W ciągu tygodnia prąd podrożał o 22%, choć średnia dzienna cena po raz pierwszy była ujemna

zdjęcie Władimira Iwanowa (V).

Choć na początku ubiegłego tygodnia produkcja energii wiatrowej była wyjątkowo niska iw efekcie eksport do Polski został znacząco ograniczony, to w weekend wiatr się załamie i sprowadzi ujemne ceny w Skandynawii i krajach bałtyckich. Średnia cena systemu maklerskiego energii elektrycznej Nord Pool była w niedzielę po raz pierwszy w historii ujemna.

10 lipca 2016 r. średnia tygodniowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej Nord Pool wzrosła o 22% z 72 EUR/MWh do 87 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena wzrosła o 18% z 70 euro/MWh do 82 euro/MWh bez przesyłu i innych opłat, jak podaje Litgrid, litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej.

W ciągu ostatniego tygodnia generacja wiatru na Bałtyku znacznie spadła: na Litwie generacja wiatru spadła w ciągu tygodnia o prawie połowę, aw Estonii i na Łotwie nawet o około 70%. Również z powodu nieplanowanych napraw jeden z estońskich zakładów oświetleniowych wstrzymał produkcję. W ciągu ostatniej generacji litewskie i łotewskie elektrociepłownie zostały częściowo wymienione, a eksport do Polski zmniejszył się o połowę. Jednak duża generacja wiatrowa w regionie miała miejsce w weekendy, aw niedzielę od 6:00 do 18:00 cena na Litwie była ujemna. Najniższa cena była między godziną 15 a 16, kiedy osiągnęła minus 56,55 EUR/MWh – komentuje w komunikacie Aist Krasauskien, szef działu rozwoju rynku Litgrid.

Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 43% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem.

Na Litwie w ubiegłym tygodniu większość energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie słoneczne, których produkcja wzrosła o 9 proc., z 26 GWh do 28 GWh. Produkcja oświetlonej energii elektrycznej również wzrosła o 11%, z 18 GWh do 20 GWh. Produkcja energii wodnej nieznacznie wzrosła z 10 GWh do 11 GWh. W rezultacie produkcja energii wiatrowej została znacznie zmniejszona z 44 GWh do 23 GWh.

W ciągu tygodnia energia słoneczna wytwarzała jedną trzecią energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia wiatrowa 27%, energia cieplna 23%, energia wodna 12%, a inne rodzaje energii 5%.

Według relacji import/eksport (netto) 59% zapotrzebowania na energię elektryczną pochodziło z importu.

Rozróżniając import ropy, 78% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 15% na Łotwę, a pozostałe 7% było importowane przez granicę z Polską.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *