnie z komunikatem prasowym STT.

W ocenie ZRT, z antykorupcyjnego punktu widzenia, przepisy, które nie gwarantują wykluczenia członków komisji, u których występuje konflikt interesów dotyczący kandydata biorącego udział w selekcji, z udziału w czynnościach kolejnych decyzji ZRT prowizji są również wadliwe.

Ponadto, wadliwe z punktu widzenia walki z korupcją, w sytuacjach, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia bezstronności i obiektywizmu negatywnie ocenili również członkowie komisji.

STT przedłożyło Ministerstwo Kultury ten wynik oceny antykorupcyjnej. W ciągu 2 miesięcy musi publicznie ogłosić, w jaki sposób uwagi i propozycje złożone przez STT zostały uwzględnione lub planowane jest ich uwzględnienie.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *