Podczas gdy toczą się gorące debaty na temat zmian klimatu i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, rozwój technologii kosmicznych jest uznawany za ważną alternatywę dla osiągania zielonych celów na Ziemi.
„Ekologia jest jednym z najbardziej ekscytujących i niedocenianych obszarów rozwijającej się gospodarki kosmicznej. Chociaż połączenie przestrzeni kosmicznej i zrównoważonego rozwoju nie jest oczywiste, staje się coraz bardziej istotne ze względu na innowacyjne zastosowanie technologii systemów satelitarnych. Podczas gdy liczba satelitów na orbicie szybko rośnie, codziennie wykonuje się setki zdjęć Ziemi. Wychodząc od tych danych, możemy lepiej zrozumieć zmiany klimatyczne i stan naszej planety.
Na przykład możemy obserwować zmieniające się obrazy oceanów w czasie rzeczywistym i analizować je. Co więcej, dzięki napływającym zdjęciom satelitarnym po raz pierwszy w historii świata możemy zrozumieć, jak zmiany pogodowe mogą wpływać na rafy koralowe. Innowacje w tym obszarze wprowadzane są niemal codziennie, a nadchodzące lata powinny przynieść znaczący postęp” – mówi Kristaps Banga, Innovation Business Development Manager w Accenture Baltics.
Dlaczego technologia kosmiczna jest ważna dla Ziemi?
Technologia kosmiczna jest uznawana za ważny czynnik w osiąganiu 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Jedną z najbardziej oczywistych zalet technologii kosmicznej dla Ziemi jest transmisja najistotniejszych danych. Dzięki satelitom analizującym całą Ziemię w czasie rzeczywistym możemy śledzić ewolucję gazów cieplarnianych. Rząd i firmy prywatne wykorzystują satelity do zbierania emisji w celu określenia ilości i jakości emisji, co pomaga w podsumowaniu emisji CO2. Ponadto satelity sprawdzają się również w sytuacjach katastrof, wykrywając wycieki gazu ziemnego z różnych źródeł: szybów naftowych, składowisk odpadów czy obiektów przemysłowych.
„Około 80% światowego zapotrzebowania na energię generowane jest przez paliwa kopalne. Takie dane mogą być tylko smutne, pomimo nacisku na wzrost czystej energii w sferze publicznej. Z drugiej strony innowatorzy kosmiczni również monitorują tę sytuację i proponują praktyczne sposoby rozwiązywania problemów. Na przykład satelity kosmiczne pomagają przedsiębiorstwom optymalizować infrastrukturę OZE z wykorzystaniem danych z modeli światła słonecznego i chmur. w ten sposób zrównoważyć obciążenie między odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami produkcji energii”, zauważa K. Banga.
Jak zapewnimy czystą energię w przyszłości?
Badacze kosmosu z pewnością nie ograniczają się do efektywniejszego wykorzystania istniejących zasobów, a najodważniejsze decyzje mogą przypominać epizody z filmów science-fiction.
„Wraz z szybkim wzrostem zapotrzebowania na energię odnawialną i poszukiwaniem dodatkowych źródeł czystej energii obserwujemy, jak rozwijają się zrównoważone alternatywy pozyskiwania energii. Na przykład w kosmosie pływa obecnie prototyp pierwszego na świecie kolektora słonecznego w kosmosie, którego celem jest zbadanie możliwości wychwytywania energii słonecznej w kosmosie. Wykorzystanie kosmicznej energii słonecznej niesie ze sobą wiele korzyści, w tym możliwość nieograniczonego dostępu do zasobów energii, unikanie istniejących wad: cykli dobowych, zmian sezonowych czy interferencji chmur. Kosmiczna elektrownia słoneczna mogłaby potencjalnie zapewnić większości potrzeb energetycznych Ziemi, a najważniejszą korzyścią z tego jest to, że uzyskana energia byłaby całkowicie zielona i nieszkodliwa dla naszego środowiska, abyśmy mogli stopniowo odchodzić od paliw kopalnych” – podsumowuje K. Banga.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”