Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
W pierwszej połowie ubiegłego tygodnia, ze względu na wietrzną pogodę, w wielu miejscach ustalono ujemne ceny, aw Skandynawii we wtorek cena energii elektrycznej pozostała ujemna. Jednak w weekend, z powodu słabych wiatrów i remontów w Estonii, ceny spadły.
W ciągu 713 dni sierpnia średnia tygodniowa cena hurtowa energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej Nord Pool spadła o 9% w porównaniu z poprzednim tygodniem, z 70 EUR/MWh do 64 EUR/MWh bez przesyłu i innych kosztów, litewska sieć przesyłu energii elektrycznej informuje operator Litgrid
Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena spadła o 1%, z 64 Eur/MWh do 63 Eur/MWh.
W Szwecji i Finlandii, do których kraje bałtyckie importują najwięcej, cena energii elektrycznej we wtorek była nadal ujemna. również fakt, że cena systemu NordPool tego dnia była ujemna i najniższa w historii: minus 4 EUR/MWh. Jednak po ustaniu wiatru ceny nadal rosły iw piątek cena energii elektrycznej na Litwie przekroczyła już granicę 100 EUR/MWh. Przyczyniły się do tego nieplanowane prace elektryczne w Estonii oraz naprawiony kabel EstLink 1 między Estonią a Finlandią. W rezultacie musieliśmy importować większe ilości energii elektrycznej do Polski i kierować ją do sąsiedniej Łotwy, cytuje w raporcie Ramnas Bikulius, szef działu strategii i badań w firmie Litgrid.
Zużycie energii elektrycznej na Litwie wzrosło w ubiegłym tygodniu o 4% i osiągnęło poziom 210 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczały 45% energii elektrycznej opalanej olejem. Łącznie w ubiegłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 95 GWh energii elektrycznej, o 8% mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy lokalna produkcja osiągnęła 103 GWh.
W ubiegłym tygodniu na Litwie najwięcej energii elektrycznej wyprodukował wiatr, choć jego produkcja spadła o 28 proc., z 43 GWh do 31 GWh. Produkcja energii słonecznej wzrosła o 12%, z 24 GWh do 27 GWh. produkcja lekkiej energii elektrycznej nieznacznie spadła, z 20 GWh do 19 GWh. Produkcja hydroelektryczna wzrosła o 11%, z 9 GWh do 10 GWh.
W ciągu tygodnia energia wiatrowa wytwarzała jedną trzecią energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia słoneczna 28%, energia cieplna 20%, energia wodna 11%, a inne rodzaje energii 9%.
Według relacji import/eksport (netto) 59% zapotrzebowania na energię elektryczną pochodziło z importu.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”