„Nie podoba mi się, że chcemy próbować rozwiązywać poważne i drażliwe problemy poprzez jakieś eksperymenty. Przecież lekarze i komisja konkursowa są temu przeciwni” – A. Dulkys skrytykował w radiu LRT pomysł posła Aurelijasa Verygi, by sprzedawać papierosy elektroniczne tylko w aptekach.
„Nie chcę oszukiwać, ale nie ma innego wyjścia. Wydaje mi się, że niektórzy politycy litewscy postanowili po prostu stworzyć nową historię Munchausena – największe głupoty robi się z poważną miną” – dodał minister.
A. Według Dulkisa e-papierosy nie są narkotykami, więc nie można ich sprzedawać w aptekach. Również zdaniem ministra lekarz nie może wypisać recepty na coś, co nie jest lekiem.
„Nie traćmy z oczu najważniejszego, e-papierosy nie są narkotykami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznała e-papierosów za mniej szkodliwe narzędzie lub narzędzie do rzucenia palenia.
„Apteka to miejsce, w którym sprzedawane są produkty przeznaczone do poprawy, przywrócenia i utrzymania zdrowia. „Ktoś próbuje dać lekarzowi możliwość wystawienia recepty na coś, co nie jest lekarstwem” – zaznaczył polityk.
Zdaniem ministra problem rozpowszechnienia papierosów elektronicznych rozwiązałyby programy profilaktyczno-edukacyjne skierowane do młodzieży, która w ostatnim czasie coraz częściej zatruwa się substancjami zawartymi w płynach do papierosów elektronicznych.
„Poprzez programy profilaktyczne, poprzez prawdziwe uziemienie, przez rodzinę, poprzez myślenie o tym, jak przekonać nastolatków, aby nie decydowali się na palenie w tej formie” – powiedział A. Dulkys.
„Bo jak dalej będziemy z takimi propozycjami, to ci, którym się wydaje, że za dużo cukru spożywamy, zaczną mówić – «niech lekarze wypiszą receptę na ciastka»” – dodał.
ELTA przypomina, że pod koniec czerwca posłowie Sejmu zatwierdzili nowelizację, która ma zakazać sprzedaży papierosów elektronicznych w zwykłych sklepach. Nowelizacja przewiduje możliwość zakupu papierosów elektronicznych wyłącznie w aptekach na receptę lekarską.
Według autorów projektu celem miałoby być ograniczenie używania papierosów elektronicznych i ich dostępności, zwłaszcza wśród nieletnich i nastolatków.
Zdaniem departamentu prawnego Sejmu propozycja sprzedaży papierosów elektronicznych i ich wkładów w aptekach jest niezgodna z celem aptek.
Lekarze rodzinni zaznaczyli, że nie wolno im leczyć uzależnień, więc nie mogą przepisywać e-papierosów jako lekarstwa.
Pomysłodawczyni inicjatywy umożliwienia mieszkańcom kupowania papierosów elektronicznych tylko w aptekach i tylko na receptę, A. Veryga, przyznaje, że aby wprowadzić takie zmiany, musieliby najpierw pojawić się producenci, którzy zarejestrowaliby elektroniczne papierosy jako leki.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”