Najpiękniejsze melodie świata zabrzmią na otwarciu jubileuszowego letniego festiwalu willi Chaima Frenkla

Obecnie Chaim Frenkel Villa Park jest prawdopodobnie najpopularniejszym miejscem w Szawlach – kwitnie ponad półtora tysiąca krzewów róż i każdego dnia przybywa coraz więcej gości, aby się nimi cieszyć.

Na tle spektakularnego morza różowych kwiatów, 6 lipca – w dniu koronacji litewskiego króla Mendoga – muzeum „Aušras” tradycyjnie otworzy międzynarodowy letni festiwal Chaim Frenkel Villa, odbywający się w tym roku po raz 20. czas. Po uroczystym koncercie, o godz. zgromadzeni ludzie wspólnie z Litwinami z całego świata odśpiewają „hymn narodowy”.

Co roku program koncertów przygotowany przez Roberta Šerveniksa, dyrektora artystycznego i laureata Litewskiej Narodowej Nagrody Kultury i Sztuki, staje się muzycznym prezentem muzeum dla mieszkańców Szawl i gości miasta. Na koncercie inauguracyjnym zgromadzeni usłyszą najpiękniejsze melodie świata w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Kownie (dyrygent Constantine Orbelian (USA), dyrygent Algimantas Treikauskas) oraz solistka Désirée Baraula-Massari z Norwegii.

Urodzona w Sztokholmie (Szwecja) i wychowana w rodzinie włoskich muzyków, Désirée Baraula Massari studiowała w Sztokholmskiej Akademii Operowej, którą ukończyła w 2015 roku. Następnie brała udział w programie Young Performers w Operze Oslo National (Norwegia). W ciągu tych dwóch lat performer występował w takich rolach jak: Tisbe („La Cenerentola”), Mercedes („Karmen”), Anina („Traviata”), Glascha („Katjoje Kabanovoy”) i inne. Kilkakrotnie zdobyła stypendia Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzycznej, w 2015 r. – Stypendium „Bayreuth”. w grudniu 2016 roku piosenkarka została wybrana do śpiewania podczas ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. D. Baraula-Massari często występuje w Norweskiej Operze Narodowej, w innych krajach na festiwalach.

W programie organizowanego po raz 20. festiwalu znalazło się 8 spektakli, które publiczność będzie mogła oglądać co tydzień, przez całe lato, aż do 24 sierpnia. Dwie imprezy przeniosą się do innych muzeów – we współpracy z Muzeum Žemaitsi „Alka” i Muzeum-Rezerwatem Historii Kultury Daugyvė, koncerty wyjazdowe odbędą się w Jesziwie w Telszach i Dworze Burbiszki (rejon radwiliski).

Zaraz po otwarciu festiwalu, 12 lipca, na scenie w willowym parku Chaima Frenkla wystąpi wyjątkowo brzmiący zespół „Makedonissimo” z Macedonii Północnej. Warto wspomnieć, że członkowie zespołu odwiedzą Litwę po raz pierwszy i przyjadą do kraju na specjalny występ w ramach letniego festiwalu Chaim Frenkel Villa. Zespół skompletował światowej sławy wirtuoz pianista Simonas Trpčeskis. Ten zestaw tworzy niepowtarzalny dźwięk, w którym wspaniały Š. Rytmy macedońskiej muzyki ludowej i żywe melodie jazzowe.

Szczegółowy program festiwalu publikuje muzeum „Aušros” na stronie.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *