Weekend Galerii Wileńskiej zapowiada złoty wiek

Odbywający się od 7 do 10 września „Weekend Galerii Wileńskiej” już po raz ósmy zaprasza mieszkańców miasta i gości do odkrywania działających w mieście przestrzeni sztuki współczesnej, zwiedzania wystaw i spotkań z twórcami. Symbolicznie rozpoczyna nowy sezon wystaw w mieście.

„W tym roku, kiedy obchodzimy 700-lecie miasta Wilna, postanowiliśmy spojrzeć na scenę artystyczną stolicy z perspektywy złotego wieku” – mówi Indrė Urbelytė, kuratorka programu „Wileński Weekend Galerii” , litewski badacz historii sztuki i krytyk sztuki.

Tematyka programu została zainspirowana ideą złotego wieku spopularyzowaną przez greckiego poetę Hezjoda prawie trzy tysiące lat temu, która zadomowiła się w ludzkiej wyobraźni jako wyidealizowany obraz doskonałej i chwalebnej przeszłości oraz okresu dobrobyt, który nigdy nie wróci.

„Dzisiaj Złoty Wiek definiuje się powszechnie jako bezprecedensowy rozkwit życia gospodarczego, społecznego, kulturalnego i artystycznego, który wynosi miasto do rangi międzynarodowego Olimpu sławy. Połowa XVI wieku, energiczna, zróżnicowana etnicznie i kulturowo, uważana jest za złoty wiek Wilna, a tożsamość naszego dzisiejszego, otwartego i tętniącego życiem miasta inspirowana jest również historycznymi koncepcjami miejskiego dobrobytu” – mówi kuratorka programu.

Jest przekonana, że ​​koncepcja Złotego Wieku nieuchronnie łączy się z dużo szerszymi tematami, które mogą odsłonić nieznane pokłady życia kulturalnego Wilna. A poczucie utraconej sielanki potęguje zmitologizowana historia, utopijne czasoprzestrzeń i obrazy kultury popularnej – urocze arkadyjskie pejzaże w ich harmonijnym związku z naturą i spokojnym życiem, uwolnione od grzechów Ogrody Edenu, pełna lenistwa kraina Cockaigne, ziemskich przyjemności i rogi obfitości. , socjalistyczne słońce zamaskowane grymasami biedy, imprezy pełne hedonistycznej radości, wyspy wewnętrznego spokoju stworzone w obliczu cierpienia i wojny.

„Dlatego na temat Weekendu Galerii Wileńskich wybraliśmy liczbę mnogą Złotego Wieku, która odzwierciedla rozległą sieć naszej nieprzerwanej pamięci i wyobraźni oraz wizje przeszłości, teraźniejszości i przyszłości splecione w galeriach.

Ponad 30 stołecznych przestrzeni artystycznych weźmie udział w „Wileńskim Weekendzie Galerii”. Organizatorzy programu przygotowali dla miłośników sztuki 3 wyjątkowe trasy wycieczek, które połączą kilka galerii zlokalizowanych na jednym terenie i zaprezentują artystyczną sieć regionu. Trasy będą dostosowane do odbiorców anglojęzycznych i niedosłyszących.

Wycieczkę spekulatywną, podczas której podczas rejsu statkiem Nerimi opowiadana jest fikcyjna historia wileńskiej sztuki, organizuje Inès Guffroy (Bruksela, Belgia).

W kompleksie kulturalnym SODAS 2123 odbędzie się projekt „Sssh: No Fun At The Seated Discotheque” – pokaz filmów krótkometrażowych Artūrsa Barysa-Bara. Będzie można spotkać się z autorami projektu, Lijaną Siuchinas i Davidem Ellisem (Londyn, Wielka Brytania).

Weekendowy program galerii uzupełni performans artysty interdyscyplinarnego Denisa Kolomyckisa oraz spektakl taneczny „Splits” reprezentantki tańca współczesnego Gretė Šmitaitė (Berlin, Niemcy).

„Wileński Weekend Galerii” odbędzie się od 7 do 10 września w ponad 30 przestrzeniach kulturalnych miasta. Weekend Galerii Wileńskiej jest organizowany przez „Galerijões saisigalis” we współpracy z Litewskim Stowarzyszeniem Twórców Sztuki Interdyscyplinarnej i kompleksem kulturalnym SODAS 2123. Projekt jest finansowany przez Litewską Radę Kultury i Urząd Miasta Wilna.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *