Popularna zachodnia muzyka, która rozprzestrzeniała się na falach radiowych, domowe nagrania na zdjęciach rentgenowskich i taśmach magnetycznych walczyły o przełamanie barier sowieckiej cenzury. Kiedy zabrzmiały nawiedzone akordy „The Beatles”, Beatlemania, która podbiła świat, nie ominęła także Litwy. Rytmy „Kertukų”, „Aitvarų”, „Antanėlių”, „GĄaliu Łekų” i innych bigbitowych lub wczesnych zespołów rockowych zalały parkiety i domy kultury. Nieoficjalne festiwale odbywały się w Wilnie i Kownie, wystawiano rockową operę Andriu Lloyda Webera „Jesus Christ Superstar”.
Po pożarze Romo Kalanta w 1972 r., który wywołał protesty młodzieży kowieńskiej, w mieście dokonano aresztowań i wprowadzono ścisłą kontrolę młodzieży. Niektóre grupy ludowe zostały zmuszone do zaprzestania działalności lub dostosowania się do wymogów epoki sowieckiej. Pomimo „dokręcania śrub” na początku lat 80. rozpoczęły się procesy, których radziecka nomenklatura nie była już w stanie kontrolować: powstały zespoły rockowe, zbuntowane subkultury młodzieżowe rozprzestrzeniły się po głównych miastach Litwy.
Dopiero w 1985 roku, po rozpoczęciu transformacji „Gorbaczowa”, ograniczenia zostały zniesione, nowi wykonawcy ciężkiego i alternatywnego rocka, metalu, punk rocka i innej współczesnej muzyki pop zdecydowanie wyszli na scenę i odważnie grali muzykę. Punkt kulminacyjny wydawnictwa można uznać za „rockowe marsze przez Litwę” idące ramię w ramię z Sąjūdisem. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości artyści rockowi i popowi nie wahali się stawić czoła szalejącej armii sowieckiej, bronili wileńskiej wieży telewizyjnej, Pałacu Prasy, aw styczniu 1991 roku organizowali spontaniczne koncerty na placu pod Radą Najwyższą Republiki . z Litwy.
Wystawa „Rockowe riffy: muzyka na sowieckiej Litwie 1960-1990” składa się z pięciu części: „Pokusy wolności”, „Odpryski bitlomanii”, „Opór wobec reżimu”, „Zaciskanie śrub”, „Fatalne zerwanie” .
Każda część wystawy przybliża najważniejsze wydarzenia historyczne, przybliża zespoły i wykonawców rockowych, przypomina najciekawsze fakty, podkreśla wyjątkową rolę litewskiej muzyki rockowej w walce o wolność.
Na wystawie znajdują się archiwalne zdjęcia i filmy, unikatowe dokumenty i eksponaty z litewskich instytucji pamięci, LRT, Fundacji Vytautasa Kernagiosa, UAB Tamsta, Centrum Kina Litewskiego i kolekcji prywatnych.
Zabrzmią piosenki w wykonaniu najsłynniejszych ówczesnych zespołów litewskich i nagrania najpopularniejszych zespołów zagranicznych, a także zostaną pokazane unikalne filmy dokumentalne z lat 60. i 90. XX wieku. okres. Odbędą się wycieczki, przygotowano już programy edukacyjne i wydarzenia specjalne: spotkania z historykami, muzykologami, kompozytorami i wykonawcami. Zaplanowane są koncerty muzyczne, pokazy filmowe, a nawet dyskoteki, na których zabrzmi muzyka z lat 80. i 90. i rozprzestrzeni się gorączkowa atmosfera tamtych czasów.
Wystawa będzie czynna do 1 sierpnia.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.