Jak czytamy w komunikacie prasowym, wierni goście cyklu b’ART wiedzą, że te letnie spotkania są jak najlżejsza terapia, polegająca na ugruntowaniu się przy muzyce i tęsknym przeniesieniu w nieznaną ekstazę „doświadczeń”. Już 30 czerwca na pierwsze spotkanie zapraszamy wszystkich koneserów sztuki i nowicjuszy w muzyce szukających wyjątkowych doznań.
Budynek o niezwykle ciekawym wyrazie architektonicznym – dworzec autobusowy Vilkaviškis – zostanie lirycznie otulony dźwiękiem ośmiu wiolonczel, które zaprezentuje charyzmatyczny zespół „Cello Club” oraz najbardziej profesjonalni wiolonczeliści w kraju.
„Sukces i wyjątkowość organizowanego już po raz jedenasty cyklu imprez b’ART to nie polowanie na trendy, ale bardzo wyraźne dążenie do celu. Co roku staramy się zaskakiwać i poszerzać horyzonty. Nie tylko szukamy dla wybitnych wykonawców i ich twórczości, ale także o nowe pozakulturowe przestrzenie dla koncertów b’ART, przez co nie tylko wzmacnia się tożsamość kulturową regionu wiłkowiskiego, ale także zachęca do szerszego oglądania wszystkiego, wychodzenia ze stereotypów i z góry ukształtowanych ramy. Posiadamy jeden z najnowocześniejszych budynków o wybitnym wyrazie architektonicznym – dworzec autobusowy Vilkaviškis, który wtapia się w lokalny krajobraz, stare drzewa rosnące na terenie są wkomponowane w strukturę budynku i stanowią jego integralną część. arcydzieło zdobywcy Litewskiej Narodowej Nagrody Kultury i Sztuki, architekta Gintarasa Balčytisa, jest prezentowane nie tylko na Litwie, ale także za granicą jako jedna z najbardziej unikalnych i odnoszących sukcesy budowli przypominających park. Dlatego mając dwa innowacyjne i podobne do siebie projekty, b’ART i Dworzec Autobusowy Vilkaviškis, postanowiliśmy je połączyć i zaprezentować tę przestrzeń w nowej roli – jako przestrzeń koncertową” – komentuje Renata Medelienė, dyrektor centrum Vilkaviškis.
Niezwykła, spiralna ekspresja muzyczna
Zespół Cello Club znany jest z wysokich standardów muzycznych i odważnych wyzwań interpretacyjnych. Nic dziwnego, że ten kolektyw wykonuje złożony utwór „8” jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów w Ameryce, Michaela Gordona. Aby doskonale zrealizować koncepcję utworu, do czwórki profesjonalnych muzyków tego zespołu – Povilasa Jacunskisa, Arno Kmieliauskasa, Evaldosa Petkausa i Rokosa Vaitkevičiusa – dołączą jeszcze czterej utalentowani twórcy – Gleb Pyšniak, Dainius Misiūnas, Šarūnas Pozniakovas i Povilas. Paukštes.
Ta około godzinna dźwiękowa podróż odbędzie się w niecodziennym formacie – osiem wiolonczel grających utwór zostanie ustawionych w kole. Unikalne punkty dostępowe stworzą jeszcze bardziej intymny dialog ze słuchaczami. Nowoczesna przestrzeń dworca autobusowego Vilkaviškis nie została wybrana przypadkowo – równie ważną rolę w realizacji wyobrażonej perspektywy dźwiękowej odegrają wyróżniające się konstrukcje. Środowisko dźwiękowe uzupełni oświetlenie stworzone dla tej przestrzeni przez artystę światła Valdasa Latonasa oraz prace malarki Adėlė Liepa Kaunaitė.
Aby wydobyć z słuchanego utworu jak najlepsze emocje, publiczność zostanie zaproszona do słuchania muzyki wokół grupy. Podczas wydarzenia atmosfera i muzyka stworzą synergię i przeniosą Cię w trójwymiarową przestrzeń – dźwięk nie jest tylko płaską linią, muzyka będzie się rozchodzić z różnych punktów dookoła, dzięki czemu słuchacz doświadczy wielu muzycznych ról na o tym samym czasie.
Ruiny kościoła pogrążą się w poetyckiej idylli
Druga część imprezy odbędzie się pod gwiaździstym sklepieniem ruin kościoła w Bartnikach. 14 lipca to miejsce ponownie rozświetli teatralno-poetycka atmosfera, którą stworzy znakomita kompozytorka i performerka Alina Orłowa wraz z wiolonczelistą Tomasem Ramančiūnasem. Piętnastoletniego kompozytora rzadko można usłyszeć na Litwie, dlatego słuchacze, którzy kochają jego muzykę, pozostają szczególnie uważni i wdzięczni za każdy jego występ.
Twórczość artysty przez lata zachowuje szczególną wartość artystyczną – swoją głębią, wyrazistym tonem i pełnym wyrazem emocji. Słuchacze usłyszą na nowo zaaranżowane utwory z różnych okresów. Podczas występu zabrzmią nowe utwory z najnowszej płyty „Laumžirgiai”, które podsumowują najczystsze uczucia artystki. Ruiny Bartnik pogrążą się w magicznej harmonii barw, świateł i serc słuchaczy.
Finałowy koncert imprezy również nie pozostawi nikogo obojętnym – występ Joany Daunytė będzie melancholijnym ukoronowaniem letniej nocy. Ze swoim wiernym instrumentem harfistka zadziwi swoją wszechstronnością i dojrzałą dynamiką. Słuchacze wyruszą w kruchą muzyczną podróż, która nie pozostawi ich obojętnymi.
Na zakończenie wieczoru publiczność doceni nie tylko dzieła kompozytorów francuskich H. Renié, C. Salzedo, M. Tourniera, G. Fauré, GB Pescettiego, ale także wrażliwe i dźwięczne utwory MK Čiurlionisa z programu „La Legende de Čiurlionis”.
Warto wspomnieć, że artystka A. Daunytė otworzyła nowe drzwi twórczości MK Čiurlionisa. w 2022 roku „Naxos”, największa na świecie wytwórnia muzyki klasycznej, wydała po raz pierwszy w historii world music płytę CD „Čiurlionis arfos stygomis” z muzyką J. Daunytė w wykonaniu MK Čiurlionisa, rozbrzmiewającą dźwiękami harfa.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”