Na początku lata – 27 proc. gazu i 9-procentowy wzrost cen energii elektrycznej

Średnia tygodniowa cena energii elektrycznej od 9 czerwca do 15 czerwca. rozwinęła się niemal w całym regionie Morza Bałtyckiego. Na Litwie średnia cena energii elektrycznej osiągnęła poziom 91,5 EUR/MWh i wyniosła 9%. wyższy niż tydzień wcześniej, kiedy wynosił 84,2 Eur/MWh. Wskazują na to dane analityków Litewskiej Agencji Energii.

Ceny energii elektrycznej wzrosły w tym tygodniu we wszystkich regionach z wyjątkiem szwedzkiej strefy SE 4. Ceny energii elektrycznej na Litwie, Łotwie iw Estonii utrzymały się w tym tygodniu na tym samym poziomie i wzrosły o około 9% w porównaniu z poprzednim.

Ceny w Polsce pozostają najwyższe w regionie Morza Bałtyckiego i wynoszą średnio 101 EUR/MWh (wzrost o 8%). W Niemczech prąd jest o 5% droższy. i osiągnął 85 EUR/MWh. Najsilniejszy wzrost cen obserwuje się w Finlandii, gdzie cena energii elektrycznej wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu z poprzednim tygodniem i osiągnęła poziom 35 Eur/MWh. Jedną z głównych przyczyn cen energii elektrycznej w regionie jest spadek taniej energii wodnej po spadku poziomu wody po wiosennych roztopach.

Całkowita produkcja energii elektrycznej na Litwie od 9 do 15 czerwca. wzrosła o 6% w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniosła 107,4 GWh. Litwa wyprodukowała 53% w analizowanym tygodniu. cała potrzebna energia elektryczna.
Cena gazu ziemnego wzrosła w ciągu tygodnia. W sklepie TTF w Holandii średnia cena wzrosła o 27% w stosunku do poprzedniego tygodnia. – od 31,5 EUR/MWh do 40,2 EUR/MWh.

Jeśli chodzi o kontrakty terminowe na gaz ziemny, notujemy znaczny wzrost cen kontraktów terminowych w stosunku do poprzedniego tygodnia (wzrost o 50% w krótkim terminie).

W oczekiwaniu na nowy sezon zapełnienie magazynów UE wzrosło w ciągu tygodnia do 72,9%. (było 70,9 proc.). Zapełnienie magazynu Inčukalnis w tygodniu sprawozdawczym wzrosło o 52,7%. na poziomie 55,6 proc.

W omawianym tygodniu terminal LNG w Kłajpedzie pracował na 68%. umiejętność. Przez terminal w Kłajpedzie sprowadzono na Litwę 479 GWh gazu ziemnego, z Polski 180 GWh. Do Łotwy przesłano 452 GWh tego gazu ziemnego.
W ubiegłym tygodniu litewskie zużycie gazu spadło o 16%. i osiągnął 230,3 GWh (zamiast 273 GWh).

22% wysłano na Łotwę. mniej gazu w porównaniu z poprzednim tygodniem: w omawianym tygodniu ilość ta wyniosła 452 GWh, w poprzednim tygodniu 582 GWh. Z Polski odebrano 180 GWh gazu wobec 166 GWh tydzień wcześniej.
Ceny biopaliw na Litwie wciąż utrzymują się na niskim poziomie – około 22-23 EUR/MWh.

Paliwo, które w ostatnich miesiącach osiągnęło relatywnie niskie ceny, zaczęło drożeć. W dniach 5-12 czerwca średnie ceny paliw wzrosły we wszystkich krajach regionu Morza Bałtyckiego, z wyjątkiem Estonii: benzyna wzrosła średnio o 0,2-0,8%, olej napędowy z 0,3 do 0,9%. Średnie ceny paliw w Estonii nie zmieniły się w ciągu tygodnia.

W krajach bałtyckich najtańszym paliwem pozostaje Litwa, ale w ciągu tygodnia ich średnie ceny w naszym kraju wzrosły najbardziej: benzyna wzrosła o 0,8%, olej napędowy o 0,9%, czyli średnio o 0,01 euro/l.

Jednak średnia cena benzyny na Litwie (1,49 EUR/l) jest nadal wyższa niż średnia cena oleju napędowego (1,31 EUR/l).

Średnia cena oleju napędowego w naszym kraju to 1,31 EUR/l. Dla porównania to o 0,07 euro/l mniej niż średnia cena oleju napędowego w sąsiedniej Polsce (1,38 euro/l). A średnia cena benzyny w Polsce jest o 0,02 euro/l niższa niż na Litwie i sięga 1,47 euro/l.

Obecnie średnie ceny paliw we wszystkich porównywanych krajach regionu Morza Bałtyckiego kształtują się na poziomie 7-32%. (0,15 – 0,63 EUR/l) mniej niż 12 miesięcy temu. W tym okresie ceny paliw najbardziej spadły na Litwie: benzyna podrożała o 28%, olej napędowy o 32%.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *