Navickas: Niezwykle ważne jest zwiększenie przepustowości między Bałtykiem a Morzem Czarnym

„Dlatego niezwykle ważne jest zwiększenie przepustowości transportowej, zwłaszcza kolejowej, między Bałtykiem a Morzem Czarnym” – powiedział w komunikacie ministerstwa.

K. Navickas ocenił sytuację w przepływie ukraińskich towarów przez granice Polski i innych państw członkowskich UE graniczących z Ukrainą po spotkaniu z polskim ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem.

Stwierdza się, że głównym celem spotkania jest znalezienie wspólnych działań, które należy podjąć w związku z agresją Rosji na Ukrainę i dużym importem produktów rolnych z Ukrainy.

Podczas spotkania minister K. Navickas podkreślił, że współpraca krajów bałtyckich z Polską może przyczynić się do znacznej poprawy sytuacji, w której duża część ukraińskiego eksportu przemysłu rolno-spożywczego nie może trafić na rynki krajów trzecich, ponieważ dostęp do portów w UE krajach jest trudne.

Zdaniem ministra decyzje muszą być podejmowane na szczeblu unijnym i przy aktywnym udziale Komisji Europejskiej, aby nie tylko znaleźć rozwiązania łagodzące obecną sytuację, ale także rozważyć perspektywy na przyszłość i zwiększyć ruch towarowy koleją z Polski nad Bałtyk Państwa.

Według ministra Litwa jest gotowa przeprowadzić procedury celne w swoim porcie w Kłajpedzie, a także w inny sposób pomóc w realizacji unijnej inicjatywy dotyczącej korytarzy solidarności, co jest niezwykle ważne dla zapewnienia alternatywnych szlaków handlowych dla Ukrainy przez UE.

W raporcie czytamy, że polski minister R. Telus zgodził się, że bardzo ważne jest rozwiązanie trudnej sytuacji i usprawnienie tranzytu produktów rolnych z Ukrainy, a Polska nie uchyla się od obowiązku bezwarunkowego wspierania Ukrainy. Minister zgodził się, że potrzebne są inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową oraz lepsze wykorzystanie portów bałtyckich, gdyż pomogłoby to rozwiązać część istniejących wyzwań.

Zdaniem polskiego ministra rozwiązanie tych problemów wymaga silnej solidarności europejskiej, współpracy państw członkowskich UE oraz długofalowych instrumentów na szczeblu unijnym, aby rolnicy z krajów naszego regionu mogli konkurować z ukraińskimi producentami na uczciwych warunkach.

Na spotkaniu uzgodniono konstruktywne poszukiwanie wspólnych rozwiązań w celu rozwiązania kryzysu ukraińskiego eksportu rolnego, w tym ministra rolnictwa Ukrainy Mykoły Solskiego. Zdecydowano, że kwestia ta może zostać omówiona politycznie 19 lipca. Na spotkaniu ministrów rolnictwa Ukrainy i sąsiednich państw członkowskich UE w Warszawie, na które zaproszony został także minister rolnictwa Litwy. Uzgodniono, że wypracowane rozwiązania polityczne zostaną skonsolidowane w trójstronnym memorandum podpisanym przez ministrów Litwy, Polski i Ukrainy oraz w planie realizacji i działania działań przygotowanym przez instytucje obu krajów.

Podczas spotkania omówiono także inne istotne tematy związane z przyszłym członkostwem Ukrainy w UE oraz potrzebą znalezienia systemowych rozwiązań na przyszłość w celu zapewnienia równych szans i bezpieczeństwa UE, zaopatrzenia w żywność w UE iw całym regionie.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *