V Rekomenduje: Imprezy weekendowe – Imprezy firmowe

Wind Jros w Kłajpedzie. Fot. Jurgita Andriejauskaits / SNB.

I wreszcie weekend festiwalowy. Największą imprezą jest 64. impreza Jros w Kłajpedzie.

21 lipca W Kłajpedzie zaczyna się 64. Jros.

12.00 Rozpocznie się tradycyjną procesją wiatru Jorana, a zakończy ceremonią otwarcia na scenie terminalu statków wycieczkowych. Pod banderą Morza Wielkiego pływali studenci Litewskiej Akademii Marynarki Wojennej z Litwy i Ukrainy, z częścią promenady połączone są również miejsca do cumowania jachtów Baltic Sail.

Przez cały weekend w Kłajpedzie będą pływać bałtyckie jachty regatowe z Niemiec, Polski, Łotwy i Litwy. W piątek odbędzie się parada tradycyjnych i zabytkowych statków w Podniebnej Flotylli, zabytkowe statki będzie można zwiedzać przez trzy dni imprezy.

W tym dniu ci, którzy nie wypadli za burtę, tradycyjnie zostaną uhonorowani poprzez złożenie wieńców na statek. 30-letni konwój będzie obsługiwany przez statek transportowo-zaopatrzeniowy „Jotvingis” należący do Sił Morskich Armii Litewskiej klasy Vidar N42.

Oprócz części oficjalnej wydarzenia w programie znalazło się wiele wydarzeń to jest ogłoszone.

21 lipca, godz. 20.00 W Wilnie, na dużym dziedzińcu Wałdowskiego rmu, odbywa się letni festiwal muzyczny Midsummer Vilnius.

W piątkowy wieczór brytyjski wokalista, gitarzysta i kompozytor Fins Greenall, znany pod pseudonimem Fink, wykona swoje najlepsze utwory z Litewską Orkiestrą Kameralną (LKO) pod dyrekcją Maestro Modesto Pitrno.

Według organizatorów festiwalu hipnotyzujące utwory Finka to blues, rock i popularny magia żyje we krwi muzyki elektronicznej. Nawet melancholia pulsuje w niej w taki sposób, że szczęście jest mrugnięciem, a strata euforią. Zasłynął jako producent w Londynie, gdzie można go spotkać w międzynarodowych studiach Sony Music, Talkin Lound i DefJam. (Obecnie były) wielki i znany na całym świecie Fin zagra swój ostatni set w 2003 roku.

Cała impreza program jest publikowany m.in.

Do 22 lipca w Nidzie odbywa się XXVII Międzynarodowy Festiwal Tomasza Manna.

21 16.00 W Muzeum Pamięci Tomasza Manna prof. dr Anke Hilbrenner (Niemcy) i dr. Dariusz Stalinas opowie o Svetimalim i okresie emigracji do Europy Wschodniej od rewolucji 1905 roku do dziś.

20:00 W Łaźni Ewangelicko-Luterańskiej w Nidzie będzie godzina muzyki kameralnej w wykonaniu Daumantasa Kirilauskasa (fortepian) i Iurlioni Quartet. Cała impreza program jest publikowany m.in.

21 lipca, godz. 18.00 Otwarcie wystawy zbiorowej Apsdimas w Kolonii Artystycznej Nida (MNK) Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie.

Wystawa, której kuratorką jest artystka Anastasija Sosunova, będzie miała miejsce w dwóch lokalizacjach: MNK i kolekcji sztuki KRATC, 11 km od Nidy, między Preila i Pervalka.

A. Sosunova zaprosiła do udziału w wystawie 10 międzynarodowych i litewskich artystów. W przestrzeniach Neringi powstają nowe prace lub tłumaczenia już istniejących tłumaczą Case (Ieva Lygngaryt & Xavier Mitchell), Annika Eriksson, Felix Kalmenson, Tomasz Kobiałka, Zoe Leonard, Fox Maxy, Marija Olauskait, Mykolas Valantinas, Nijol Vilutyt, Migl Vyinait.

Fox Maxy, ujęcie z kolekcji wideo Maat, 2020.

Po otwarciu wystawy odbędą się dźwiękowe i performatywne wydarzenia Résidence de Nuit, a 22 lipca zwiedzanie wystawy, prezentacje i debaty.

Wystawa będzie czynna do 8 października, wstęp i wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Lipiec 2124 Więcej akcji w Nidzie w północnej części popularnego festiwalu muzyki elektronicznej On the Wave.

Weteran sceny, popularny w programie międzynarodowych festiwali porażenie prądem słynny DJ Hell (Niemcy), jeden z najlepszych włoskich producentów Donato Dozzy, którego nazwisko jest szeroko rozpoznawalne na międzynarodowej scenie muzyki elektronicznej ze względu na jej szczególną i hipnotyczną atmosferę technika piosenkarka, audiofilka i producentka Colleen 'Cosmo’ Murphy oraz wielu innych artystów z Australii, Brazylii, Kanady, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Szkocji i Litwy.

Organizatorzy imprezy, klub Vilniaus Opium, przez całą noc i dzień prezentują program, który jest publikowany na profilu wydarzenia na Facebooku.

21 lipca Muzeum Miasta Wilna (ul. Wokiej 6) otwiera wystawę vilniaus_kambariai_v.1.1.

Z okazji 700-lecia pierwszej wzmianki o Wilnie dużo się mówi Mój Wilno, ale pozostałym mieszkańcom Wilna i miasta, do którego należą, poświęca się znacznie mniej uwagi. Kim byli pierwsi mieszkańcy miasta? Jakie owady, rośliny i zwierzęta tam żyją i współistnieją? Czym jest to miasto i dlaczego wygląda tak, jak wygląda dzisiaj?

Na nowej wystawie Muzeum Wileńskie zaprasza miasto do dalszego zgłębiania historii przyciągania najpotężniejszych mieszkańców miasta, od karalucha po mamuta, oraz do głębszego zagłębienia się w to, jak ukształtowała się rzeźba Wilna. Te dwa wątki, wilnianie i geologia Wilna, są prezentowane na wystawie.

Fotograf Jan Bu
Fotograf Jan Buhak ze swoimi kotami, przed 1950 r., kopia. Zdjęcie z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Zorganizowali ją krytyk sztuki, dyrektor Muzeum Wileńskiego Rasa Antanaviit, historyk, badacz-kurator Muzeum Wileńskiego Povilas Andrius Stepaviius oraz architekt Povilas Marozas. W przygotowaniu wystawy brali udział geolodzy Andrej Spiridonov i Jonas Ekus, historyk Vitalija Stravinskien, ekolog Dariusz Stonius.

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia.

Lipiec 2229 W Panevi odbędzie się Festiwal Muzyki i Sztuki Ikrovos.

W czasach sowieckich Poniewys był ośrodkiem przemysłowym, Litwa odzyskała niepodległość, stając w obliczu problemu demografii i upadku przemysłu. Wiele dużych fabryk jest opuszczonych. Jednak Ponevys nie poddaje się i przyciąga talenty, które odtworzą miasto. (Po)industrialną dzielnicę miasta w betonowej śpiączce ożywia alternatywny festiwal Ikrovos.

Wydarzenie, które odbywać się będzie w halach fabrycznych, galeriach sztuki, rezydencjach artystów i trzech scenach, będzie czekać na odwiedzających z mocą muzyki, wycieczkami, pokazami filmowymi, warsztatami, jedzeniem i wszystkimi innymi obowiązkowymi atrybutami długiego wieczoru.

Doville
Zdjęcie Dovils Astrauskaits.

22 lipca w wydarzeniu otwierającym wystąpią Jaroka, Acidless, Ement, Giri dvasios, Shkema, DDL PLK, Timid Kooky, Kedro Stuburas, Skaptetas, Ira Hose (UA), Mario Exterminantor (DE) na trzech scenach elektronicznych i muzycznych na żywo.

Program wakacyjny to jest ogłoszone.

W ten weekend zakończy się ostatni nabór dla miłośników sztuki współczesnej w Narodowej Galerii Sztuki (Konstitucijos pr. 22, Wilno) Wystawa instalacji Raya Bartkausa i Ilvinasa Kempinasa.

Instalacja Sodai (2018) Raya Bartkausa miała upamiętnić rocznicę wyrzeczenia się państwowości litewskiej i przybliżyć Litwę Stanom Zjednoczonym. Przez siedem miesięcy był prezentowany na Washington Station, Chicago Public Library, Kimmel Center for the Arts w Filadelfii, siedzibie ONZ w Nowym Jorku i Federal Reserve Memorial Museum w Nowym Jorku. Dorastając w wiejskiej chacie na Litwie, Bartkus przekształcił swój ogród w konstrukcję z aluminium i światła LED, co znajduje odzwierciedlenie w nowoczesnych budynkach współczesnego świata. Skrzynia jest własnością Muzeum MO.

. Widok instalacji Flaming Ribbon autorstwa Kempino (po lewej) oraz instalacji Garden autorstwa R. Bartkausa. Fotka LNDM.

Klif ilvina Kempin jest najbardziej rozpoznawalny w odmianach magnetycznej taśmy wideo. Kruche i efemeryczne, ale hipnotyczne taśmy stają się abstrakcyjnym obrazem o wielkiej pojemności w instalacjach artystki, gdzie można o nich myśleć w najróżniejszych kontekstach, począwszy od taśmy magnetycznej jako metafory współczesnego świata pełnego informacji, a skończywszy na filozoficznych i estetycznych kategoriach, które można policzyć, w których bierze się pod uwagę grę oraz siłę lekkości i płynności. Instalacja pokazywana w NDG, Flaming Tape (2021), jest częścią cyklu prac. Krinys jest własnością Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki.

Obaj artyści mieszkają i pracują w Nowym Jorku, organizują wystawy na Litwie, w Stanach Zjednoczonych iw Europie.

W Wiłkomierzu, w galerii Vilkamirgs (ul. Vienuolyno 14), swoje podwoje otworzyła wystawa malarstwa Mariji Griniuk Dzień Arktyki: em i niebo.

W prezentowanych pracach doświadczenia Mariji Griniuk na pełnym morzu, w szczególności jej wyprawa do Arktyki w ciągu ostatniego roku, rejestrująca różnicę między niebem a otoczeniem. Według organizatora wystawy ważne było, aby artysta zrozumiał, jak arktyczne środowisko wpływa na niego jako osobę. Wystawa przybiera formę wizualnego pamiętnika, stając się intymnym miejscem spotkania doświadczenia i wizji artysty.

Pan Griniuk jest litewskim artystą interdyscyplinarnym z doktoratem w dziedzinie sztuki performance. W ostatnich latach aktywnie angażuje się w działalność kuratorską i badawczą, koncentrując się na kontekście sztuki Lapończyków w Arktyce.

23 lipca 6 sierpnia W Wilnie odbędzie się pierwsze Międzynarodowe Biennale Sztuki Performance (VB23).

W ramach programu obchodów 700-lecia Wilna organizuje je Wileńska Miejska Galeria Sztuki Menonia. Benal składa się z programu artystów gościnnych, których kuratorem jest jego dyrektor artystyczny, Neringa Bumbliens, oraz międzynarodowej selekcji artystów wybranych w drodze otwartego zaproszenia. Według organizatora VB23, na otwarty nabór wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń, blisko 300, nadesłanych z 58 krajów.

Na biennale zaprezentowanych zostanie 18 performansów międzynarodowych i litewskich artystów, z czego prawie połowa powstała specjalnie na VB23.

Prawie wszystkie odbywające się co dwa lata wydarzenia VB23 są bezpłatne, z wyjątkiem spektaklu Song Sing Soil Eglsa Budvytytsa i Marijasa Olauskaitsa w Drukarni Męskiej oraz spektaklu Gimnastyka Oczu O czym marzy beton? W zbiorniku wodnym Liepkalnis. Wstęp na bezpłatne wydarzenia nie wymaga rejestracji, ale niektóre obiekty będą mogły pomieścić ograniczoną liczbę osób, dlatego organizatorzy zalecają wcześniejsze przybycie.

programu VB23 to jest ogłoszoneTutaj dowiesz sie więcej.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *