„Rozpoczęliśmy kontrolę jakościową (dostarczanie usług opiekuńczych – ELTA) około 1,5 roku temu. Podjęliśmy pewne działania. Po pierwsze, podwoiliśmy stawki dni hospitalizacji. Zakładowe ubezpieczenie zdrowotne podpisało wcześniej umowę i powiedzieli: patrzcie, podnosimy wam stawki, ale w międzyczasie musicie sobie radzić z tymi warunkami, bo bardzo często mówi się nam, że brakuje nam środków, więc nie możemy nic zrobić” – powiedział minister podczas spotkania z frakcja Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych w Sejmie.
„Jednakże spośród około 90 placówek oferujących usługi pielęgniarskie, 63 placówki poczyniły już postępy w tym kierunku, remontując i powiększając swoje lokale. Bo z reguły mają wolne pokoje, a my podwoiliśmy cenę – dodaje A. Dulkys.
Jak wyjaśnił minister, kontrola jakościowa została uruchomiona, ponieważ 9 z 10 otrzymanych reklamacji dotyczących usług pielęgniarskich świadczonych w zakładach leczniczo-opiekuńczych zostało potwierdzonych.
„Nie zaostrzyliśmy warunków w pielęgniarstwie, może zwiększyliśmy intensywność opieki jakościowej. Ponieważ otrzymaliśmy wiele skarg na pogodę ludzi, jakość usług, a my właśnie zaczęliśmy dokładniej rozpatrywać skargi. widziałem, że około 9 na 10 reklamacji dotyczących jakości usług faktycznie się potwierdza – wyjaśnił polityk.
Wiceminister zdrowia Danguolė Jankauskienė zapewniła, że po zwiększeniu liczby dni hospitalizacji placówki medyczne podpisały zobowiązanie do poprawy warunków i zapewnienia jakości.
„Jeśli chodzi o dofinansowanie, które podnieśliśmy z NFZ, to stawka została podwojona, od zeszłego roku jest podwyższona i obowiązuje już półtora roku. Jest okres przejściowy, nawet instytucje muszą napisać obietnicę, że zdecydowanie poprawią warunki i z góry przyznają większe środki, aby mogli inwestować” – potwierdziła D. Jankauskienė.
„Valstietis” Aurelijs Veryga wyraził zaniepokojenie zapewnieniem łóżek w placówkach opiekuńczo-opiekuńczych oraz alternatywą dla opieki szpitalnej. A. Dulkys zapewnił, że alternatywę – domowe usługi pielęgniarskie – świadczy obecnie 149 litewskich placówek.
„Wybraliśmy alternatywę, która sprawdziła się w innych krajach: opiekę ambulatoryjną. Nazywamy to usługą domową. Świadczy ją obecnie około 149 placówek. Zespoły mówią mi, że liczba jest zdecydowanie ważna. Poza tym jest to mocno skorelowane z tym, że jest wśród nich wielu prywatnych usługodawców” – powiedział polityk.
„To pokazuje, że cena usługi jest naprawdę dobra, inaczej ludzie nie chcieliby w niej uczestniczyć. W tym przypadku czujemy, że planowana jest alternatywa” – dodał A. Dulkys.
Zdaniem ministra zdrowia rośnie popularność usług ambulatoryjnej opieki domowej. Według A. Dulkisa praktyka innych krajów pokazuje, że w dłuższej perspektywie taka opieka nad ludnością będzie mniej kosztować państwo.
„Kiedy zaczęliśmy rozwijać ambulatoryjną opiekę domową, patrząc na tradycyjne dni w łóżku, liczba usług potroiła się – z 600 tys. do 1,9 mln” – powiedział minister posłom do Sejmu.
„I to jest właściwie bardzo dobra wiadomość, bo doświadczenia międzynarodowe pokazują, że te usługi mogą kosztować państwo nawet mniej niż szpital długoterminowy. A dane ze Światowej Organizacji Zdrowia i doświadczenia z innych krajów pokazują, że wyniki tego typu usług są znacznie lepiej dla seniorów, żyją dłużej, a ogólny wynik leczenia i pobytu jest lepszy” – zauważa A. Dulkys.
Zwiększa się finansowanie usług opiekuńczych
Według minister A. Dulkis, finansowanie świadczenia usług pielęgniarskich rośnie iw ciągu trzech lat zwiększyło się o 40 proc.
„Finansowanie samej opieki wzrosło o 40% w ciągu trzech lat. Jeśli w 2020 roku było to 93 miliony, teraz wynosi około 130 milionów euro” – powiedział.
Według wiceminister D. Jankauskienė na reformę opieki długoterminowej przeznaczono 90 mln. euro z europejskich funduszy strukturalnych. Zwróciła uwagę, że obecnie żaden inny obszar ochrony zdrowia nie jest tak zainwestowany, jak opieka pielęgniarska i leczenie wspomagające.
„Nie tylko z funduszu zdrowia, ale też przeznaczyliśmy około 90 mln z europejskich funduszy strukturalnych na reformę opieki długoterminowej. wyposażenie struktur recepcyjnych dla osób z chorobą Alzheimera i demencją oraz pomoc dla gmin. I to jest środek regionalny, aby miały one możliwość większych inwestycji”, powiedziała D. Jankauskienė.
„Ostatnio bardzo duże inwestycje zostały poczynione w pielęgniarstwie. W żadnym obszarze nie ma takich inwestycji jak w pielęgniarstwie i leczeniu wspomagającym” – zapewnił wiceminister.
ELTA przypomina, że rząd przeprowadza obecnie tak zwaną reformę pielęgniarską w celu stworzenia i wdrożenia jednego modelu świadczenia usług opieki długoterminowej, który będzie obejmował powiązania między usługami ambulatoryjnymi, szpitalnymi i ambulatoryjnymi. wszystkie gminy.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”