Arnoldas Pranckeviius, wiceminister spraw zagranicznych. zdjęcie Władimira Iwanowa (V).
Litwa zamierza włączyć swoją instrumentalizację do przygotowywanej obecnie umowy Unii Europejskiej (UE) w sprawie migrantów, mówi ambasador Litwy przy Wspólnocie Arnoldas Pranckeviius.
Jeden element nie został jeszcze uzgodniony przez państwa członkowskie, a mianowicie rozwiązanie kryzysu, które jest również bardzo ważne dla Litwy, ambasador powiedział we wtorkowym wywiadzie dla radia LRT. Przede wszystkim chcemy zobaczyć w regulacji kryzysowej definicję i regulację instrumentalizacji migracji, jest to niezwykle ważne dla krajów takich jak Litwa i inne, które żyją z instrumentalizacją migracji na swoich granicach.
W 2021 roku na Białoruś-Litwę przybyło nielegalnie prawie 4200 migrantów. Litwa twierdzi, że Białoruś przyczynia się do nielegalnej imigracji poprzez świadomie aktywne działania Litwy i Unii Europejskiej.
Po osiągnięciu przez Radę UE wstępnego porozumienia w sprawie nowej polityki migracyjnej i obowiązkowego udziału w mechanizmie solidarności Litwa będzie musiała przyjąć 158 migrantów, którzy wjechali do UE nielegalnie lub zapłacić 3,18 mln. euro rocznie.
W głosowaniu nad ogólnym kierunkiem Rady Litwa znalazła się wśród państw, które wstrzymały się od głosu ze względu na nieprzewidywalność rzekomego mechanizmu, gdyż liczba przyjmowanych migrantów może się zmieniać. Ponadto, jak stwierdziło MSW, kalkulacja solidarności nie ma na celu oceny wysiłków państw członkowskich UE posiadających jedną granicę w zakresie ochrony granic.
Według A. Pranckeviiusa obecnie przepisy, co do których osiągnięto porozumienie, są uzgadniane z Parlamentem Europejskim, a prace będą intensywnie prowadzone jesienią.
Hiszpańska prezydencja spodziewa się zakończyć do końca roku. W przypadku niepowodzenia Belgowie, którzy od 1 stycznia obejmą prezydencję, będą mieli jeszcze dwa, trzy miesiące na dokończenie prac. Powiedział jednak, że celem jest oczywiście przyjęcie paktu o migracji i azylu przed końcem mandatu komisji.
Obecnie większość nielegalnych migrantów przybywa do Afryki z Grecji i Włoch.
Ze swojej strony kraje bałtyckie i Polska od kilku lat stoją w obliczu fali nielegalnej imigracji i obwiniają Mińsk za jej zorganizowanie.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat Środowisko biznesowe
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”