Ocena szkody. Bank zdjęć
Kulturalny fundusz inwestycyjny „VH Lietuva” przygotowuje już 6 mln. Płatność ubezpieczeniowa w euro dla rolników za obszary upraw poważnie zniszczone przez wiosenne przymrozki w tym roku.
Tylko 5 milionów euro zostanie wypłaconych za zniszczone pola rzepaku ozimego, informuje fundusz.
28 kwietnia przymrozki, które rozpoczęły się w tym roku, trwały niezwykle długo, w niektórych obszarach nawet cały miesiąc. „VH Lietuva” otrzymało 823 zgłoszenia od rolników z powodu szkód spowodowanych mrozem i musiało skontrolować ponad 3000 pól.
Dotkniętych zostało ponad 35 000 hektarów upraw, w tym 26 000 hektarów rzepaku ozimego, 8 000 hektarów zbóż, ponad 200 hektarów kukurydzy, 140 hektarów buraków cukrowych i około 100 hektarów ziemniaków.
Ze wszystkich regionów Litwy napłynęły zgłoszenia o zamarzniętych uprawach. W tym roku mróz najbardziej obniżył plony na polach w rejonach kiejdańskim, pakruojskim, możejskim, poniewieżskim, radwiliskim, kowieńskim, joniskim, wiłkowiskim, szawelskim i ameneńskim.
„W tym roku mróz trwał długo, nawet miesiąc i uszkadzał te same rośliny w kilku różnych fazach wzrostu. Takie zjawisko po raz pierwszy odnotowano nie tylko na Litwie, ale także w Europie. Wspólnie z naszymi niemieckimi i polskimi kolegami przeprowadziliśmy wstępną ocenę i wybraliśmy najbardziej optymalny proces i przebieg oceny szkód mrozowych” – powiedziała cytowana w raporcie Toma Rickevičienė, kierownik oceny szkód w VH Lietuva.
Zdaniem eksperta, ocena uszkodzonych przez mróz roślin zajmuje dużo czasu – w kilku etapach: eksperci od oceny szkód jadą na pola i obserwują, jak i w jakim stopniu roślina odbudowuje się po „ugryzieniu” przez mróz, ile plonów zostanie utraconych przez mróz, a najważniejsze jest prawidłowe oszacowanie i zrekompensowanie strat poniesionych przez rolników.
Po dodaniu zamarzniętych pól uprawnych w zimie, fundusz wzajemny zbiorów „VH Lietuva”, który zrzesza ubezpieczonych rolników, liczy już w tym roku łącznie ponad 8 milionów. składki ubezpieczeniowe EUR.
Na Litwie skorygowano już 6 z 8 zakazanych zagrożeń dla upraw: deszcz, burzę, grad, mróz, mróz (zimowanie) i naturalną suszę. Tylko 2 zagrożenia pozostały niezarejestrowane – długotrwały deszcz i pożar.
„W ciągu 15 lat działalności na Litwie nie zdarzyło się to nigdy. W tym roku niezwykłe jest to, że wraz z przedłużającym się okresem długich mrozów, jednocześnie zaczęły pojawiać się skutki naturalnej suszy. Takich przypadków nie było ani w Europie, ani na Litwie. To oczywiste zmiany klimatyczne, które najwcześniej ze wszystkich sektorów odnotowujemy w rolnictwie – komentuje Martynas Rusteika, szef VH Lietuva.
Fundusz ubezpieczeń upraw „VH Lietuva” zrzesza 2500 rolników, obejmuje 96% całego rynku ubezpieczeń upraw, aw zeszłym roku co trzecia rezerwa na Litwie ubezpieczyła jeden hektar upraw.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”